Sağlık Olsun

Dikkat! Bunlar Beyni Küçültüyor

22.11.2020
3.605
Dikkat! Bunlar Beyni Küçültüyor

Vücudumuzdaki tek düşünme organının genellikle daha az düşünülen organ olduğunu hiç fark ettiniz mi? Çevrenizdeki herkes sağlıkları, görünüşleri, yedikleri yiyecekler vb. Hakkında endişe duyuyor. Endişeleniyoruz ama vücudunuzu kontrol eden en hayati organa dikkat etmiyoruz.

Şimdi Yapmayı Bırakmanız Gereken 9 Beyin Hasarı Alışkanlığı

Beyin vücudumuzdaki en hayati organdır ve hasar gördüğünde düşünceleriniz, hafızanız, duygularınız vb. Dahil sizi ciddi şekilde etkileyebilir. Bilim insanları, kaliteli ve sağlıklı hayatı yaşayan kişilerin beyinlerindeki gücün artamasından da bahseder. 

Beyninizin daha sağlıklı ve kapsamlı çalışması için önerilen maddeler:

1- Çok fazla şeker tüketimi

Uzun süre aşırı şeker alımı vücudumuzun protein ve besinleri emme kapasitesini bozar. Bu, beyin büyümesini engelleyen yetersiz beslenme denen bir duruma neden olabilir. Yani niye bu gerçekleşti? Vücudumuzun kanda yeterince besin içermemesi ve bu nedenle beynimize yeterince besin sağlamaması ve bu da gelişimini engellemesi nedeniyle olur.

Karnınızda yağlanmaya neden olan tatlılar beyninize, hafızanıza ve düşünme yeteneğinize zarar verebilir, bu nedenle ahududu ve bitter çikolata gibi antioksidan açısından zengin tatlıları seçmek hem beyniniz hem de bel çevreniz için akıllıca bir seçim olacaktır.

2- Trans yağ içeren besinler tüketmek:

İyi haber şu ki, tüm yağlar sizin için kötü değil. Ancak trans yağ denen belirli bir yağ türü beyin üzerinde zararlı etkiye sahiptir. Trans yağlar, et ve süt ürünleri dahil olmak üzere hayvansal ürünlerde doğal olarak bulunur, ancak bunlar bile her tür paketlenmiş gıdaya pompalanan endüstriyel olarak üretilen trans yağlar kadar sorunlu değildir.

3- MSG (Monosodyum glutamat-lezzet arttırıcı) içeren tüketim ürünleri:

Monosodyum glutamatın en büyük zararı, kişinin sürekli olarak bu yiyeceklere yönelmesine neden olmasıdır. Bu, sorunu tetikleyen ana faktörlerden biridir. Hatta birçok kahve, lezzet arttırıcı MSG içerir. Son zamanlarda, bazı kahve türlerinin ciddi şekilde bağımlılık yaptığına dair açıklamalar yapıldı.. Hakkında düşün; Bu kahveyi içenlerin her gün içme isteği vardır. Bu birçok sağlık problemini beraberinde getiriyor. 

4- Yeterince uyumamak:

Uyku yoksunluğu, aşırı gündüz uyuşukluğu, depresyon ve bozulmuş hafıza gibi çeşitli sorunlara yol açabilir. Beynin uykusuzluktan muzdarip kısmı “hipokampus” dur. Uygunsuz uyku, tek bir gece bile beyninizin yeni bilgileri ezberleme yeteneğini etkileyebilir.

OKU  Bağırsak Kurtlarını Yok Etmenin En Etkili ve Doğal Yolu

Ayrıca birçok çalışma, beynin yalnızca derin uyku döngüsü sırasında kendini toksinlerden arındırdığını ortaya çıkarmıştır. Uyku azlığı sonucunda beyin hücrelerinde zarar ortaya çıkabilir. ve bu hafıza için bir sorundur.  

5- Kulaklıkla yüksek sesle müzik dinlemek:

Özellikle kulağın içerisine giren kulaklıklar ile yüksek volume müzik dinlemek kulağa zarar verebilir. Gelecekte hafıza kaybı ve beyin dokusunda hasar gibi bazı beyin sorunlarına neden olabilir. Bunun nedeni, etrafınızda söylenenleri anlamak için çaba harcayan beynin olmasıdır. Beyninize aşırı baskı uygularsanız kesinlikle zarar göreceğinden emin olabilirsiniz.

6- Eksik kahvaltı ve yetersiz su alımı:

Belki de diyet yaparken veya zamandan tasarruf etmek için birçok insan kahvaltılarını atlamayı seçiyor. Vücudunuzun her sabah iyi bir uykudan sonra besinlere ihtiyacı vardır. Bazı araştırmalar, düzenli olarak kahvaltı yapan çocukların okulda çok daha iyi performans gösterdiğini göstermektedir. Kahvaltıyı atlamak, beyin fonksiyonlarını olumsuz yönde etkileyen düşük kan şekeri seviyelerine neden olur.

Beynin neredeyse% 80’i sudur. Beynin daha hızlı düşünmek ve daha iyi odaklanmak için yeterli suya ihtiyacı vardır. Bu nedenle her zaman yeterince su içmeniz çok önemlidir. Bol su içmek hem vücudunuza hem de beyninize daha iyi çalışması için fayda sağlayacaktır.

7- Sigara içmek:

Sigaranın kansere neden olduğunu hepimiz biliyoruz, ancak sigaradaki bağımlılık yapan nikotinin beyninizi de küçülttüğünü biliyor musunuz? Uzun süre kendini gösteren beyin küçülmesi Alzheimer gibi temel sağlık sorunlarına neden olabilir. 

8- Fazla yemek:

Aşırı yemek kilo almanıza, şişkin hissetmenize ve yaşamı tehdit eden hastalıkların olasılığını artırmanıza neden olur. Ancak beyninize hayal gücünüzün ötesinde bir zarar verdiğinin farkında olmayabilirsiniz. Aşırı yemek beyin arterlerini sertleştirir, böylece zihinsel yeteneklerimize zarar verir.

Birkaç çalışma, uzun bir süre yüksek kalori alımının, bir kişinin gelecekte hafıza kaybı veya hafif bilişsel bozukluk (MCI) geliştirme olasılığını artırabileceğini ortaya koymuştur.

OKU  Kuşburnu Faydaları

9- Başınıza yorgan çekerek uyuma

Bu uygulama ile kendinizi sıcak ve rahat hissedebilirsiniz, ancak başınızın üzerine örtülmüş bir battaniye ile uyumak karbondioksit tüketimini artırabilir ve oksijen tüketimini azaltabilir. Oksijen beyninizin düzgün çalışması için gereklidir ve yeterli oksijene sahip olmamak beyin hücrelerinize zarar verebilir. Artık beyninize daha iyi davranın ve önerilenleri uygulamaya çalışın. Aslında en üretken olmak için yapmayı bırakmamız gereken şey bu. Beyniniz kesinlikle size teşekkür edecek.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.