Sağlık Olsun

Protein Eksikliğinde Ne Olur?

12.12.2020
3.680
Protein Eksikliğinde Ne Olur?

Proteinin vücudumuzun işleyişinde hayati bir rol oynadığı iyi bilinmektedir. Ve protein eksikliğiniz varsa, vücudunuz acı çekecektir. Bir araştırma , dünya çapında yaklaşık 1 milyar insanın protein eksikliği olduğunu söylüyor. Özellikle Orta Afrika ve Güney Asya’da: Çocukların% 30’a kadarı çok az protein alıyor.

Protein eksikliğiniz olduğunu nasıl anlarsınız? İşte en Bright Side, biz bir problem var fark edebilmeniz böylece protein eksikliği ile ilişkili semptomlar konusunda öğrendik.

Hafıza Zayıflıkları

Sağlıklı beyin işlevini desteklemek için uygun miktarda protein almak çok önemlidir . Motivasyon eksikliği, zayıf hafıza veya yeni bir şey öğrenmede sorun yaşıyorsanız, bu protein eksikliği olduğunuzun bir işaretidir. Bir çalışma, dopamin, epinefrin ve serotoninin vücudunuzun odaklanmak için ihtiyaç duyduğu nörotransmiterler olduğunu söylüyor .

USDA’ya göre, yetişkinler için önerilen minimum günlük protein alımı erkekler için günde 56 g, kadınlar için günde 46 g ve çocuklar için yaşlarına bağlı olarak 19 g ile 34 g arasında değişiyor. Hamile veya hasta iseniz bu değişebilir.

Uyku yoksunluğu

Uyumakta zorluk varsa veya muzdarip uyku yoksunluğu, büyük olasılıkla bir protein eksikliğine bağlıdır. Yediğimiz gıdalardaki proteinler, uyuşukluğa neden olan bir amino asit olan triptofan için yapı taşları görevi görür . Daha iyi uyumak için yatmadan önce protein açısından zengin yiyecekler yememiz gerektiğini gösterir.

Artan kemik kırığı riski

Tıpkı kaslar gibi, düşük protein alımı da kemikleri etkileyebilir . Yeterli proteine ​​sahip olmamak, kemiklerin zayıflamasına ve dolayısıyla kemik kırılması riskini artırmaktadır. Dr Ax , bunun en büyük nedeni “Kalsiyum emilimi ve kemik metabolizmasına yardımcı olmak için proteine ​​ihtiyaç duyulmasıdır” diyor .

Yağlı karaciğer

Yağlı karaciğer , protein eksikliğinin en yaygın semptomlarından biridir ve tedavi edilmezse yağlı karaciğer hastalığına neden olarak iltihaplanmaya, karaciğerde skarlaşmaya ve potansiyel karaciğer yetmezliğine neden olabilir.

OKU  Hipotiroit Nedir? Hipotiroit Belirtileri Nelerdir?

Bu, çok fazla alkol tüketenlerde, obez kişilerde ve hatta çocuklarda sık görülen bir durumdur.

Saç dökülmesi

Bizim saç keratin olarak bilinen% 90 protein oluşur. Yeterince besin almazsanız, saçınız incelebilir ve rengi solabilir. Bunun nedeni, vücudun onu korumak için saç uzaması gibi temel olmayan şeyler için protein kullanmayı bırakmasıdır.

Deri ve tırnak sorunları

Protein eksikliği tırnaklarınızın zayıf, kırılgan olmasına neden olabilir ve birkaç durumda tırnaklarda beyaz bantlar ve kahverengimsi lekeler göreceksiniz .

Protein hücre yenilenmesini sağladığı, yeni hücreler ürettiği ve ölü hücrelerin yerini aldığı için protein eksikliği cildi de etkileyebilir . Bu olursa, cildinizin kuru, pul pul ve çatlak hissettiğini fark edeceksiniz.

Kas kütlesi kaybı ve eklem ağrısı

Kaslar, vücudun en büyük protein deposudur. Kas zayıflığı, ağrı ve kütle kaybı, protein eksikliğinin bir işaretidir. Bir çalışma , bunun genellikle yaşlı insanlarda bulunduğunu söylüyor. Protein, kas büyümesi ve bakımı için gereklidir.

Yiyecek istekleri

Her zaman aç hissediyorsanız ve yiyecek ve atıştırmalıklar için istek duyuyorsanız , bunun nedeni düşük protein, yüksek karbonhidrat ve şekerli diyet olabilir. Sorun, kalori sayımına kıyasla protein miktarının düşük olduğu yüksek kalorili yiyeceklere sınırsız erişiminizin olması olabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.