Sağlık Olsun

Zerdeçal, Artrit Eklem Ağrılarını Gideriyor

22.11.2020
4.401
Zerdeçal, Artrit Eklem Ağrılarını Gideriyor

Zerdeçal, güçlü bir anti-enflamatuar bileşik olan curcumin içeren faydalı bir baharattır. Bu mucizevi bitki, artrit eklemi ve diz ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Araştırma Zerdeçalın Yeni Bir Faydasını Keşfetti

Baharatlar yemeklere lezzet katmanın yanı sıra çeşitli faydaları nedeniyle bolca tüketilmektedir. Bunların arasında zerdeçal, sağlığa yararlı birçok özelliğe sahip güçlü bir baharattır. Bilindiği gibi zerdeçal çeşitli sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılabilmektedir. Ancak bilim adamları tarafından yapılan son araştırmalar, zerdeçalın başka bir önemli faydası olduğunu gösteriyor. Antiseptik faydalarının yanı sıra zerdeçal, artrit diz ağrısını hafifletmede etkili bir rol oynar.

Zerdeçal Antibakteriyel Özelliklere Sahiptir

Zerdeçalın çeşitli nedenlerle en faydalı bitkilerden biri olduğu birçok uzman tarafından belirtilmektedir. Örneğin; Zerdeçal, antibakteriyel, antiseptik, antiinflamatuar ve antiviral özelliklere sahip harika bir bitkidir. Bağışıklığınızı artırmak için zerdeçal tüketebilir ve bir yaralanmanız varsa çabucak iyileşmek için yaralarınıza zerdeçal uygulayabilirsiniz. Öte yandan araştırmacılar, zerdeçalın bu muhteşem özelliklerinin aksine diz ağrısını azaltmada çok etkili olduğunun altını çiziyor. Çünkü; Zerdeçalın içerdiği kurkumin, antienflamatuvar özellikleri sayesinde dizlerde ve eklemlerde oluşan iltihap veya şişliğin azalmasına yardımcı olur.

Zerdeçalın Plasebo İlaçlarından Daha Fazla Etkisi

Tanzanya Üniversitesi’ndeki bir araştırma ekibinin zerdeçal üzerine yaptığı çalışma, artrit ağrısı olan 70’den fazla kişiden elde edilen verilere dayanıyor. Araştırmacılar, zerdeçal takviyesi alan hastaların, plasebo ilaçları alan hastalara kıyasla daha az diz ağrısı yaşadığını gözlemliyor. Zerdeçal tüketmenin artrit problemlerini iyileştirmede olumlu bir rol oynadığı da bulunmuştur.

Zerdeçal çeşitli şekillerde yiyebilirsiniz

Öyleyse, birçok faydası keşfedilmiş olan zerdeçal nasıl tüketilebilir? İşte zerdeçal tüketmenin en iyi üç yolu:

  1. Geceleri uyumadan önce zerdeçal sütü için ve yemeklerinize baharat olarak zerdeçal ekleyin.
  2. Zerdeçal sevmiyorsanız karabiber tüketebilirsiniz. Vücutta kurkumin emilimini artırdığı için karabiber tüketmeyi deneyebilirsiniz.
  3. Kurkumin takviyelerini önceden doktorunuza danışarak kapsül şeklinde alabilirsiniz.
OKU  Islak Saçla Yatmanın Zararları

Artrit sorunu olan birini tanıyorsanız, zerdeçal almayı önerebilirsiniz. Zerdeçal kesin bir tedavi olmasa da, ağrıyı azaltabileceğini ve semptomları hafifletebileceğini aklınızda bulundurmalısınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.