Sağlık Olsun

Yumurta Kabuklarını Bir Daha Çöpe Atmayacaksınız! Yumurta Kabuklarının Faydaları

09.04.2020
6.541
Yumurta Kabuklarını Bir Daha Çöpe Atmayacaksınız! Yumurta Kabuklarının Faydaları

Yumurta Kabuğunun Faydaları

Kalsiyum desteği için yine yumurta kabuğu iyice dövülür ve limon suyu ile karıştırılır. Ağzı kapatılıp 3-4 gün buzdolabında bekletildikten sonra günde yarım tatlı kaşığı tüketilebilir.

Cilt Lekelerine Karşı Yumurta Kabuğu

Cilt lekelerine karşı 1 kaşık yumurta kabuğu, 1 kaşık yoğurt, 1 kaşık yumurta akı ve 3-4 damla limon suyu ile karıştırılıp yüze sürülür. 20-25 dakika bekletilir ve yüz ılık su ile durulanır. Bu maske lekelere karşı oldukça etkilidir. Cildi yeniler, renk farklılıklarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve cildin beyaz görünmesini sağlar.

Cilt Tazeleyici Maske

Bir tane yumurta kabuğu kaynatılarak kurutulup blenderda toz haline getirilir. Yumurtanın beyazı ile çırpılır ve yüz maskesi şeklinde kolayca kullanılabilir. Bu karışım yüze sürüp kuruyunca yıkanması gerekir. Cildinizin tazelendiğini siz de fark edeceksiniz.Yumurta kabuğu cilt üzerinde yer alan lekeleri yok etme konusunda çok etkilidir

Kaşıntı ve Kızarıklıklar İçin

Tahriş olmuş cildinize 2 adet yumurta kabuğunu elma sirkesi ile karıştırıp 3 gün beklettikten sonra cildinize uygulayabilirsiniz. Herhangi bir doğal çözüm önerisini denemeden önce mutlaka bir uzmana danışmanızı öneririz.

OKU  Evde Manikür Nasıl Yapılır

Yumurta kabuklarını su içerisinde 5 dk kaynatıp kuruladıktan, sonra elma sirkesi içerisinde eriterek bu karışımı cilt üzerinde sürünce, kaşıntılar ve kızarıklıklar tamamen kaybolmaktadır.

İnatçı Bulaşıklar İçin Yumurta Kabuğu

Yumurta kabukları genel olarak tencere, çaydanlık ya da termoslarınızı temizleme konusunda harika doğal bir temizleyici olarak yer almaktadır. Yumurta kabuklarını yaklaşık olarak 5 dk kaynatıp steril haline tamamen getirdikten sonra biraz sabunlu su kullanılarak karıştırıp bildirdiğimiz gereçlerin temizliği için kullanabilirsiniz.

Bahçe ve Bitkiler İçin Yumurta Kabuğunun Faydaları

Yumurta kabuklarıyla özellikle bahçenizde harikalar yaratabilirsiniz. Dünyanın en iyi bahçıvanlarının yumurta kabuğu kullanması tesadüf olmasa gerek.

Bahar yaklaşıyorken bahçeye çıkmaya başlayacağız. Sizlere yumurta kabuklarıyla yapabileceğiz 8 şeyi listeledik. Tavsiyelerimizi dinlerseniz bahçeniz coşacak.


1- Toprağı besler

Yumurta kabukları çabucak çözünür. Kabukta bulunan kalsiyum ve mineraller kısa sürede toprağınızı zenginleştirir.

2- Drenaj

Bitkilerinizin dibini kazıp buraya yumurta kabuğu yerleştirmek hem bitkilerin daha fazla su almasını hem de toprağın daha fazla havalanmasını sağlar.

OKU  Bu Gerçeği Öğrendikten Sonra Bir Daha Asla Klozet Kapağını Kapatmadan Sifonu Çekmeyeceksiniz

3- Domates

Domates, patlıcan ve biberler kalsiyum eksikliğinden dolayı büyürken çürürler. Bunun önüne yanlarına yumurta kabuğu gömerek geçebilirsiniz. Yumurtada bulunan kalsiyum toprağı ve dolayısıyla bitkiyi besliyor.

4- Solucan ve kurtları kovar

Bitkilerinizin yanında yumurta kabuğu veya kırık yumurta bekletmeniz halinde solucan ve kurtlar bitkilerinize yanaşmayacaktır.

5- Kuş yiyeceği

Kuşlar, yumurtada bulunan kalsiyum nedeniyle kabuklarını yemeye bayılırlar. Kuşlar bahçenize geldiğinde de bahçenize zarar veren böcekleri yerler.

6- pH değeri

Topraktaki pH değeri son derece önemli. Toprağınızda asitleşme varsa, yumurta kabukları ekleyerek toprağın pH değerini dengeleyebilirsiniz.

7- Gübre

Yumurta kabukları en az gübreler kadar yararlıdır. Toprağa atarken iyice parçalandıklarından emin olun.