Sağlık Olsun

Bu Gerçeği Öğrendikten Sonra Bir Daha Asla Klozet Kapağını Kapatmadan Sifonu Çekmeyeceksiniz

09.04.2020
7.085
Bu Gerçeği Öğrendikten Sonra Bir Daha Asla Klozet Kapağını Kapatmadan Sifonu Çekmeyeceksiniz

Evin içerisinde yüksek miktarda mikrop barındıran tek yer tuvalettir. Bu mikroplardan korunmak için bazı alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekecek. Eğer klozet kapağını kapatmadan sifonu çekiyorsanız hata yapıyorsunuz demektir. Doğrusu klozetin kapağını kapatıp sifonu çekmek. Nedeni ise mikropların açık olan yerden başka yerlere sıçraması

Bilimsel araştırmalara göre mikroplar sifonun gücüne göre klozet içerisinden sıçrama yapabiliyor bu 25 santimetre ile 5 metre arasında değişkenlik gösterebiliyor. Eğer klozetin yanında kişisel bakım ürünleriniz de yer alıyorsa onların üzerine de mikroplar yayılmaya devam ediyor. Klozet açık bir şekilde sifon çekilir ve mikroplar yaşam alanınızın çoğuna yayılırsa hepatit gibi mikroplu hastalıklar da kendisini gösterebilir.

Klozette yer alan mikropların diş fırçasına sıçraması

Dr. Charles bilimsel bir araştırma yaparak bu konuyu incelemiştir. İncelemenin sonucunda kapak açıkken çekilen sifondan sonra koli basili bakterisi hemen hemen 6 saat kadar havada uçuşuyormuş.Bu da diş fırçamıza yapışabileceği anlamına geliyor.

OKU  Baş Ağrısına Göre Ne Hastalığın Olduğunu Anla

Havada uçuşan mikroplardan korunmanın bir diğer yöntemi ise ellerinizi güzel bir şekilde yıkamak. Yapılan araştırmalara göre ellerini yaklaşık 20 saniye boyunca yıkamanız gerekiyor. Özellikle evinizin dışında bir yerde tuvalete girdiyseniz ellerinizi yıkadıktan sonra mutlaka antiseptik ıslak mendil ile silmelisiniz.

Bunlara dikkat etmezseniz birçok hastalığa yakalanabilirsiniz. Bu yüzden evinizin içerisinde de dışarıda da hijyezinize dikkat etmeye özen göstermelisiniz.