Sağlık Olsun

Vücudunuzda Çıkan Sivilceler Size Birşeyler Anlatıyor

08.04.2020
47.124
Vücudunuzda Çıkan Sivilceler Size Birşeyler Anlatıyor

Sivilce problemi kadın erkek fark etmeksizin hemen hemen herkesin en büyük kabuslarından biri… Ancak, tüm vücudumuzu bir kenara bırakalım, nedendir bilinmez en çok yüzde çıkan sivilcelere ekstra bakım yapıyor, onlardan kurtulmak için ekstra para harcıyoruz.

Fakat bilmediğimiz bir şey var o da vücudumuzun belli bölgelerinde çıkan sivilceler aslında çoğu sağlık probleminin habercisi olabilir.

Not: En doğru teşhisi doktorunuzun koyacağını unutmayın. Öncelikle doktorunuza muayene olmayı unutmayın.

Göğüs Bölgesi: Sindirim Sistemi Rahatsızlığı

Sindirim sisteminin sağlığımız için önemi aşikar. Özellikle sağlıksız bir diyet uygulamak, aşırı yağlı yiyecekler yemek ve düzensiz beslenme gibi faktörler sindirim sistemini epey etkiliyor. Yeme içmenize dikkat etmediğiniz takdirde elbette sindirim sisteminiz buna bir tepki verir. Bu tepkiyi de göğüs bölgenizde çıkan sivilcelerden anlayabilirsiniz…

Kollar: Vitamin Eksikliği

Bu bölgedeki tüylerin alınmasının da sivilcelere sebep olduğu söylense de en temel sebep vitamin eksikliğidir. Beslenmenizde özellikle A, D ve K2 vitaminlerinin eksikliği varsa kollarınızda oluşacak sivilcelere hazır olun. Ayrıca kollarınızdaki ölü deriyi temizlememek de sivilceye sebep olur. Çünkü ölü deriler gözenekleri tıkar ve yağ bezelerini arttırır.

OKU  Telefonla Tuvalete Girenlere Kötü Haber Geldi

Boyun Bölgesi: Hormonal Dengesizlik

Bu bölgede çıkan sivilcelerin genelde nedeni hormonal dengesizliktir. Bu yüzden çareyi kozmetik ürünlerde aramaktansa düzenli olarak hormonlarınızı kontrol ettirmeniz en doğrusudur. Ayrıca kullandığınız saç bakım ürünleri ve sık bir şekilde dar yakalı kazak, gömlek vs giymeniz de boyun bölgenizde sivilce çıkmasının sebebi olabilir.

Karın Bölgesi: Kan Şekeri Artışı

Karın bölgesinde çok az sayıda yağ bezesi olduğu için sivilce çıkan en nadir bölgelerdendir. Aşırı terleme gibi bir probleminiz yoksa ve karın bölgenizde sivilceleriniz varsa bir doktora gidip kan şekerinizi ölçtürmeniz yararınıza olacaktır. Çünkü kan şekeri bu bölgede sivilce oluşumunu tetikler.

Omuz Bölgesi: Stres

Stres hayatımızın her alanında bizleri kötü etkilediği gibi sivilceye de sebep olabiliyor maalesef. Bunun en büyük örneği de omuzlarınızda çıkanlardır. Stresinizi azalttığınızda omuzlarınızda yer alan aknelerin de yavaş yavaş kaybolmaya başladığını göreceksiniz. Ufak bir not, yaz aylarında taktığımız çantaların askıları da bu oluşumu tetikleyebilir. Bu sebeple kullandığınız çantaları da bir kontrol etmenizde fayda var.

Bacaklar: Vücut Losyonları

Burada sivilce oluşumunun tek sebebi maalesef çok sevdiğimiz parfümlü vücut losyonlarımızdır. Tabii ki hepsi için aynı şeyi söyleyemeyiz. Her cilt tipi farklıdır ve siz de vücudunuzda herhangi bir yan etki yapmayan ürünleri kullanmaya dikkat etmelisiniz. O yüzden eğer bacaklarınızda sivilceleriniz varsa vücut losyonunuzu değiştirin derim.

Sırt Ve Bel Bölgesi: Uykusuzluk

Düzenli beslenmediğiniz ve yeterince uyku uyumadığınız zaman sırtınızda sivilceler çıkması sizi şaşırtmasın. Çünkü uyku düzensizliği bile sivilce oluşumunu tetikler. Ayrıca bu bölge çoğu zaman kapalı olduğu için ve terlemenin çabuk olduğu bir bölge olduğu için de aynı şekilde sivilce oluşumuna sebep olabilir.

OKU  Doğum Yılınızın Son Rakamı Nedir ? O Rakam Sizinle Alakalı Birçok Özelliği Ortaya Çıkarıyor !

Kalça Bölgesi: Hijyenik Olmayan Çamaşırlar

Kalça bölgesinde çıkan sivilceler özellikle biz kadınların çok sinirini bozan bir durumdur. Tıpkı genital bölgede olduğu gibi bu bölgenin hijyenik olması da çok çok önemli. Çamaşırınızı sürekli temiz tutmalısınız ve cildinizle herhangi bir reaksiyona girip alerjik bir etkisi olmayan çamaşırlar giymelisiniz. Bunları uygulamadığınız takdirde sivilcelerle baş başa kalırsınız…

Genital Bölge: Hi̇jyen Ve Jilet Kullanımı

Genital bölgenizde bulunan tüyleri temizlerken çok dikkat etmelisiniz. Temizlik hijyenik ve bilinçsiz yapıldığı takdirde batıklar oluşur ve kıl kökleriniz iltihap kapar. Özellikle jiletle tüylerin alınması bu bölge için çok zararlı ve birçok doktor tarafından tavsiye edilmiyor. Ayrıca duş jelleri ve parfümlü pedler de bu bölgede sivilce çıkmasına sebep oluyor.