Sağlık Olsun

Ayak Kokusunu Kökünden Çözecek Pratik Yöntemler

09.04.2020
2.710
Ayak Kokusunu Kökünden Çözecek Pratik Yöntemler

Ayak kokusu kişiyi sosyal açıdan olumsuz yönde etkileyen tatsız bir durumdur. Ayak temizliğine dikkat etmenize rağmen ayakkabınız koku yapıyorsa size vereceğimiz pratik ve bir o kadar da etkili yöntemleri deneyebilirsiniz.

Ayakta oluşan bakteriler ve kötü kokular ayak mantarının oluşmasına neden olan en önemli etkenlerden biridir. Bu nedenlerden dolayı ayakkabı temizliğine ayrıca bir özen göstermek gerekir.

En kaliteli ayakkabı bile ayağımda koku yapıyor diyorsanız size vereceğimiz birkaç pratik yöntem ile ayak kokusunu kökünden çözebileceksiniz.

Talaş yöntemi

Kâğıt havlunun içerisine talaş yerleştirin. Ve küçük bir paket haline getirin.

Kağıt havluya sarmış olduğunuz talaşı ayakkabınızın içerisine yerleştirin ve bir gece boyunca bekletin

Çay poşeti

Çay, havadaki nemi kolayca emer; bu da ayakkabılarınızdaki rutubeti kolayca yok eder. Kullanılmamış çay poşetlerini ayakkabılarınızın içerisine koyun. 12 saat boyunca beklettiğinizde kokunun kaybolduğunu göreceksiniz.

Kahve yöntemi

Kahve kokusu keskin kokuların kolay ve başarılı bir şekilde bastırılmasını sağlar. Ayakkabılarınızın içerisine Türk kahvesi serperek 1 gece boyunca bekletin. Ayakkabılarınızı giymeden önce içerisindeki kahveyi silkeleyip giyebilirsiniz.

OKU  Doğum Yılınızın Son Rakamı Nedir ? O Rakam Sizinle Alakalı Birçok Özelliği Ortaya Çıkarıyor !

Mandalina kabuğu yöntemi

Her gece ayakkabınıza taze portakal kabuğu koyun ve hoş olmayan kokuları ortadan kaldırmak için sadece bir gece bekletin.

Kurutulmuş adaçayı yöntemi

Kurutulmuş adaçayı ayakkabınızdaki kokuyu engellemenin yanı sıra ayağınızda mantar oluşumuna da engel olmaktadır. Çünkü adaçayı bitkisi antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

Adaçayı yapraklarını 1 gece boyunca ayakkabınızın içerisinde bekletebilirseniz, faydalarına şahit olabilirsiniz.