Sağlık Olsun

Tırnaklarınızdaki Beyaz Lekeleri Ciddiye Alın

18.05.2021
2.055
Tırnaklarınızdaki Beyaz Lekeleri Ciddiye Alın

Ciddiye alınması gereken tırnak lekelerinin nedeni toplumda yanlış olarak vitamin eksikliği olarak biliniyor. Peki, tırnaklardaki beyaz lekeler neyin habercisidir?

Tıpta “Leukoniki” olarak adlandırılan tırnaklarda bulunan beyaz lekeler sağlığımızla ilgili bir uyarı işaretidir ve önlem almak gerekebilir. Zaman zaman herkeste görülebilir. Bu beyaz lekelerin yoğunluğu, renk değişimi, şekli ve boyutu önemlidir ve oluşum nedenleri hakkında ipuçları verir. Tırnaklardaki beyaz lekelerin altında yatan sebeplerden bahsedecek olursak; Tırnaklardaki beyaz lekelerin sebeplerinden biri de boyama, tekstil, kuaförlük gibi çeşitli mesleklerde kullanılan kimyasalların yanı sıra günlük yaşam dahil sürekli temas eden temizlik ürünleridir. Kimyasallar egzama dediğimiz cilt hastalığına da neden olarak sadece tırnaklara değil tüm ellere de zarar verebilir. Doğrudan teması önlemek için eldiven kullanmalıyız. Öte yandan özellikle kadınları tehdit eden ojeler.

Tırnaklara uygulanan oje uzun süre tırnak üzerinde tutulmamalıdır. Tırnaklarda uzun süre kalan tırnak cilaları, tırnakların hava almasını engelleyebilir ve dolaşım bozuklukları sonucunda beyaz bir lekeye neden olabilir. Tırnaklara uygulanan tırnak cilaları doğal, gliserin içeren temizleyicilerle temizlenmeli ve tırnakların nefes almasına izin verilmelidir. Tırnaklardaki beyaz lekeler, özellikle ayak tırnaklarında mantar hastalığının başlangıcı olabilir. Lekeler uzun beyaz dalgalanmalar şeklinde ve birden fazla tırnaklarda oluşuyorsa protein, vitamin eksikliği, böbrek veya karaciğer hastalığına bağlı olabilir.

Tırnaklardaki beyaz lekeler kısa, beyaz ve yatay çizgiler halinde ise sıkıştırma veya darbeden kaynaklanmaktadır. Bu tür tırnak lekeleri zamanla kendiliğinden kaybolur. Ayrıca tırnaklarda oluşan beyaz lekeler tırnak kökünden uca kadar geniş bir alana yayılmışsa; Arsenik zehirlenmesine çinko, selenyum, kalsiyum magnezyum ve manganez gibi mineral eksikliğinden de neden olabilir. Tırnak lekelerinin oluşumunun diğer nedenleri arasında tiroid hormonlarının düzensizliği veya yetersizliği, anemi, keratin yetersizliği ve bazı ilaçların yan etkileri sayılabilir. Ciddiye alınmalıdır. Mutlaka uzman bir doktora gidilmeli ve gerekli tetkik ve değerlendirmeler sonucunda karar verilmelidir.

OKU  HER KADININ DERDİ, İŞTE KANSIZLIĞIN 10 BELİRTİSİ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.