Sağlık Olsun

Propolis Nedir, Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

01.04.2020
7.738
Propolis Nedir, Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

Propolisin kullanımı ve faydaları hakkındaki araştırmalar milattan önceye dayanmaktadır. Arıların dışarıdan gelen etkenlerle balın temas etmesini engellemek amacıyla ürettikleri propolis, bağışıklık sistemini güçlendirici bir etkiye sahiptir. Arılar, kovanlarını düzenlemek ve içeri doğru düzgün bir düzen oturtmak için üretmektedir. Özellikle peteğin ağzını propolis ile kaplayan arılar, diğer canlıların bala temasını keser. Madde, antibiyotik etkisi sayesinde yaraları olan kişilerde kullanılmaktadır. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller, hastalıklara karşı güçlü bir bağışıklık destekleyicidir.

Propolisin Yararları Nelerdir?

Propolisin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Saf propolis, vücutta yer edinmiş tüm bakteri ve mantarı temizler. Virüslerin vücuda girişini engeller. Bağışıklığı korur ve antibakteriyel bir etkide bulunur.
 • Vücut iltihaplanmasının önüne geçer.
 • Hayvansal kaynaklı virüslerin insana geçişini engeller. Bakterileri öldüren çoğu ilacın yan etkisi olan bağırsak hareketlerinin zayıflaması durumu, propolis alımında görülmez.
 • Sindirim organlarını korur. Mide ve bağırsak ortamını düzenler. Asit artışını engeller. Hazımsızlığı giderir.
 • Vücutta fazla gaz oluşumunun önüne geçer.
 • Tümör denen kanser başlangıcı durumunun yaşanmaması için fazla hücrelerin mutasyon geçirmesini engeller. Hücre deformasyonunu engeller.
 • Cildi güzelleştirir. Yaşlanma belirtilerini geciktirir.
 • Cilt hastalıklarında hastalığın ilerlemesini önler. Sedef, egzama gibi rahatsızlıkların etkilerini azaltır.
 • Saç köklerini güçlendirir ve saça mineral takviyesi sağlar.
 • Ağız ve diş sağlığında etkili bir ilaçtır. Tükürükteki enfeksiyonu azaltır. Ağız içi aft ve yaraları iyileştirir.
 • Deri renginde değişmeler, güneş yanıklarından kaynaklanan lekeler de propolis kullanımında hızla kaybolur.
 • Mineral eksikliğine bağlı tırnak kırılmaları, tırnaklarda çatlama gibi durumlar, propolis kullanımı ile vücuda giren mineraller sayesinde engellenebilmektedir.

Propolis

Propolis

Propolisi Nasıl Kullanabilirim?

Propolisin kullanımı, alınma şekline göre değişiklik göstermektedir. Propolisi eğer saf halde aldıysanız, doktora danışmadan kullanmamanız tavsiye edilir. Fazla kullanımı sindirim sistemi üzerinde olumsuz etkilere neden olur. ayrıca zehirlenme riski de taşınmaktadır.

OKU  Vücudunuzun D Vitaminine İhtiyaç Duyduğunu Gösteren 8 Belirti

Propolis kullanmak isteyen kişiler, maddeyi çay ile tüketebilir. Ancak kaynar su ile temas etmesi halinde propolisin etkisinin azalacağı da göz önüne alınmalıdır. Bu nedenle ılık çay içine atılarak ya da tablet olarak alınmalıdır. Ayrıca pekmez ya da bal ile karıştırıp da kullanılabilen formları bulunmaktadır. Kullanım şekliniz, propolisi nasıl aldığınıza göre değişiklik gösterir. Toz olarak alınan formlarında yoğurt ile karıştırarak tüketmek de mümkündür. Ayrıca propolisin sabahları aç karnına içilmesi önerilir.

Propolisi Nerelerden Bulabilirim?

Propolis bulabileceğiniz yerler aktarlar ve eczanelerdir. Aktarlarda propolis, toz olarak ya da bal ile karıştırılmış halde bulunabilir. Bunun yanında eczanelerde direkt olarak içilmeye hazır hap şeklinde bulmak mümkündür. Propolisin hangi formunu kullanırsanız kullanın, mutlaka doktor kontrollü olarak maddeyi tüketmeniz gerekecektir. Kontrolsüz tüketimi yan etkilere ve zehirlenmelere neden olan propolis, bazı ilaçlarla etkileşimde de bulunabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.