Sağlık Olsun

Tırnaklarınız bu hastalıkların habercisi

23.03.2020
3.549
Tırnaklarınız bu hastalıkların habercisi

Tırnaklarınızdaki eğrilik, çukurluk, girinti ve çıkıntılara bakın. Eğer tırnaklarınız çabuk kırılıyorsa kalınlığını kontrol edin. Tırnağınız, altındaki ve etrafındaki derinin rengini kontrol edin. Çünkü tırnaklarınızdaki belirtiler hastalık habercisi olabilir!

Tırnaklarını sizlere hangi hastalıklara sahip olduğunuzu ya da olabileceğinizi gösterebilir. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmaların sonuçları şaşırttı. İşte uzmanların tırnaklar için yaptığı uyarılar…

Renksiz tırnak:

Sağlıklı bir tırnağın rengi dokunulduğundan pembe- pembemsi beyaz olmalıdır. Eğer tırnaklarınız mat ya da çizgi çizgi başka renk ise gizli bir sağlık probleminiz olabilir.

Yeşil tırnaklar:

Bakteriyal enfeksiyonun göstergesidir.

Tırnaklarda kırmızı çizgi:

Kalp kapağı enfeksiyonunun işareti olabilir.

OKU  Gaz Sancısına Ne İyi Gelir?

Mavimsi tırnak:

Kandaki oksijen seviyenizin düşük olduğunu gösterir.

Mat tırnak:

Vitamin eksikliğinin işaretidir.

Beyaz tırnak:

Hepatit gibi karaciğer hastalıklarının belirtisidir.

Koyu renk şeritler:

Yaşlanma ve konjestif kalp yetmezliği ile bağlantılıdır.

Kalın tırnak:

Kalın tırnaklar doğal değildir. Tırnaklar güçlü olmalıdır, ancak normalden daha farklı ve pençe gibi görünüyorsa dikkatli olun. Kalınlık akciğer hastalığının bir belirtisidir. Kalın ve ayrılmış tırnaklar tiroid ya da sedef hastalığını gösteriyor olabilir. Normalden daha kalın tırnaklar aynı zamanda dolaşım problemine işaret ediyor olabilir.

Kalınlaşan tırnaklar gözden kaçırdığınız bazı problemlerin belirtisidir. Yeni bir ilaca başladığınızda alerjik reaksiyonlar hemen tırnaklarınızda kalınlaşmaya neden olur.

Ayrılmış tırnak:

Tırnaklar sadece kapılara veya etrafa takılmakla kırılmaz. Kırılma sebebi sadece ellerinizi çok fazla yıkamanız ya da ojeler değildir: Kırılmış tırnaklar folik asit, C vitamini ve protein eksikliğinin bir sonucudur.

Çukur tırnak:

Çukur tırnaklar içteki problemlerin bir belirtisidir. Eğer bütün halinde bir çukurlaşma varsa bu durum genellikle fazla su tutulumu ile alakalıdır. Tırnaklarınız ve sağlığınız bazen paralel seyir gösterir, sağlık problemlerinden kurtulan kişilerin tırnakları normale döner.

Oyuk tırnak:

Küçük oyuklar ve çukurlar ellerinizi ihmal etmekten dolayı olabilir ya da sağlığınızla daha yakından ilgilenmeniz için bir uyarı olabilir. Oyuk tırnaklar şu hastalıkların belirtisidir;

  • Sedef hastalığı
  • Konnektif doku bozuklukları
  • Alopecia areata ( saç kaybına neden olan bağışıklık sistemi hastalığı)
  • Çinko eksikliği

Çıkıntı:

Tırnakların yüzeyi düz ve çok fazla hissedilmeyen ince çizgilerden oluşur. Belirgin çıkıntılar vücudunuzda bir şeylerin yanlış gittiğinin göstergesidir. Çıkıntılı tırnaklara sahip olanlarda görülen en sık problemler:

  • • Demir eksikliği
  • • Artrit
  • • Lupus (tırnak diplerinde kırmızı çizgiler)

Kuru ve ince tırnak: Losyonlara ya da tırnak bakım yağlarına ihtiyacınız yok. Eğer tırnaklarınız kuru ve inceyse hormon seviyenizi ölçtürmenizde fayda var.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.