Sağlık Olsun

Kadınlarda Sık Görülen 6 Kalp Krizi Belirtisi

04.12.2020
3.898
Kadınlarda Sık Görülen 6 Kalp Krizi Belirtisi

Kalp krizi artık dünyadaki erken ölümlerin önde gelen nedenlerinden biridir. Bir kalp krizi aslında vücuda önceden unutmamamız gereken sinyaller gönderir.

Bir araştırmaya göre, kalp krizi semptomları, erkeklerin ve kadınların farklı semptomları olduğunu gösterdi. İşte kalp krizini önlemek için her kadının bilmesi gereken altı işaret.

Sırt, boyun, çene ve kol ağrıları

Bu bulgular kafa karıştırıcı olabilir çünkü kalp krizi önce göğüste veya sol kolda ağrı ile ortaya çıkar, daha sonra boyun veya çeneye yansır. Ağrı yavaş ve kademeli olarak veya aniden başlayabilir. Hatta gecenin bir yarısı sizi uyandırabilir. Bu nedenle alışılmadık semptomları fark ettiğiniz anda bir doktora danışmalısınız.

Mide ağrısı

Yaklaşan bir kalp krizinin bazı semptomları, zehirlenme, grip veya şiddetli mide ekşimesi semptomlarıyla karıştırılabilir. Bazen kadınlar “filin midelerinde oturduğunu” hissederler.

Soğuk ter

Soğuk terleme, kadınlar arasında yaygın bir semptomdur. Bir şekilde stresle bağlantılı görünüyor. Bununla birlikte, daha önce benzer semptomlar yaşamadıysanız, en iyisi bir uzmana görünmektir.

Nefes darlığı ve baş dönmesi

Solunum sorunları, özellikle başka bir semptomun eşlik etmesi durumunda kalp krizinin en büyük belirtilerinden biridir. Bu durumdan kurtulan kadınlar, hareket etmeseler bile maraton koşuyormuş gibi hissettiklerini söylediler.

Yorgunluk

Uzun bir dinlenmeden sonra bile aşırı yorgun hissediyorsanız ve basit hareketleri bile yapamıyorsanız (tuvalete gitmek gibi), bu bir uyarı sinyali ve kardiyovasküler sisteminizin durumuna dikkat etmeniz gereken bir işarettir.

Göğüste baskı ve ağrı

Göğüs ağrısı, rahatsızlık, yanma, göğüs basıncı – tüm bu semptomlar cinsiyetiniz ne olursa olsun ortaya çıkar. Yine de bazı kadınlar göğsün sol tarafında değil, her yerinde ağrı hissederler. Ağrı veya basınç birkaç dakika içinde geçmezse hemen doktorunuzu arayın.

OKU  Bu 7 Belirtinin 4’ü Sizde de Varsa Kan Şekeriniz Yüksek Demektir
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.