Sağlık Olsun

Patates Kabuğunun Faydaları

01.05.2021
1.687
Patates Kabuğunun Faydaları

Patatesi nasıl tüketiyorsunuz? Kızartabilir, pişirebilir, püre yapabilir veya hamur işlerini pişirebilirsiniz. Ne yaparsan yap, deriyi soyup o şekilde tüketirsin. Tabii kabukları çöpe atarsınız. Bununla birlikte, patateslerin de kabuklarında vitamin olduğunu biliyor musunuz? Pek çok meyvenin kabuğu ile birlikte tüketildiğinde daha faydalı olduğunu biliyoruz ama patatesler kabukla yenebilir mi? söyleme. Yazımızı okuyun, patates kabuğunun faydalarına inanamayacaksınız.

Vitamin ve mineral bakımından zengin olan patates kabukları ile birlikte tüketildiğinde vücuda birçok fayda sağlar. Yüksek lif oranıyla dolu tutarak kalp krizi riskini azaltır, kolesterolü düşürür ve şeker hastalığına yakalanma olasılığını engeller. İşte daha önce duymadığınız patates kabuğunun faydaları.

Kan basıncını düşürür

Kabuğu ile pişirilen büyük bir patates yaklaşık 1.600 miligram potasyum içerir; bu, bir gün için önerilen miktarın yarısı ve ünlü potasyum muzundan neredeyse 4 kat daha fazladır. Potasyum sadece hidrasyon ve atletik performans için önemli bir elektrolit anahtarı değildir, aynı zamanda kan basıncını düşürücü bir rol oynayabilir.

Yüksek lif içeriği ile sizi tok tutar

Yine büyük bir patates, günlük hedefin dörtte biri olan 7 gram diyet lifi içerir, ancak kabuksuz kaldığında bu oran sadece 1 grama düşer. Bu sizi daha uzun süre tok hissettirir, kalp krizi ve kolesterol riskini azaltır ve şeker hastalığına yakalanma olasılığını engeller.

C vitamini deposu

Patates kabuğu ayrıca oldukça konsantre C vitamini içerir. Büyük bir patatesin kabuğu 29 mg C vitamini içerir, bu vitaminle birlikte bir portakalın 3 katı ve bir günde almanız gereken miktarın yarısı kadardır. Aynı zamanda bir antioksidan olarak ve yaraların çabuk iyileşmesi için çok faydalıdır.

OKU  Dut Yaprağının Faydaları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.