Sağlık Olsun

Nasır İçin Tedavi Yöntemleri

09.04.2020
89.442
Nasır İçin Tedavi Yöntemleri

Papatya yağı sakinleştirici ve yumuşatıcı etkisiyle nasır tedavisi için en sık önerilen yağdır. Papatya yağını en etkili şekilde kullanabilmek için ayaklarda kullandığınız nemlendiriciye 10-15 damla ekleyebilirsiniz. Düzenli olarak papatya yağı kullanmak nasırı yumuşatmanın yanı sıra ağrıyı hafifletir. Özellikle ayağınızı vuran bir ayakkabı giydikten sonra papatya yağıyla ayaklarınıza masaj yapmak ağrının daha kısa sürede geçmesine yardımcı olacaktır.

Çok sertleşmiş nasırlar için Hint yağı kullanabilirsiniz. Ayaklarınızı ılık suda 30 dakika kadar beklettikten sonra iyice kurulayın ve ponza taşıyla nasırın üst kısmını mümkün olduğunca temizleyin. Cildin yumuşak bölgesine zarar vermemek için tüm nasırı tek seferde temizlemeye çalışmayın ve ponza taşını çok bastırmayın. Ölü deriyi aldıktan sonra nasıra çubuklu pamukla Hint yağı sürün ve yağın cilde iyice işlemesi için bir bandajla sarın. Bu uygulamayı nasır yumuşayana kadar her akşam yapın. Yağı sürdükten sonra eski bir çorap giyebilirsiniz. Çok sert nasırların yumuşaması 2 hafta kadar sürebilir.

Nasırlardan Kurtulmanın Diğer Yolları

Ekmek ve Sirke Nasırı yumuşatmak için geleneksel olarak kullanılan bir diğer yöntem ise bir parça ekmek ve sirkedir. Bu yöntem için 1 yemek kaşığı içerisine yarım dilim ekmek içini ufalayın. Ekmek sirkeyi iyice emdikten sonra havanda döverek yoğun bir merhem kıvamına getirin. Hazırladığınız sirkeli merhemi nasırlı bölgeye koyun ve bir bandajla sarın. Bu uygulamayı gece yatmadan önce yapabilirsiniz.

OKU  Cilt Lekeleri İçin Patates ve Limon ile Bitkisel Çözüm

Karbonat doğal peeling görevi görür ve nasırlar için kullanılabilir. Karbonatın içerisindeki kristaller katılaşmış derinin pul pul dökülmesine yardımcı olur. Ilık suyla dolu bir leğenin içerisine 3 yemek kaşığı karbonat koyun ve iyice karıştırın. Ardından ayaklarınızı içine sokun ve 10 dakika kadar bekleyin. Ayaklarınızı yıkayın ve yumuşamış cildi sünger taşı ile ovalayın. Ya da şöyle bir yol da izleyebilirsiniz: 3 ölçü karbonat ile 1 ölçü suyu karıştırıp macun haline getirin. Bu karışımla nasırlara birkaç dakika masaj yapın. Ardından ayaklarınızı yıkayın ve ölü deri hücrelerini sünger taşı ile nazikçe ovalayarak temizleyin. 2 Yöntemden herhangi birisini ayaklarınız tekrar sağlıklı görünene kadar günde bir kez uygulayın. Aspirin Aspirin nasırların etrafındaki katılaşmış derinin yumuşamasına yardımcı olabilir. Ayrıca nasırın verdiği rahatsızlığın hafiflemesine de yardımcı olur.