Sağlık Olsun

Limonun Bu Yararlarını Hiç Duymadınız, Limonun Faydaları

09.04.2020
5.776
Limonun Bu Yararlarını Hiç Duymadınız, Limonun Faydaları

Limonun faydalarından yararlanmak için hasta olmanıza gerek yok. Bilhassa sağlıklıyken kullanmak hasta olmanızı da büyük ölçüde engelliyor. Limonu direk yerseniz veya suyunu içerseniz içerdiği yüksek asit dişlerinize ve organlarınıza zarar verebilir. Bu nedenle seyreltmeniz hem sağlığınız açısından, hem de yararı açısından çok önemlidir. Sabahları kahvaltıdan yarım saat önce 1 bardak ılık suya sıkacağınız yarım limon suyu, size inanılmaz faydalar sağlayacaktır. İşte gıda olarak tüketmenin yanında, saç ve cilt sağlığına da iyi gelen limonla elde edilen limonlunun birçok faydası.

Limon Bağışıklık Sisteminizi Kuvvetlendirir!

C vitamini, bağışıklık sistemi için gerekli olan ve en büyük desteği sağlayan vitamindir. Sürekli ve taze şekilde alınması gereken C vitamini, limonda fazlasıyla mevcuttur. C vitamininin yanısıra birçok vitamin içeren limon suyu, organları ve kanı temizleyerek; kolera, sıtma gibi önemli hastalıklara yakalanma riskini de ortadan kaldırır.

Limonun Depresyona Faydaları

Beyin sağlığını koruyan limon suyu, stresli ve bunalımlı dönemleri hafif atlatmanıza yardımcı olur. Limonlu içmeyi alışkanlık haline getirdiğinizde, günlük koşuşturma ve çalışma esnasında daha enerjik olabilirsiniz. Gece iyi uyumanızı ve uykunuzu almış olarak uyanmanızı sağlar.

Limonun Sindirime Faydaları !

Limon suyu mideyi ve bağırsakları toksinlerden temizler. Kabızlık, hazımsızlık, şişkinlik ve mide yanması şikayetlerini ortadan kaldırır. Limon suyunu bahsettiğimiz şekilde kahvaltılardan önce alabilirsiniz. Özellikle midenizde şişkinlik, hazımsızlık ve geğirme gibi şikayetleriniz var ise doktorunuza danışmanız yanısıra, limon suyunu sodayla karıştırarak akşam yemeklerinden sonra da kullanabilirsiniz.

OKU  Gastrit ve Mide Hastalıklarından Sonsuza Dek Kurtulun

Limon Ağız ve Dişeti Sağlığınıza Faydaları

Limon suyu, diş sağlığınızı korumakta önemli rol oynar. Kullanıldığında ağız içini bakteri ve toksinlerden temizler. Dişeti ihtihapları ve diş ağrılarına iyi gelir. Limon suyu asit içerdiğinden, kullanıldıktan sonra dişleri aşındırmaması için ağız, temiz suyla iyice çalkalanmalıdır.

Limon Cilt Lekelerini Yok Eder!

Limon, doğal bir antiseptiktir. Dolayısıyla cilt ile ilgili sorunların tedavisinde de yardımcıdır. Organik bal, saf su ve bir miktar limonun suyu karıştırılarak cilde maske şeklinde uygulandığında, zamanla cilt lekelerini ortadan kaldıracaktır. Ayrıca siyah noktaların temizliğinde, güneş yanıklarında, yara izlerinde ve kırışıklıklarda da etkilidir.

Limonun Faydaları

Limonun Faydaları

Limonun Kilo Vermenize Faydaları !

Limon, bünyesindeki lif deposu sayesinde açlık hissini ortadan kaldırır. Kilolarınızdan kurtulmak için yapacağınız diyetle birlikte sabahları içeceğiniz limonlu su, hızlı ve sağlıklı kilo vermenizi sağlayacaktır.

Ayrıca Limon ve Limon Suyu;
Vücuttaki C vitamini açığını kapatır. Cildin PH dengesini sağlayarak yaraları iyileştirir, lekeleri giderir. Kolon hastalıklarında endikedir. Vücuttaki toksinlerin kolayca atımını sağlar. Sindirimi kolaylaştırarak, safrayı düzenler. Kötü huylu bakterilerin vücutta çoğalmasını önler. Böbrekleri ve karaciğeri temizler. Eklem ağrılarına iyi gelir. Grip ve soğuk algınlığını tedavi eder. Beyin ve sinir sistemi sağlığını korur. Kötü kolesterolü düşürmede önemli rol oynar. Tırnak bakımında kullanıldığında, tırnakları güçlendirir. İdrar söktürücü özelliğe sahiptir. Tansiyonu dengeler. Limon suyunun yanısıra limon yağı ve limon kabuğu da oldukça faydalıdır.

Uyarı; Herhangi bir rahatsızlığınız var ise, yukarıdaki bilgileri uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.