Sağlık Olsun

Kuşburnu Faydaları

05.01.2021
2.604
Kuşburnu Faydaları

Ilıman iklimde yetişen ve bitki sağlığında kullanılan kuşburnu genellikle çay olarak tüketilmektedir. Gül ailesine ait kuşburnu kırmızıdan turuncuya veya koyu mordan siyaha dönüşür. Rengine göre değişen kuşburnu ilkbahar ve yaz aylarında çiçek açar ve sonbaharda olgunlaşır. Kış ayı için toplanır ve tüketilir. Kuşburnu C vitamini açısından zengin olup, kış hastalıklarına karşı tamamen doğal bir antibiyotik görevi görür. Polifenoller, magnezyum, demir, likopen, A, B, E ve K vitaminleri bakımından da zengindir. Avusturya-Macaristan’da geleneksel tatlıların hammaddesi olan kuşburnundan reçel, şurup, turta, ekmek ve marmelat yapılır. Avrupa kıtasında yaygın olarak tüketilen kuşburnu, ülkemizdeki köylerde sıklıkla tüketilmektedir. Sindirim hastalıkları için doğal bir çare olan kuşburnu, özellikle vücuttaki ürik asitleri uzaklaştırarak ödem birikimini engeller. Yabani dikenli dallara sahip kuşburnu, bir portakalın sağlayacağı C vitamininin yüzde 50’den fazlasını kolayca karşılar.

KUŞBURNU FAYDALARI NELERDİR?

 • C vitamini açısından zengindir ve yüksek antioksidanlar içerir. Bu şekilde tansiyonu düzenler. Böylelikle yüksek tansiyon riskini azaltır.
 • Polifonel madde vücuttaki kanserli hücre sayısını azaltarak tümör oluşumunu engeller.
 • Doğal şeker içerdiği için kandaki glikoz oranını dengelediği için şeker hastalarının rahatlıkla tüketebileceği bir besindir.
 • Süt, özellikle kış aylarında sık görülen virüslere karşı bağışıklığı güçlendirdiği için solunum yolu hastalıklarına yakalanma oranını düşürür.
 • Vücuttaki toksinleri idrar yoluyla uzaklaştırır. Bu sayede bağırsak ve midede bulunan zararlı bakteri sayısını azaltarak bu organların sağlıklı çalışmasını destekler.
 • Dermis tabakasında bulunan deforme olmuş hücreleri yeniler ve cilde parlak ve sağlıklı bir görünüm kazandırır.
 • İçerdiği pektin ve laktatif maddeler ishal görevi görerek bağırsaklardaki parazitleri azaltır ve kabızlığı önler.
 • Uyumadan iki saat önce bir bardak kuşburnu tükettiğinizde rahat bir uykuyu destekler ve geceleri hücrelerin daha sağlıklı yenilenmesine yardımcı olur.
 • Uzmanlar kuşburnundan yapılan çayın günde iki kez tüketilmesi gerektiğini vurguluyor.
OKU  Yeterince Su İçmediğinizi Gösteren 8 Belirti

KUŞBURNU YAĞI NE YAPAR?

 • İçerdiği asitler cilt yapısının neredeyse yenilenmesini sağlar. Hücre zarı ve dokusunu yenileyerek daha genç bir görünüm sağlar.
 • Ciltteki dengesiz yağ oranını düzenler. Siyah noktalardaki kirleri temizler ve yüzeysel görünümü daha parlak hale getirir.

Epilasyon, linoleik asit eksikliğinden kaynaklanan bir durumdur. Ancak kuşburnu yağı bu asit açısından zengindir. Bu nedenle hem saçlı deride yaşanan rahatsızlığı hem de saç dökülmesini engeller.

Egzama tedavisinde doğal bir çare olarak kullanılan kuşburnu yağı ciltte kuruluğu da engelliyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.