Sağlık Olsun

Ispanağın Faydaları

31.12.2020
1.676
Ispanağın Faydaları

Ispanak, karoten-B maddesi yönünden zengin ender besin kaynaklarından biridir. Ayrıca bol miktarda A, C, K ve E vitaminlerinin yanı sıra manganez, demir, magnezyum ve bakır gibi bol miktarda madde içerir. Antik çağlardan beri alternatif tıpta şifalı bitkilerden biri olarak kullanılmaktadır. Tiamin ve niasin vücudumuzdaki hasarlı hücreleri yeniler. Asya kıtasından tüm dünyaya yayılan ıspanak, demir yönünden doğanın en zengin bitkisidir. Bir bitki olmasına rağmen yemeklerde ve salatalarda sıklıkla tüketilmektedir. Ispanağın cilde olduğu kadar sağlığa da faydaları vardır. Özellikle 11. yüzyılda kadınlar ıspanaktan yapılan maskelerle cilt bakımı yapıyorlardı. Ayrıca vücuttaki cilt hastalıkları için sıcak suya atılır ve bu suda yarım saat bekletilir. Uzmanlar, medikal tedavide sıklıkla kullanılan ıspanağın, hamile ve gelişimci kişilerin tüketmesi gereken önemli bir besin olduğunu vurgulamaktadır.

ISPANAĞIN FAYDALARI NELERDİR?

İleri yaşlarda ortaya çıkması muhtemel kemik erimesini engeller. Kemik ve kasların yapısını güçlendirir.

İçerdiği magnezyum sayesinde metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlar. Bu sayede diyet yapanlar için ideal bir besindir.

Kandaki hücrelerin seviyesini düzenleyerek, yüksek tansiyon veya kötü kolesterol gibi sağlık sorunlarına neden olmalarını engeller.

Herkesin bildiği en yaygın fayda aneminin önlenmesidir. Vücuttaki demir seviyesini dengeleyerek emilim sağlar. Bu şekilde beyin sağlığını da destekler. Sinir hücrelerini güçlendirerek beynin işlevlerini geliştirir. Unutkanlık gibi hastalıkları önler.

K vitamini sadece kemikleri değil diş minesini de güçlendirerek diş kayıplarını önler.

Cilt sağlığı için gerekli olan A, C, E ve K vitaminleri açısından zengin olduğu için yaşlanmayı geciktirir.

Vücuttaki hücrelerin yapısını koruduğu için kanser hastalıklarını önler.

Ispanağı 1 Hafta Boyunca Öğünlerinize Eklerseniz…

Ispanak, kalori ve yağ oranı düşük olduğu için diyet listelerinde yer alan bir besindir. Aynı zamanda içerdiği lif bağırsak ve mide aktivitelerini olumlu etkilediği için sindirimi kolaylaştırır. Kabızlık riskini azaltır. Ancak uzmanlar gün içinde belli bir miktarda tüketilmesi gerektiğini, aksi takdirde aşırı ıspanak tüketiminin ishale neden olabileceğini vurgulamaktadır.

OKU  Bıldırcın Yumurtasının Faydaları

Flavonoidler yönünden zengin ender besin kaynaklarından biri olan ıspanak, vücutta yağ ve karbonhidratlı besinlerin arttığı zararlı toksinlerin miktarını azaltır. Çalışmalar ayrıca ıspanağın cilt ve mide kanserine neden olan zararlı hücrelerin oluşumunu engellediğini ortaya koymuştur.

Günümüzde bilgisayar, televizyon ve telefonların ışıklarından kaynaklanan göz hastalıklarına iyi gelen gıdalardan biridir. Özellikle ışığı kırmadan sarı noktaya geçerek bozulan retinanın neden olduğu astigmatizma riskini azaltır.

Süt ve süt ürünlerine alerjisi olan kişilerde protein eksikliğinin giderilmesinde alternatif gıdalardan biridir. İçerdiği K vitamini kemik sağlığını korur. Kas dokularında oluşan kolajen eksikliğini de giderir. Etkisi özellikle 7 gün çiğ tüketildiğinde daha yüksektir.

Vücudun oksijen ve su oranının azalmasına bağlı olarak demir eksikliği oluşur. Demir eksikliği aynı zamanda vücudun zayıflamasına da neden olur. Doğada demir açısından en zengin gıdalardan biri olan ıspanak, bu eksikliği gidermede etkilidir. Bazı uzmanlar günde bir tabak tüketilen ıspanağın kırmızı etin yerini aldığını belirtiyor.

ISPANAĞIN ZARARLARI

Aşırı tüketildiğinde vücuttaki enzim oranını arttırır ve asitleşmeye neden olur. Bu ıspanak zehirlenmesine yol açar. Ayrıca gaz sıkışmasına ve abdominal şişkinliğe neden olur. Ayrıca bağırsakların işlevini hızlandırır ve ishale neden olur. Uzmanlar, gut gibi hastalıkları olanların kontrol altında tüketmelerini söylüyor. Böbreklerde kalsiyumu artırdığı için aşırı sıvı kaybına neden olur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.