Sağlık Olsun

Kudret Narının Faydaları

03.12.2020
3.741
Kudret Narının Faydaları

Kudret narı, farklı görünümünden dolayı halk arasında tuhaf elma olarak adlandırılan tropikal iklimlerde yetişen bir bitkidir. Ülkemizde yetişen güçlü nar, içerdiği vitamin ve mineraller ile sağlığımıza çok faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendiren, mide-bağırsak sorunlarını gideren ve birçok cinsel rahatsızlığı iyileştiren güçlü narın faydaları nelerdir.

KUDRET NARI

Kudret narının faydalarına girmeden önce bu mucizevi bitkiden bahsedelim. Kudret narı, tropikal iklimde yetişen, gıda ve ilaç olarak kullanılan kabakgil ailesinden bir bitkidir. Asya, Afrika, Uzak Doğu ve Güney Amerika’da yetişen nar, ülkemizde özellikle Bursa ve Yalova’da yetiştirilmektedir. Yaz aylarında çiçek açan ve sarmaşık şeklinde olan güçlü nar, oldukça farklı bir görünüme sahiptir.

Kudret narı, birçok şifalı bitkilerde zeytinyağı veya balla karıştırılarak satılmaktadır. Öte yandan, güçlü narın salça formu da şifalı bitkilerde satılmaktadır. Ama isterseniz şifalı bitkilerden satın aldığınız tohumlar ile evde yetiştirebilirsiniz.

Kudret narının tadı acı olduğu için genellikle balla hazırlanan kürler tüketilir. Bal yerine zeytinyağına batırabilir veya reçel ile tatlandırabilirsiniz.

KUDRET NARIN İÇERİĞİ

  • Demir, kalsiyum, fosfor ve B vitaminleri
  • Cucurbitacin türevleri
  • % 40-50 Protein
  • Sabit yağlar; Trienasitlerden, α- Aloe vera ve trikosanisitlerden
  • Alkaloidler, Saponinler, Kinonlar, Reçine, Müsilaj, Steroller, Tanenler
  • Momordicosid, momordicillin, kukurbitinler, cucurbitasins, lektinler

KUDRET NARI FAYDALARI

Muhtemelen nar, özellikle mide hastalıklarının tedavisinde yüzyıllardır kullanılmaktadır. Kudret narının meyvesi olgunlaştığında birbirinden ayrılır ve turuncu-sarı meyveler verir. Son yıllarda vatanı Hindistan kabul edilen muazzam narın kanser tedavisi için araştırmalar yapılmaktadır. İçeriğinde bulunan güçlü narın faydalarını birlikte inceleyelim.

1- SİNDİRİM SİSTEMİNİN DOĞAL TIPI

Güç nar, yüzyıllardır mide ve bağırsak sorunlarının tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu tür bir rahatsızlığınız varsa, uzmanlar günde bir kaşık zeytinyağlı tencere nar yemenizi önerir. Ama kudretli narın bu faydasının uzun sürmesini istiyorsanız, bu küreye en az bir ay devam etmelisiniz. Bu şekilde güçlü nar tüketmek; Ülser, gastrit, kolit, reflü, kabızlık ve hazımsızlık gibi hastalıkların iyileşmesine yardımcı olur.

2- KANSERİ ÖNLER VE DURDURUR

Son zamanlarda bu konuda birçok çalışma var. Konusunda tecrübeli birçok uzman, güçlü narın kansere karşı oldukça faydalı bir besin olduğunu belirtiyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde yayınlanan kanser araştırmaları dergisinde narın kanser hücrelerinin yayılmasını, gelişmesini ve büyümesini engellediği belirtildi. Yapılan bir araştırma sonucunda meme kanserinin tekrarlamasını önlemek için güçlü narın gıdalara katılarak tüketilmesi önerilmektedir.

OKU  Közlenmiş Kapya Biberin Faydaları

3- ANTİBİYOTİK ETKİSİ VAR

Antibiyotik etkisi olan güçlü narın içerisinde bulunan Lutein ve Likopnen tümörün büyümesini engeller.

4- YANIK TEDAVİSİ İÇİN BİRE BİR

Vücuttaki yanık ve yaraların tedavisinde güçlü narın iyileştirici özelliklerinden yararlanabilirsiniz. Yanma anında kullanmak için nar meyvesinin çekirdeklerini çıkarıp ezin ve zeytinyağını lapa haline getirip cam kavanozda saklayın. Hal böyle olunca bir yıl boyunca yanık ve yaraların tedavisinde kullanabilirsiniz.

5- BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ

Nar, içerdiği E vitamini ve proteinler ile bağışıklık sistemini güçlendirir ve dışarıdan gelecek bakteri, mikrop ve virüslere karşı vücuda koruma sağlar.

6- İLTİHAPLARI GİDERİR

Zeytinyağlı nar kürü, iltihaplı bölgeler için doğal bir merhem gibidir. Antiinflamatuar etkisi ile etkili nar, sarma adı verilen, iyileşmesi zor iltihaplar için mükemmeldir. Zeytinyağlı güç nar bu bölgeye sürülüp bekletildiğinde iltihabın kuru olduğu görülür.

7- KARACİĞER DOSTU

Güçlü nar karaciğeri destekler. Güçlü nar, vücudumuz için çok önemli bir organ olan karaciğerin adeta dostudur. Karaciğeri yenileyici özelliği olan güçlü narın düzenli tüketimi sayesinde ileride yaşanabilecek sorunlara karşı önlem alınır. Bir hastalığınız varsa iyileşmenize yardımcı olacaktır.

8- CİNSEL GÜCÜ ARTIRIR

Kuvvet nar, mide rahatsızlığı dışında en çok cinsel sorunlarda kullanılır ve faydaları bilinmektedir. Güçlü nar afrodizyak görevi görür ve cinsel gücü artırır.

9- KANI TEMİZLER

Kudret narı kanı temizleme ve kan dolaşımını artırma özelliğine sahiptir. Kan hastalıklarına karşı etkili olan güçlü nar antioksidan ve anti-mikrobiyal özellikleri ile kandaki toksinleri temizler.

10- DİYABET İÇİN DOĞAL YARDIMLAR

Araştırmalar, Kudret narından elde edilen özün şeker hastalığına iyi geldiğini ortaya koymuştur. Bu araştırma sonucunda narın içinde bulunan dört maddenin kan şekerini düzenlemeye yardımcı olduğu görülmüştür.

11- CİLDİ DÜZELTME VE KORUYOR

Güneş yanığına iyi gelir ve cildi güneşin zararlı ışınlarından korur. Egzama, çıban ve sedef hastalığı gibi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılan akne tedavisi, cilt lekeleri ve derin cilt enfeksiyonlarına karşı etkilidir.

OKU  Mor Soğanın Faydaları

12- ROMATİZM VE ÇEŞİTLİLİK ÇÖZÜM

Romatizma ve varis ağrısına inanılmaz faydalar sağlar. Örneğin güçlü narı bacaklarınıza uygulayıp bütün gece beklettiğinizde sizi varis ağrısından kurtaracaktır. Aynı şekilde, güçlü nar romatizma ağrısını hafifletmek için size aynı şekilde yardımcı olacaktır.

13- GUATR’I GELİŞTİRİR

Guatr, boynun ön tarafında yer alan tiroid bezinin büyümesi ile boğazı şişen ve bu nedenle bizlere büyük sıkıntılar çıkaran bir rahatsızlıktır ve çözüm güçlü nardır. Might nar, guatr için kesin çözüm sağlar ve tamamen temizler.

KUDRET NARI ZARARLARI VAR MI?

Narın kullandığınız ilaçla reaksiyonu olabileceğinden kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

Hamilelik döneminde, düşük yapma ve kanama olasılığı nedeniyle güçlü nar kullanılması tavsiye edilmez.

Might Nar için önerilen günlük tüketim sadece bir kaşıktır. Aşırı tüketim ishal, mide-bağırsak problemleri ve karın ağrısına neden olabilir.

Şekeri aniden yükseltebileceği için insülin kullanan hastalar dikkatli olmalı, kullanıyorlarsa zeytinyağı ile tüketmelidir.

Karaciğer dostu etkili nar, aşırı tüketimde bu organa zarar verebilir.

Kısırlık tedavisi gören kadınların potent nar kullanmaları önerilmez. Çünkü güçlü nar, yumurtaların erken çatlamasına neden olabilir.

Nar tüketirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta nar tohumları olarak düşünülebilir. Tohumlarına toksik olabileceğine dair görüşler var. Bu nedenle kürler hazırlanırken nar taneleri temizlenmelidir.

Son olarak, kudretli narı hazır olarak alıp kullanacaksanız, güvendiğiniz ve bildiğiniz bir yerden satın almalısınız. Yoğun talep nedeniyle iksir nar ezmesinde veya bilinmeyen bir yerden satın aldığınız herhangi bir hazır üründe fayda yerine zarar bulabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.