Sağlık Olsun

Kemikleri Güçlendirmek İçin Kalsiyum Açısından Zengin 9 Gıda

13.11.2020
4.892
Kemikleri Güçlendirmek İçin Kalsiyum Açısından Zengin 9 Gıda

Osteoporoz genellikle “sessiz hastalık” olarak adlandırılır çünkü bir kırık veya duruşunuzda önemli bir değişiklik olana kadar osteoporozunuz olduğunu fark etmeyebilirsiniz. Osteoporoz, “gözenekli kemikler” anlamına gelir. Kemiklerimiz yaklaşık 30 yaşında en güçlüdür, sonra yoğunluğu zamanla azalmaya başlar.

Kemik kaybı yaşlanmanın doğal bir parçasıdır, ancak osteoporoz riskini arttırmak veya azaltmak kendi ellerinizde. Kemik sağlığınızı doğal olarak artıracak magnezyum bakımından zengin süper besinler ile osteoporoz riskinizi azaltabilirsiniz. İşte kemik sağlığınızı koruyan yiyecekler.

Kemikleriniz için süper yiyecekler
Kemiklerinizi çelik gibi yaparak sizi kemik hastalıklarına karşı koruyan besinler:

Süt Ürünleri:

Süt ve süt ürünleri, kemikler için oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Kemiklerin daha güçlü olmasını sağlar ve gerekli kalsiyum ihtiyacını kaşılar.

Günde üç porsiyon süt yemeyi hedefleyin. Yetişkinler için önerilen kalsiyum miktarı günde 1.000 miligramdır ve 50 yaşın üzerindeki kadınlar ve 70 yaşın üzerindeki erkekler için günde 1.200 mg’a yükselir.

Yeşil sebzeler:

Mutfağınızda yeşilliğe daha fazla yer açın. Kemikleriniz için hiçbir şey kalsiyumdan daha iyi değildir. Tabii ki süt ürünleri de satın alabilirsiniz, ancak kalsiyumun birçok sebzede de bulunduğunu biliyor muydunuz? Lahana, kara lahana ve şalgam gibi koyu yapraklı yeşillikler kalsiyum açısından zengindir. Bir fincan pişmiş şalgam yeşillikleri yaklaşık 200 mg kalsiyum içerir (günlük hedefinizin% 20’si). Koyu yeşillikler ayrıca osteoporoz riskinizi azaltabilecek K vitamini içerir.

Tatlı patates:

Tatlı patatesin içerisinde magnezyum ve potasyum vardır. Bu besinleri alabilmek için düzenli olarak tatlı patates tüketmeniz gerekir. Standart yapmış olduğunuz patatesin yerine tatlı patatesi deneyebilirsiniz.

Narenciye:

Güne başlamak için greyfurt veya portakal gibi turunçgiller ekleyin. Kemik kaybını önlemeye yardımcı olmak için tat alma duyunuzu uyandırın ve diyetinize C vitamini ekleyin. Bütün bir greyfurt, yaklaşık 88 mg C vitamini içerir, bu da size tüm gün boyunca ihtiyacınız olan miktarı verir.

OKU  Depresyona Girmek İstemiyorsanız Bu 6 Şeye Dikkat

İncir:

İncir, kalsiyum, potasyum ve magnezyum içeren süper kemik güçlendirici meyvelerdir. Taze incir genellikle yaz ve sonbaharda bulunur, ancak onları tüm yıl kuru bulabilirsiniz. Yarım bardak kuru incir 121 mg kalsiyum içerir.

Somon:

Somon ve diğer yağlı balık türleri kemik güçlendirici gıdalardır. Vücudunuzun kalsiyum kullanmasına yardımcı olan D vitamini ve kemiklere yardımcı olan omega-3 yağ asitleri içerirler.

Badem:

Bademler, diğer bazı kuruyemişler ve tohumlar gibi, güçlü ve sağlıklı kemikler için gerekli olan kalsiyum, magnezyum ve protein ile yüklenir. Günde bir avuç fındık yiyin. Antep fıstığı ve ayçekirdeğinin benzer faydaları vardır.

Soya peyniri:

Tofu gibi vejetaryen proteinler beslenme merkezleridir ve 860 mg’dan fazla kalsiyum içerebilir. Araştırmalar, tofunun başka kemik yapıcı faydaları olduğunu gösteriyor. Tofu, izoflavonlar içerdiğinden, menopoz sonrası kadınları kemik hastalıklarından korumada faydalı olabilir.

Şeker kamışı:

Pekmez gibi doğal tatlandırıcılar kalsiyum kaynağıdır. Pekmez yiyerek, sadece bir çorba kaşığı içinde 41 mg kalsiyum alacaksınız. Yoğurdunuza veya yulaf ezmenize pekmez ekleyebilir veya tatlı bir kalsiyum dozu için bir smoothie ile karıştırabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.