Sağlık Olsun

Kalp Sağlığınızın İyi Olmadığını Gösteren 7 İşaret

09.04.2020
22.303
Kalp Sağlığınızın İyi Olmadığını Gösteren 7 İşaret

Vücudumuzda yer alan en önemli organımız kalptir ve kalpte herhangi bir rahatsızlık söz konusu olursa tüm bünyeniz bu durumdan etkilenir. Bu yüzden en dikkat edilmesi ve bakılması gereken organlarımızdan birisidir. Kalp sorunları genellikle kendine çok fazla dikkat etmeyen bireylerde ortaya çıkar. Özellikle sağlıklı beslenmeyenler, spor yapmayanlar ve bünyesini kötü etkileyen zararlı alışkanlıklar. Toplum bunların çoğuna dikkat etmez ve kalp rahatsızlıkları artmaya başlar. Kalp rahatsızlıkları diğer sağlık sorunları gibi hemen kendisini göstermeyebilir ve bu yüzden dikkat edilmesi gerekir.

Kalp Rahatsızlıkları Neden Olur

  • Spor Yapmama
  • Sağlıksız Beslenme
  • Yeteri Kadar Dinlenmeme
  • Sigara Kullanma

En Yaygın 7 Belirti

Göğüş Çevresinde Ağrı veya Yanma Hissi

Göğüs bölgesi hassastır ve birçok rahatsızlık belirtisini burdan gösterebilir. Ancak gün içerisinde sıkışma, batma, yanma, daralma veya ağrı hissi oluşuyorsa buna dikkat edilmelidir. Özellikle günlük bu ağrılar yüzünden hareket edememe durumu da ortaya çıkabilir.

Aritmiler

Kalp atış ritmi genellikle hep düzenlidir. Yetişkin bir bireyin sağlıklı olduğunu gösteren bir ritim hızı vardır. Bunun dışında kalbiniz olduğundan daha hızlı veya yavaş atıyorsa burada bir problem var demektir. Bunun nedenini anlamak için doktora başvurmanız en iyi yöntemdir.

OKU  Tırnaklarınızın Görünümü Hangi Hastalığın Habercisi?

Uyku Apnesi

Uyku apnesi en yaygın belirtilerinden birisi olabilir. Bir kişi uyurken çok horluyorsa yada uyku sırasında arar nefes almaları duruyorsa aynı zamanda uyuma esnasında ani uyanışlar varsa uyku apnesi geçiriyor demektir. Uyku apnesi geçiren kişilerin sabah uyandıklarında ağızların aşırı derecede kuruluk oluşur ve gün içerisinde uykularını alamamış gibi hissedebilirler. Ağır uyku apnesi beyne hava girmesini önler ve buda kalp krizine yol açabilir.

Ayakların ve Ellerin Şişmesi

Ekstra bir egzersiz yapmadıysanız ayaklarınız ve elleriniz yine de şişiyorsa dikkat etmeniz gerekir. Özellikle bu şişlikler uzun süre gitmiyorsa kalpten kaynaklı bir sorundan ortaya çıktığını anlayabilirsiniz. Özellikle şişen bölgelerde renk değişimlerinin olup olmadığına dikkat edilmesi gerekir.

Nefes Darlığı ve Titreme

Astım gibi bir sağlık sorununuz olmamasına rağmen nefes almakta zorlanıyorsanız dikkat etmeniz gerekir. Gün içerisinde koşmadan sakin tempolu zamanlarda bile nefes darlığı yaşanıyorsa aynı zamanda ara ara titremeler geliyorsa kalbin düzgün çalışmadığına işaret eder.

Cinsel İşlev Bozukluğu

Bu sorun özellikle 40 – 50 yaş arasında ki kişilerde ortaya çıkar. Normal giden cinsel hayatınız bir anda bozulduysa kalp rahatsızlığı olabilir. Bunun neden kaynaklandığını anlamak için doktora başvurabilirsiniz.

Kırık Kalp Sendromu

Kalp krizine benzeyen etkileri olan bir sendromdur. Genellikle yoğun stres altında ortaya çıkar. Bu Sendrom aynı zamanda stres kardiyomiyopatisi olarak da bilinir. Buna yakalanan kişi kalp krizi geçiren bir kişinin hissettiği şeyleri hisseder. Kişi aşırı stres altında ise kalbinin durma olasılığı o kadar yüksek olur.