Sağlık Olsun

Böbrek Kanseri Nedir?

22.12.2020
3.731
Böbrek Kanseri Nedir?

Böbrek kanseri, bir veya iki böbrekteki sağlıklı hücrelerin değişip kontrolden çıkarak böbrek kortikal tümörü adı verilen bir kitle oluşturmasıyla başlar. Kötü huylu bir tümör kanserdir, yani vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Tahriş edici bir tümör de kanserdir, ancak bu tip tümör nadiren vücudun diğer bölgelerine yayılır.

Böbrek Kanseri Belirtileri

Bazen böbrek kanseri olan kişilerde bu semptomların hiçbiri görülmez veya bir semptom, kanser olmayan farklı bir tıbbi durumdan kaynaklanabilir.

  • İdrarda kan
  • Yan veya sırtta ağrı veya baskı
  • Yan veya arka tarafta kitle veya yumru
  • Ayak bileği ve bacak şişmesi
  • Hipertansiyon
  • Düşük kırmızı kan hücresi sayısı olan anemi
  • İştah kaybı
  • Açıklanamayan kilo kaybı
  • Erkeklerde, varikosel bir böbrek tümörü olasılığını gösterebilir.

Böbrek kanserine yakalanma riskini azaltmak için sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyin, bol su için, egzersiz yapın, diyetinize dikkat edin ve sigara içmeyin. Sağlık kontrollerinizi aksatmayın. Zamanında ve doğru önlemler alınırsa böbrek kanseri riski öngörülebilir ve hastalığa ileri aşamalara gelmeden müdahale edilebilir ”dedi.

Böbrek Kanseri Ölümcül mü?

Prof. Dr. Murat Binbay; böbrek kanseri, yavaş seyreden bir kanserdir. 4 cm’nin altındaki kitlelerde yıllık büyüme hızı ortalama 0,7 cm’dir. Böbrek kanseri, zamanla yavaş büyüyen bir kanserdir. 7 cm’ye kadar olan kitleler 1. evre böbrek kanseri olarak tanımlanmaktadır. Evre 1 kanserin metastaz yapması olası değildir. 4 cm civarındaki tümörlerin metastaz oranı yüzde 5 civarında iken, 7 cm’ye ulaşan tümörlerde bu oran yüzde k10’a çıkmaktadır. Metastaz yapmayan ve ilk aşamada olan böbrek kanseri teşhisi, bize kaliteli bir yaşam sürmek için büyük bir fırsat sunmaktadır. Böbrek kanseri daha yüksek aşamalarda teşhis edilir ve metastaz yapılırsa, o zaman iyi bir tavsiye vermek çok zordur. Bu durumlarda ameliyatla iyileşmek mümkün ise öncelikle cerrahi tedavi düşünülmelidir.

OKU  Tahinin Faydaları

Böbrek Kanseri, vücuda yayıldığında ölümcül olabilen bir kanserdir. Amacımız, böbrek kanserini vücuda yayılmadan önce teşhis etmek olmalıdır. Böbreği bile kaybetmeye gerek kalmadan sadece kanserli dokuyu alarak 7 cm’nin altındaki tümörleri tedavi etmek mümkündür. Üstelik bu uygulamalar Robotik cerrahi veya Laparoskopik cerrahi gibi vücudu kesmeden sadece küçük kesilerle yapılabilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.