Sağlık Olsun

Hurma Suyu Nasıl Tüketilir, Faydaları Nelerdir?

26.12.2020
5.025
Hurma Suyu Nasıl Tüketilir, Faydaları Nelerdir?

Hurma cennetten bir meyve olarak kabul edilmiş ve insanlar tarafından çok sevilmiştir. Özellikle Ramazan ayında tüketilse de aslında oldukça faydalıdır ve düzenli olarak tüketilmesi gerekir. Hurma, birçok rahatsızlığa olumlu etkisi olan değerli bir meyvedir. Hurmalarla ilgili en genel bilgilerden biri hurmanın şeker açısından zengin olmasıdır. Bu nedenle doğru miktar ve doğru kullanım, hurma ve hurma suyundan yararlanmada etkilidir.

Hurma Suyu Ne İşe Yarar?

Kadınların en büyük sorunlarından biri olan ve ayak bilekleri ve ayak bileklerinde sıklıkla görülen ödem birçok hastalığa işaret edebilir. Vücutta sıvı birikimi olarak tanımlanan ödem, hücre içerisindeki sıvının hücre dışına çıkarak dokular arasında veya cildin alt tabakasında birikmesi olarak tanımlanabilir.

Ödemin varlığı böbrek ve karaciğer gibi önemli organlardaki hastalıkların, kalp gibi hayati organlardaki hastalıkların habercisi olabilir. Bu durumda kilo alımının da görülmesi olasıdır. Palmiye suyunun faydalarına baktığımızda bu hastalıkların iyileşme ve ödemin vücuttan atılmasında bazı etkileri olduğu görülmektedir. Özellikle kadınlarda adet dönemlerinde oluşan ödemin giderilmesinde hurma suyunun etkisi bilinmektedir.

Hurma Suyu Nasıl Tüketilir?

Hurma suyunun faydaları saymakla bitmiyor ancak bundan yararlanmak için doğru tüketilmesi önemli. Gece yatmadan önce bir bardak suya bir tarih koyun ve sabaha kadar bekletin. Sabahları hem su hem de hurma tüketmeye özen gösterin. Bu şekilde tüketildiğinde hurma suyu bağırsak hareketlerini hızlandırır ve ödemin atılmasına yardımcı olur. Bu şekilde her sabah hurma suyu tüketebilirsiniz.

Genel olarak sağlık açısından herhangi bir zararı yoktur. Ancak ciddi sağlık sorunları olanlar ve özellikle hamileler palmiye suyu tüketirken doktorlarına danışmalıdır. Tarihlerin doğumu kolaylaştırdığı düşünüldüğünden, erken dönemde çok sık tarih tüketilmesi erken doğum riskini ortaya çıkarabilir.

OKU  Tahinin Faydaları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.