Sağlık Olsun

Her Gün En Az 8 Saat Oturmak Bu Rahatsızlıklara Sebep Oluyor

10.12.2020
2.613
Her Gün En Az 8 Saat Oturmak Bu Rahatsızlıklara Sebep Oluyor

İster ofiste uzun bir iş günü, ister televizyon karşısında bir akşam veya bir bilgisayar oyunu oynarken saatler olsun – kendinizi günün çoğunda otururken bulmak kolaydır. Bir seferde bol saat oturmak büyük bir sorun gibi görünmese de, aslında tehlikeli bir sorundur. Belki bu makaleyi okuduktan sonra sandalyenizden daha fazla kalkmaya ve her gün biraz daha aktif olmaya çalışacaksınız.

Spinal Zorlanma

Bilim adamları , her İngiliz’in her gün 14 saate kadar oturarak geçirdiğini tahmin ediyor – ve ne yazık ki, diğer ülkelerdeki istatistikler benzer görünüyor. Berkeley’deki California Üniversitesi’nde profesör olan Galen Krantz , oturmanın kesinlikle doğal olmayan bir durum olduğunu ve insanların doğuştan böyle yapmak zorunda olmadığını düşünüyor.

İnsan omurgasının bir nedenden ötürü S şeklinde bir formu vardır: suşlara dayanabilir. Ancak oturma pozisyonunda S-şekli C-şekline dönüşür. Kişi kamburlaştığında, mide kasları zayıflar ve düzenli eğitim olmadan düzgün bir vücut formunu pek tutamaz.

Oturduğunuzda, gerginlik pelvise ve vertebral omurgaya aktarılır ve omurlararası diskler üzerindeki baskının artmasına neden olur. Sürekli zorlanma, servikal omurların sıkışmasına neden olur ve sonunda beyne giden kan akışının azalmasına yol açabilir. Sonuç olarak, kişi baş ağrısı ve bulanık görme yaşayabilir. Omurga, tüm iç organlar için bir çerçevedir, bu yüzden sürekli bir baskı uygulamadan onu düz tutmak çok önemlidir.

Kardiyovasküler Sistem

Hareketsiz bir yaşam tarzının en ciddi sonuçlarından biri, koroner kalp hastalığı veya kronik hipertansiyon gibi kardiyovasküler hastalık riskidir. Sürekli oturma hayatı kasları zayıflatır, kan dolaşımını bozar ve kan damarlarının tonunu düşürür. Fiziksel aktivite eksikliği, erken aterosklerozun (kalbin kan damarlarında kolesterol plaklarının birikmesi) ana nedenlerinden biridir . Ayrıca, kalbin kanın getirdiğinden daha fazla oksijene ihtiyaç duyduğu durumlarda, oksijen tedariki ve tüketimi arasında bir dengesizlik meydana gelebilir.

OKU  Alzheimer (Alzaymır) Belirtileri 20 Yıl Önceden Başlıyor

13 yıldan fazla 17.000’den fazla kişiyle yapılan kapsamlı bir çalışma , hareketsiz yaşam tarzına sahip kişilerin, daha aktif olanlara göre kalp krizinden ölme riskinin% 54 daha fazla olduğunu gösterdi.

Varisli Damarlar

Günlerinin çoğunu bir masada oturarak geçiren kişiler, alt ekstremitelerde varis gelişimine neden olabilecek kötü kan dolaşımından muzdariptir . Her iki cinsiyet de onları geliştirebilirken, kadınların onlardan muzdarip olma olasılığı daha yüksektir. Varisli damarların kalıtsal olmasının yanı sıra, bacak bacak üstüne atarak uzun süre oturduktan sonra da ortaya çıkabilir. Damarların sıkışması, farklı bölgelerde kanın tıkanmasına neden olur.

Zayıf kan dolaşımı da tehlikelidir çünkü kan pıhtılarının gelişmesine yol açabilir. Bir pıhtı, kalp, akciğerler veya beyindeki hayati bir kan damarını kolayca tıkayabilir.

Obezite

Fazla kilo taşımak, hareketsiz yaşam tarzının en büyük sonuçlarından biridir. Uzun süre oturduğunuzda, metabolizma yavaşlar ve vücudunuz daha az kalori yakarak fazlalığı yağ olarak depolar.

Kişi oturur oturmaz vücut yağ yakma sürecini % 90 azaltır, insülin seviyesi düşer ve tansiyon yükselir. Son 50 yılda, işlerin çoğu zamanla değişti ve şimdi masa başında daha fazla oturmayı gerektiriyor – bu da kalori yakmak için zaman olmadığı anlamına geliyor. Ayakta duran bir işte, vücudunuz oturarak masa başında yapılan bir işe göre% 35’e kadar daha fazla kalori yakar.

Enerji dengesi yasasına dayalı olarak, aktif bir yaşam tarzı, sağlıklı bir vücut ağırlığını korumak için kilit bir faktördür.

Kaslar ve Kemikler

Sürekli sarkma ve fiziksel aktivite eksikliği, vücudunuzun kaslarını zayıf ve gevşek hale getirebilir. En çok etkilenen karın ve gluteal kaslarınızdır. Ancak hareketsiz bir yaşam tarzı sırasında acı çeken tek şey kaslar değildir. Zamanla masa başında oturmanın bir başka olası sonucu da osteoporozdur . Kemikler aslında vücudu oturur pozisyonda tutmakta pek zorlanmazken, zamanla güç kaybederek daha gözenekli ve kırılgan hale gelebilir.

OKU  Bu Belirtiler Vücudunun Toksinlerle Dolu Olduğunu Gösteriyor

Sindirim Sistemi

Pankreas, karbonhidratları glikoza dönüştürmek için gerekli insülin miktarını serbest bırakır. Bununla birlikte, pasif kaslardaki hücreler çok daha düşük miktarda insüline ihtiyaç duyarken, pankreas normal hızında salgılar.

2011’de yapılan araştırmalar, sadece bir günlük oturmanın hücreler tarafından insülin tüketiminin azaldığını gösterdi . Sonuç olarak, diyabet ve diğer hastalıklara yatkınlık gelişmesi muhtemeldir. Hareketsiz bir yaşam tarzı, kronik kabızlık veya aşırı durumlarda hemoroid gibi başka rahatsızlıklara da neden olabilir.

Yaşlanma

Lancet dergisi , hipodinamiden ölüm oranlarını yayınladı ve her yıl 5,3 milyon ölüm ortaya çıkardı ve bunların 5 milyonu sigara içimiyle ilgili sorunlardan kaynaklanıyor.

Telomerler, kromozomların uçlarında bulunur ve onları herhangi bir hasardan korur. Yaşlanma sürecinde telomerler giderek kısalır. Hareketsiz bir yaşam tarzının telomerlerin çok daha hızlı kısalmasına ve yaşlanma sürecini önemli ölçüde hızlandırmasına neden olduğu kanıtlanmıştır. Oturmak rahat hissedebilirken, bunu yapmanın her saati size hayatınızdan iki saate mal olabilir.

Ruhsal Sıkıntı ve Kaygı

Hareketsiz bir yaşam tarzı ruh sağlığı üzerinde çok olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Fiziksel aktivitenin olmaması, depresyon ve anksiyetenin gelişmesine yol açar. Sandalyelerimiz bir izolasyon ve yalnızlık adasına dönüşüyor. Araştırmaya göre, sürekli oturma , fiziksel aktivite ve egzersizin genellikle vücudunuzda arttığı endorfin eksikliğine neden olur .

Düzenli egzersiz yapmak, ruh halinizi büyük ölçüde iyileştirebilir ve vücudu rahatlatabilir. Aynı zamanda benlik saygısı ve kendine güveni de geliştirebilir. Ek olarak, fiziksel aktivite serotonin üretimini etkiler ve depresyona, hafıza sorunlarına ve iştahsızlığa yol açabilecek bir dengesizliği azaltmaya yardımcı olur.

Uykusuzluk

Hareket eksikliği uykunuzun kalitesini etkileyebilir . Zihinsel aktiviteniz zirvede olsa bile, vücudunuz sürekli oturmayı dinlenme olarak yorumlar. Bu nedenle, bütün gün “dinleniyorsanız”, vücudunuz artık uyku ve rahatlama zamanına ihtiyacınız olmadığına karar verir. Düzenli egzersiz uykusuzluktan kurtulmanıza yardımcı olur ve uyku kalitenizi artırır.

OKU  Kulak Çubuğundaki Kirler Sağlığınız Hakkında İpuçları Veriyor

Ne yapabilirsin?

Bazı şirketler, masalardan uzağa su soğutucuları ve çöp kutuları yerleştirerek, langırt masaları veya masa tenisi kurarak ve çalışanların hareket etmesi gereken toplantılar ve eğitimler düzenleyerek çalışanlarını daha aktif olmaya motive etmeye çalışıyorlar.

Ayrıca bilim adamları ve doktorlar şu tavsiyelerde bulunur:

  • Daha sık uzun yürüyüşler yapın.
  • Toplu taşıma araçlarını kullanırken yerinizde kalmayın.
  • İş arkadaşınızı telefonla aramak yerine masasına gidin.
  • Daha sık ayakta toplantılar yapın.
  • Öğle yemeği molanız sırasında yürüyüş yapın veya dışarıda yemek yiyin.
  • Asansör yerine merdivenleri kullanın.
  • Basit bir germe yapmak için işten kısa molalar verin.
  • Bu makaleyi okuduktan sonra sandalyenizden kalkmak ister miydiniz? Bu konudaki düşüncelerinizi yorumlarda bizimle paylaşın.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.