Sağlık Olsun

Göğüs Ağrısı Hangi Hastalıkların Habercisi

17.01.2021
2.057
Göğüs Ağrısı Hangi Hastalıkların Habercisi

Pek çok farklı sorun göğüs ağrısına neden olabilir. Göğüs ağrısı, kalp krizinin ilk belirtisidir, ancak aynı zamanda daha hafif hastalıkların da belirtilerinden biridir. Kişiye hissedildiğinde zorluk yaşatan göğüs ağrısı bazen kişinin nefes almasını bile engellemektedir. Göğüs ağrısına neden olan başlıca rahatsızlık ise stres ve anksiyetedir.

Göğüs Ağrısının Nedenleri

Göğüs ağrısı olduğunda kişinin ilk düşüncesi genellikle kalp krizi geçiriyor olmasıdır. Göğüs ağrısı, kalp krizinin önemli bir belirtisi olsa da, nispeten daha az ciddi tıbbi durumlardan da kaynaklanabilir. Göğüs ağrısına bağlı acil servis ziyaretlerinin yaklaşık% 13’ü ciddi bir kalp probleminden kaynaklanmaktadır. Göğüs ağrısının nedenleri aşağıdaki gibidir:

Kaygı ve stres

Anksiyete veya stres, ağrının doğrudan nedeni olabilir, çünkü her iki durum da vücudun aşırı gergin olmasına neden olur. Göğüs ağrısı, özellikle gergin olduğunuzda değil, genellikle dinlenirken ortaya çıkar.

Kas Spazmı

Ağrı genellikle kas gerginliğinden kaynaklanır ve çok fazla hava soluduğunuzda kolayca ortaya çıkabilen bir durumdur. Ağrıyı azaltın; Sakin kalmak, yavaş nefes almak ve ağrının geçmesini beklemek gerekir.

Hiperaktivite

Aynı zamanda, kalp atış hızınız yüksek olduğunda, genellikle daha yoğun nefes alırsınız; Bu göğüs ağrısına neden olabilir.

Miyokard

Miyokard, kalpteki dolaşım sistemi etrafına kan pompalamaktan sorumlu olan bir kas dokusudur. Bu dokunun bozulması veya damar tıkanıklığı şiddetli göğüs ağrısına neden olabilir. Çünkü kalp çalışması için ihtiyaç duyduğu kanı alamaz.

Perikardit

Perikardit, kalp zarının iltihaplanmasının neden olduğu bir hastalıktır. Perikard, kalbi örten ve aşağıdaki görevlerden sorumlu olan bir tabakadır:

  • Kalbin sürtünmesini ve yağlanmasını sağlayan sıvıyı depolar.
  • Kalbin konumunu sınırlar.
  • Kalbin basıncını dağıtır.
  • Kalbi izole ederek enfeksiyondan korur.

Önemli bir risk olmayan bu iltihaplanma, iltihap önleyici ilaçlarla azaltılabilir.

OKU  Vücutta İltihap Olduğu Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir?

Aritmi

Aritmi, kalp ritminde normalden daha hızlı veya daha yavaş bir değişiklik anlamına gelir. Şiddetli göğüs ağrısına neden olabilir.

Göğüs ağrısının diğer bazı nedenleri şunlardır:

Panik atak: göğüs ağrısı, hızlı kalp atışı, hızlı nefes alma, aşırı terleme, nefes darlığı, mide bulantısı, baş dönmesi ve ölüm korkusu gibi semptomlara neden olur.

Zona: Su çiçeği virüsünün yeniden aktivasyonunun neden olduğu zona, arkadan göğüs duvarına kadar kabarcıklı bir kızarıklığa neden olabilir. Zona semptomlarından biri göğüs ağrısı olabilir.

Göğüs ağrınız varsa ne yapmalısınız?

Göğüs ağrısı hakkında hatırlamanız gereken ilk şey sakin kalmaktır. Göğsünüzde ağrı hissederseniz şunları yapmalısınız:

  • Rahatlayın
  • Sakince nefes al
  • Bölgeye masaj yapın
  • İçme suyu
  • Acıyı bekliyorum
  • Bu problemi düzenli olarak yaşıyorsanız, doktorunuza danışınız.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.