Sağlık Olsun

Geç Semptom Gösteren Böbrek Hastalıklarının Belirtileri

05.12.2020
4.636
Geç Semptom Gösteren Böbrek Hastalıklarının Belirtileri

Kronik böbrek hastalığı çok yaygın ve semptomlarını geç belli eden bir hastalıktır. Ülkemizde birçok kişi bu hastalıktan habersizdir. Araştırmaya göre, kronik böbrek hastalığı olan hastaların sadece %10’u bu bozukluğun farkında. Kronik böbrek hastalığı olan kişiler genellikle hastalığın son evrelerinde böbrek hastalığını fark ederler.

Böbrek hastalığı doktorunuzun teşhisi ile ortaya çıkan bir durum olsa da, kendinizle ilgili fark ettiğiniz bazı durumlar hastalığın habercisi olabilir.

Bitkinlik ve Yorgunluk Hissediyorsanız

Hamur işinin fonksiyonlarında azalma olduğunda kan temizlenemez ve kanda bulunan zararlı maddeler artar. Bu, insanlarda yorgunluğa neden olur. Buna ek olarak böbrek hastalığı halsizliğe, bu da yorgunluğa neden olur.

Uykusuzluk Çekiyorsanız

Böbrekler kanı yeterince temizleyemediğinde zararlı maddeler kana geçmeye başlar, bu durumda uyku problemine yol açar.

Sık Sık İdrarınız Geliyorsa

Böbreklerdeki filtrelerin zarar görmesi sık idrara çıkmaya neden olur. Özellikle geceleri idrar yapmak böbrek hastalığının habercisi olabilir.

İdrarda Kan Görünmesi:

Böbreklerdeki filtreler hasar gördüğünde kan hücreleri idrar yoluna karışmaya başlar. İdrardan gelen kan, böbreklerin düzgün çalışmadığını gösterebilir ve çeşitli enfeksiyonların bir işaretidir.

Göz Çevresinde Şişlik Oluşuyorsa

Göz çevresindeki şişlik geçmezse, böbrek hastalığı belirtisi olabilir. Bu tür kabarık gözler, vücutta tutulması gereken proteinin idrarla atıldığının bir işaretidir.

Ayak Bileklerinizde Şişlik Varsa

Böbrek fonksiyonları azaldığında vücutta sodyum tutulumu meydana gelir. Bu, ellerde ve ayaklarda şişmeye neden olur.

İştah Kaybı Yaşıyorsanız

Bu durum çeşitli nedenlerle ortaya çıkmış olabilir. Bununla birlikte, bu durum aynı zamanda bir böbrek rahatsızlığının sonucudur.

Kas Krampları Yaşıyorsanız

Böbrek yetmezliği, vücuttaki mineral ve sıvıların dengesizliğinin, böbrek fonksiyonlarının bozulmasının bir sonucudur. Kalsiyum ve fosfor azaldığında kaslarda ağrı ve kramplar oluşur.

OKU  Limon Kabuğu İle Ekrem Ağrısı Tedavisi
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.