Sağlık Olsun

Ellerinizin Sağlığınız Hakkında Uyarı Verdiği 7 Belirti

13.12.2020
5.529
Ellerinizin Sağlığınız Hakkında Uyarı Verdiği 7 Belirti

Eller, yaşlanma belirtilerini gösteren ilk vücut parçalarından biridir. Bununla birlikte, belirli sağlık sorunlarını da gösterebilirler. Doktorlar, ellerinizin durumunun vücudunuzun başka bir yerinde meydana gelen birkaç tıbbi değişikliğin sonucu olabileceğini söylüyor.

Kırmızı avuç içi

Doktorlar, kırmızı avuç içlerinin (veya palmar eritemin), özellikle 50 yaşın üzerindeyseniz, karaciğer sorunlarının bir işareti olabileceğini açıklıyor. Kızarıklık genellikle avuç içi dış kenarındadır. Kırmızı avuç içlerinin olası nedeni, kan damarı genişlemesine neden olan hormonal dengede bir değişikliktir. Romatoid artrit ayrıca avuç içlerinde kızarıklığa neden olabilir.

Ellerinizde kırmızı alanlar fark ettiyseniz, gerçek nedeni bulmak için tıbbi yardım almalısınız. Bu arada, sağlıklı bir diyete geçmeye ve alkol alımınızı azaltmaya çalışın.

Terli avuçlar

Avuç içlerinin terlemesinin birkaç olası nedeni vardır:

  • Aşırı terleme
  • stres
  • aşırı aktif tiroid

Aşırı terlemeyle birlikte hiperhidroz durumunda güçlü antiperspiranlar deneyebilirsiniz. Ayrıca hiperhidrozla savaşmak için tıbbi bir prosedürünüz de olabilir.

Alkol alımınızı sınırlandırmaya çalışın ve stres seviyenizi kontrol etmeyi öğrenin (meditasyon, “nefes verme” tekniği). Her şey yolunda gitmiyorsa mutlaka doktor randevusu almalısınız.

Hassasiyet kaybı ve karıncalanma

Bazen vücudumuzun belirli bölgelerinde duyarlılığı kaybettiğimizi hissederek uyanırız ve hareket ettiğimizde karıncalanmaya başlar. Genellikle duyu sinirine uzun süre bastığımız içindir. Karıncalanma, sinirin işe geri dönmesi gerektiği zamandır.

Bazı durumlarda ellerdeki bu semptomlar servikal osteokondroz, karpal tünel sendromu, uzuvda venöz tromboz, brakial pleksus hasarı, anemi veya diyabet gibi daha ciddi bir sorunun işareti olabilir. Belirgin bir neden olmaksızın sık sık hassasiyet kaybı yaşıyorsanız, gidin ve doktorunuza danışın.

Kuru eller

Ellerdeki kuru cildin en yaygın nedenleri dehidratasyon ve menopozla ilişkili östrojen eksikliğidir. Yeterince su için ve nemli kalmak için nemlendirici el kremleri kullanın. Diyetinize yağlı balıklar, tohumlar ve kuruyemişler ekleyin. Hormon replasman tedavisi için doktorunuzu ziyaret edin, östrojen düşüşünü kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

OKU  Yeterince Su İçmediğinizi Gösteren 8 Belirti

Titreyen eller

El sıkışmanın Parkinson Hastalığı gibi ciddi sağlık sorunlarının bir işareti olabileceği bilinmektedir. Ciddi bir endişeniz varsa, gidin ve tıbbi yardım alın. Bu arada, el sıkışmalarına da neden olabileceğinden, güçlü kahve ve alkol alımını sınırlayın. Diğer olası nedenler kaygı ve büyük strestir.

Zayıf tırnaklar

Zayıf veya çatlamış tırnaklar, çinko eksikliğinin bir işareti olabilir. Çinko, sağlığımız için gerçekten önemlidir, yara iyileşmesini destekler, hücrelerin bölünmesine ve bağışıklık sistemini güçlendirmesine yardımcı olur. Diyetinize yulaf, kuruyemiş ve et gibi çinko açısından zengin yiyecekler ekleyin. Doktorlar ayrıca vücudunuzdaki seviyesi düşükse ek çinko almanızı önerir.

Clubbed parmaklar

Parmaklarınız, tırnağın ve parmağın yumrulu bir uç geliştirdiği bir sopa veya baget gibi görünüyorsa, genellikle vücudunuzda oksijen eksikliği vardır. Akciğer kanseri veya kalp hastalığı gibi daha ciddi bir hastalığın işareti olabilir. Eğer “kulüpte” yaşıyorsanız, gidin ve profesyonel tıbbi yardım alın.

Bu semptomlardan herhangi birini hiç yaşadınız mı? Elleriniz ve sağlığınız arasında bir bağlantı olduğunu fark ederseniz, aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.