Sağlık Olsun

Corona (Korona) Virüsten Korunma Yolları

23.03.2020
2.983
Corona (Korona) Virüsten Korunma Yolları

Hayvanlar arasında yaygın olan bu virüs kısa sürede insanlara da bulaştığı için Corona virüsten korunma yolları üzerine pek çok araştırma yapılmaya başlanmıştır. Coronavirüs aslında soğuk algınlığından ağır akut solunum sendromuna kadar pek çok ciddi hastalığa neden olur. Bugüne kadar yapılan araştırmalarda SARS-CoV virüsünün misk kedilerinden bulaştığı anlaşılmıştır. MERS-CoV virüsünün de hörgüçlü develerden insanlara bulaştığı aktarılmıştır. Ancak günümüzde hayvanlarda olduğu bilinen ancak insanlara henüz bulaşmayan corona virüslerin olduğu da paylaşılmaktadır.

Corona Virüs Nedir?

Ağır solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan virüslere corona virüs adı verilir. İlk olarak 2003 yılında daha önce görülmemiş bir virüs olarak ortaya çıkan korona virüs yerini MERS-CoV’a bırakmış ve 2012 yılında Suudi Arabistan’da tanımlanmıştır. İlk vakalar ise 2012 yılının Nisan ayında Ürdün’de görülmüştür. 2019 Aralık sonunda ise yeni coronavirüs olarak adlandırılan 2019-nCoV, Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkmıştır.

Alfa, Gama, Delta ve Beta coronavirus olarak 4 farklı kategoride incelenen bu virüs türleri kedi, domuz, yarasa, köpek ve kanatlı hayvanlarda bulunabilmektedir. İnsanlarda ise hastalığın ilk semptomu, soğuk algınlığıdır. Daha sonra ağır akut solunum sendromuna neden olan bu hastalık nedeniyle Corona virüsten korunma yolları araştırılmaya başlanmıştır.

Corona Virüs Belirtileri

Başlangıçta soğuk algınlığına benzer olan coronavirüs hafif şekilde seyredebilir. Bir süre sonra orta dereceye ulaşan bu virüs insanların hastalanmasına neden olur. Günümüzde tanımlanan coronavirüs belirtileri;

OKU  B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi
 • Boğaz ağrısı
 • Öksürük
 • Burun akıntısı
 • Baş ağrısı
 • Uzun süreli ateş şeklinde sıralanmaktadır.

Genelde ileri yaş kişilerde birkaç gün devam eden ateş, genç hastalarda bronşit gibi vakalarla ortaya çıkabilir. Ancak coronavirus’ün insanlarda ölümcül olabilecek seviyesinin az olduğu da bilinmektedir. Solunum problemlerini de beraberinde getiren ve ilk olarak 2012 yılında Orta Doğu’da ortaya çıkan MERS virüsüne benzetilen corona virüsün çok daha şiddetli olan semptomlarında nefes darlığı da görülebilir.

Corona Virüs Nasıl Bulaşır?

Korona yani Covid-19 virüslerinin hayvanlardan insanlara temas yoluyla bulaştığı bilinir. Ayrıca insanlardan insana da bulaşabilen coronavirüs hapşırma ve öksürme sonrasında ortaya çıkan damlacıklarla bulaşmaktadır. Coronaviruslar genelde dış ortamda dayanıklılığı güçlü olmayan virüsler olarak bilinir. Ancak günümüzdeki bu virüsün dış ortama ne kadar dayandığı henüz tespit edilememiştir.

Corona Virüsten Korunmanın Yolları – El Yıkama

Corona Virüsten Korunma Yolları Nelerdir?

Corona virüsten korunma yolları konusunda öncelikle gerekli hijyen sağlanmalıdır. Dünya Sağlık Örgütü’nün uyarılarına göre aşağıdaki faktörlere dikkat edilerek yeni tip corona virüse karşı tedbirler alınabilir;

 • Gün içinde el hijyenine dikkat edilmelidir.
 • Eller minimum 20 saniye boyunca su ve sabun ile yıkanmalıdır. Sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el temizlik ürünleri kullanılmalıdır.
 • El yıkama işlemi gün içinde birkaç saat aralıklarla tekrarlanmalıdır.
 • Enfekte olan hastaların dokunduğu yüzeyler hızlıca dezenfekte edilmelidir.
 • Vahşi ve çiftlik hayvanlarıyla temastan kaçınılmalıdır.
 • Enfekte olan hastalarla mesafe korunmalıdır.
 • Hapşırma ya da öksürme sırasında tek kullanımlık kağıt mendiller tercih edilmelidir. Mendil yok ise dirsek bölgesinin kullanılması gerekir.
 • Yıkanmayan ellerle burun, ağız ve göze dokunulmamalıdır.
 • Enfekte yani hasta kişilerin kalabalık yerlere gitmesi engellenmelidir.

Corona virüsten korunma yolları DSÖ’ye göre bu şekilde olmalıdır. Tüm dünyada hızlıca yayılan yeni tip coronavirus nedeniyle ülkelerdeki ölüm sayıları artarken yetkili kurum ve kuruluşlar özellikle el hijyenine dikkat edilmesi gerektiğini sürekli hatırlatmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.