Sağlık Olsun

Böbrek Yetmezliği Belirtileri

06.12.2020
6.577
Böbrek Yetmezliği Belirtileri

Kronik böbrek hastalığı veya kronik böbrek hastalığı, zamanla böbrek fonksiyonlarının kaybıdır. Aniden gelişmeyen kronik böbrek hastalığı yavaş yavaş ortaya çıkar. Altta yatan nedene bağlı olarak, ilerleyen böbrek fonksiyon kaybı, sonunda böbrekleri tamamen çalışmaz hale getirebilir.

İDRARDA FARK

Böbrek yetmezliğinin nasıl anlaşılacağı sorusuna en doğru cevabı verebilmek için, semptomları genelden nadire doğru analiz etmek daha doğru olacaktır. Bu, hastalığın farklı evrelerinde farklı semptomlara sahip olabilen bir hastalık olduğu için genellikle erken evrelerde idrarda gözle görülür bir değişiklik meydana gelir. Zaman zaman başka hastalıkları da gösterebilse de idrardaki değişiklik böbrek yetmezliğinin belirtilerinden biridir.

ZAYIFLIK

Böbrek yetmezliğinin oluşmasıyla birlikte kandaki oksijenin sağlıklı taşınmasını sağlayan hormonların salgılanması azalmaya başlar. Ancak kaslara ve beyne yeteri kadar oksijen taşınması mümkün değildir ve yorgunluk meydana gelir.

AĞIZDA METAL TADIN OLUŞUMU

Böbrekler uygun şekilde filtre edilemediği için atık ürünler kanda birikir ve vücuttan atılamaz. Atık ürünlerin kanda birikmesi ile tüketilen gıdanın tadında farklılık hissedilir.

KİLO KAYBI

Yenen yemeğin tadının alınamaması nedeniyle iştahta azalma ve bunun sonucunda kilo kaybı olur.

CİLT PROBLEMLERİ

Kanda biriken zararlı maddeler vücuttan atılmadığı için yoğun toksisite oluşur. Sonuç olarak ciltte başta kaşıntı olmak üzere çeşitli problemler ortaya çıkabilir.

ŞİŞME

Böbrekler işlevini yitirdiğinde fazla sıvılar vücuttan atılamaz ve biriken sıvılar genellikle ayak, bacak, bilek ve yüz gibi bölgelerde şişmeye neden olur.

MİDE AĞRISI VE KUSMA

Vücut, kanda biriken atık ürünler nedeniyle tepki vermek ister ve bu reaksiyonlar mide bulantısını içerir. Bulantı ile birlikte kusma olması kaçınılmazdır.

NEFES ALMAKTA ZORLANMA

Normal hızda yürümek ve merdiven çıkmak gibi aktiviteler sırasında bile nefes darlığı hissedebilirsiniz. Nedeni böbrek yetmezliği nedeniyle oluşan sıvının akciğerlerde birikerek nefes almayı zorlaştırmasıdır.

OKU  Bağırsak Kurtlarını Yok Etmenin En Etkili ve Doğal Yolu

YAN ALANLAR VE BACAK AĞRILARI

Böbrek hastalığı sırtta, vücudun yan kısımlarında ve bacaklarda şiddetli ağrıya neden olabilir.

KONSANTRASYON BOZUKLUKLARI

Kan dolaşımı sorunlu hale geldiği ve kandaki zararlı maddeler filtrelenemediği için beyne taşınan kanda beynin düzgün çalışması için yeterli madde kalmaz. Beyne yeterli miktarda oksijen iletilemediği için erken evrelerde küçük bir konsantrasyon kaybı ve çok geç dönemlerde bilinç kaybına neden olabilecek sonuçlar olabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.