Sağlık Olsun

Dağ Kekiği Faydaları ve Kullanımı

09.04.2020
81.714
Dağ Kekiği Faydaları ve Kullanımı

Özellikle güneşli bölgelerde ve taşlı yerlerde çok bulunur. Kullanım açısından et yemeklerinde özellikle yumurta ile ve tabi ki hemen hemen tüm yemeklerde aroma ve tat vermesi için belki de en fazla kullandığımız baharat türüdür. Marketlerde satılan paketli kekikleri kullanmak yerine mutlaka kendiniz topladığınız veya aktarlardan pazardan temin edebileceğiniz dağ kekiği kullanırsanız hem arama olarak hem lezzet olarak hem de özellikle fayda olarak çok fark edecektir.

Dağ kekiği bu kullanımları haricinde alternatif tıp alanında doğal tedavileri olarak da çok ön plana açık kan bir baharat türüdür. Dağ kekiği özellikle diş ve diş eti hastalıklarına karşı tavsiye edilir. Bu konuda Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu diş eti çekilmesi, diş etleri iltihabına, ve dişteki kanamalara karşı dağ kekiği kürü öneriyor. Bunun haricinde dağ kekiği faydaları özetle aşağıdaki gibidir.

Dağ Kekiğinin Faydaları

  • Vücuda güç verir, yorgunluğu alır.
  • Dağ kekiğinin idrar söktürücü özelliği vardır.
  • Bağırsak iltihabı için faydalı olduğu söylenir ve bağırsak solucanlarını düşürür.
  • Kalp hastalıklarına karşı önerilir.
  • Bronşit, astım ve grip gibi hastalıklara faydaları vardır.
  • Romatizma için daha keki suyu ile masaj yapılırsa çok iyi geldiği söylenir.

Diş eti çekilmesine dağ kekiği kürü:

Cezveye koyduğunuz 1 bardak suyun üzerine ortalama bir tutam yani 1 tatlı kaşı dağ kekiği koyarak 5 -10 dakika kaynatın . Daha sonra ocağı kapatarak ılınmasını bekleyin. Daha sonra süzerek kullanabilirsiniz. Bu doğal kekik suyu ile gün içerisinde gargara ve diş fırçalama yaparak diş eti iltihaplarına diş eti çekilmesine ve diş kanamalarına engel olabilirsiniz.

OKU  Bu 7 Belirtinin 4’ü Sizde de Varsa Kan Şekeriniz Yüksek Demektir

Not: Kekik kürü her gün taze olarak hazırlanması lazım ve ortalama 2 aya kadar düzenli yapabilirsiniz.

Diş eti çekilmesini engelleyen kekik kürünü keşfedin

Diş eti çekilmesi veya diş eti iltihaplanması birçok kişinin yaşadığı problem. Tedavi yöntemleri olsa da diş eti çekilmesini henüz başlamadan önleyebilirsiniz.

Kekik suyu ile tedavi

Kekik kürü, diş eti çekilmesini büyük ölçüde önlüyor. Diş sağlığı için adeta şifa deposu olan kekik kürü, sıvı halde gargara şeklinde ya da fırçalama yöntemiyle uygulanabiliyor. Antibakteriyel bir etkisi olan kekik, diş eti iltihabını engelleyerek diş eti çekilmesinin önüne geçiyor.

Kekik kürü nasıl yapılır?

Malzemeler

  • 1 tatlı kaşığı dağ kekiği
  • 1 bardak su

Hazırlanışı

Bir bardak suyun içerisine kekikleri ekleyin ve kaynatmaya başlayın. 5 dakika kaynattıktan sonra kekileri alın ve ılımaya bırakın. Her gün bu su ile dişlerinizi fırçalayın ya da gargara yapın. Düzenli olarak 1 -2 ay kekik kürünü uygulayın.