Sağlık Olsun

Bakın İdrar Renginiz Ne Anlama Geliyor Hangi İdrar Rengi Hangi Hastalığın Habercisi

09.04.2020
11.320
Bakın İdrar Renginiz Ne Anlama Geliyor Hangi İdrar Rengi Hangi Hastalığın Habercisi

İşte 11 farklı idrar rengi ve özellikleri!

Transparan

İdrarınız transparan renkteyse, çok fazla su içiyorsunuz demektir.

Su içmenin sağlığımıza ne kadar yararlı olduğunu bilsek de çok fazla su içmenin pek de yararlı olduğu söylenemez. İdrarınız bu renkteyse daha az su için.

Soluk sarı

İdrarınızın bu renkte olması dengeli miktarda su içtiğiniz anlamına geliyor.

Sarı

Bu renkteki idrar da dengeli miktarda su içtiğinizi ve sağlığınızın iyi olduğunu gösteriyor.

OKU  İŞTE BU SEBEPLER; RAHİMDE KİST OLUŞMASINA NEDEN OLUYOR ! BAKIN NELERMİŞ

Koyu sarı

İdrarınız koyu sarı renkteyse, daha fazla su içmelisiniz. Sabahları idrarınızın bu renkte olması normal. Bunun nedeni de gece uyurken vücudumuzun su kaybetmesidir.

Bal rengi

İdrarınız bal rengindeyse daha fazla su içmeniz gerekiyor.

Kahverengi

İdrarınızın kahverengi renkte olması, çok fazla fasulye, ravent yediğinizi veya ilaç aldığınızı gösterir.

Kahverengi idrar aynı zamanda karaciğer sorununuz olduğunun bir işareti olabilir. Yeterince su içtiğinizi düşünüyorsanız doktorunuza danışın.

Kırmızı

İdrarınızın kırmızı renkte olmasının birçok nedeni olabilir. Pancar ve yaban mersini benzeri kırmızı renkteki yiyeceklerin tüketimi idrarın kırmızılaşmasına neden olabilmekte. Eğer durum bundan ibaretse endişelenmenize gerek yok.

Son günlerde kırmızı renkte sebze veya meyve tüketmediğiniz halde idrarınız kırmızı renkteyse derhal doktorunuza danışın. İdrarınızda kan olabilir.

Turuncu

Kırmızı renkteki idrarda olduğu gibi turuncu renkteki idrar da yediklerinizden kaynaklanıyor olabilir. Turuncu renkteki herhangi bir yiyecek idrarınızın turuncu renkte olmasına neden olabilir.

Koyu turuncu renkteki idrar ise bir hastalığın belirtisi olabilir. Hemen doktorunuza danışın.

Yeşil

İster inanın ister inanmayın yeşil renkte idrar da olabiliyor. Genelde aldığınız ilaçlar ve bazı yiyecekler idrarın yeşil renkte görünmesine neden olur. Yine de doktorunuza danışın.

Köpüklü

Bu aslında bir renk değil. Bazılarının idrarı köpüklü olabiliyor. İdrarınız nadiren bu şekildeyse çok fazla protein alıyorsunuz demektir ve tehlikeli değildir. Ancak eğer idrarınız sık sık bu şekildeyse hemen doktorunuza danışmanız gerekiyor.

Tortulu

Tortulu idrar prostatın habercisi olabilir. Böbrek taşları da buna neden olmaktadır. İdrarınız sürekli bu şekildeyse, idrar yolu enfeksiyonunuz olabilir. Doktora görünmeyi ihmal etmeyin.

Bundan sonra idrarınızın rengine dikkat edin.

Çoğu insan idrar renginin hastalıkların habercisi olduğundan habersiz ve hastalıklarda bildiğiniz gibi erken teşhis çok önemli. Onlarla yazıyı paylaşmayı ihmal etmeyin.