Sağlık Olsun

Vücudunuzun Daha Fazla Folik Aside İhtiyacı Olduğunu Gösteren 7 İşaret

11.12.2020
5.608
Vücudunuzun Daha Fazla Folik Aside İhtiyacı Olduğunu Gösteren 7 İşaret

ABD’deki Tıp Enstitüsüne göre yetişkinlerin günde 400 mikrogram folik asit tüketmesi gerekiyor. Folat veya B9 vitamini olarak da adlandırılan bu madde, vücudumuzun DNA yapıp onarmasına ve kırmızı kan hücreleri üretmesine yardımcı olduğu için sağlığımız için çok önemlidir. Vücudunuzda folat yoksa, bazı semptomlardan muzdarip olabilirsiniz ve hatta iç organlarınızın düzgün çalışması için yeterli oksijen alamadığı bir durum olan anemi geliştirebilirsiniz.

Azalan tat duyusu

Bazı araştırmalara göre ağız yaralarına ek olarak folik asit eksikliği de yemeğinizi tatmada sorun yaşamanıza neden olabilir. Papilla adı verilen tat reseptörleriniz, mevcut dil problemleri nedeniyle sinir sisteminiz aracılığıyla beyninize mesaj gönderemediği için olur .

Ağız yaraları ve dil şişmesi

Bu semptomlar genellikle folat eksikliği çok şiddetli olduğunda ortaya çıkar, bu yüzden onları ihmal etmemelisiniz. Diliniz ilk başta genellikle ucun ve kenarların etrafında şiş, kırmızı veya parlak görünebilir . Kırmızı kan hücrelerindeki azalma nedeniyle, yutulduğunda da ağrı hissedebilir veya dil ve stomatitten muzdarip olabilirsiniz .

Sindirim sorunları

Yemeklerden sonra mide bulantısı, kusma, mide ağrısı ve ishal gibi bu tür gastrointestinal semptomlar , vücudunuzda folik asit bulunmadığının ilk belirtileri olabilir . Bunun yanı sıra, ciddi vakalarda, genellikle önemli ölçüde kilo kaybına neden olan anoreksiden de muzdarip olabilirsiniz.

Nefes darlığı

Normalde herhangi bir sorun yaşamadan hallettiğiniz şeyleri yaparken nefessiz kaldığınızı fark ederseniz, bu , vücudunuzda kırmızı kan hücreleri olmadığı için oksijen seviyenizin düşük olduğu anlamına gelir . Bu semptomla birlikte, kalp atış hızınızda artış ve baş dönmesi, hatta bayılma hissi yaşayabilirsiniz .

Soluk ten

Kırmızı kan hücrelerinde bulunan bir protein olan hemoglobin, oksijenin akciğerlerinizden tüm vücut dokularınıza taşınmasından sorumludur. Vücudunuzda folat olmadığında , iç organlarınıza gerekli miktarda oksijen sağlamak için yeterli kırmızı kan hücreniz (ve hemoglobin) olmaz. Bu, kas güçsüzlüğü , yorgunluk, ellerinizde ve ayaklarınızda uyuşukluk ve soluk ten ile sonuçlanabilir .

Vücut ağrıları

Folat eksikliğinden kaynaklanan ciddi anemi vakalarında, beyniniz ideal olarak olması gerekenden daha az oksijen alır. Yanıt olarak, beynin arterleri şişmeye başlar ve başınız ağrır . Bununla birlikte, beyniniz oksijensiz tek organ değildir, bu nedenle demir eksikliği olan vücudunuzun diğer bölümlerinde, özellikle göğüs ve bacaklarda ağrı hissedebilirsiniz .

OKU  Tırnaklarınız bu hastalıkların habercisi

Bilişsel sorunlar

Folik asit, merkezi sinir sisteminiz için son derece önemlidir . Vücudunuzda bu vitamin yoksa, depresyonla mücadele edebilir , konsantre olmada güçlük çekebilir , unutkan ve huzursuz hissedebilirsiniz. Düzgün tedavi edilmezse, yetersiz bir folat alımı, bunama veya Alzheimer hastalığı gibi ciddi bozuklukların gelişme riskini de artırabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.