Sağlık Olsun

Alkollü veya Alkolsüz Evde Kolonya Nasıl Yapılır

07.04.2021
1.584
Alkollü veya Alkolsüz Evde Kolonya Nasıl Yapılır

Kolonya en doğal dezenfektandır. Hoş kokusuyla ferahlayan kolonya, aynı zamanda mikrop ve virüslere karşı da en kolay korumayı sağlıyor. Antik çağlardan beri kolonya hijyenik bir ürün haline geldi. Anti-viral ve anti-septik ajanları sayesinde ellerinizdeki ve uyguladığınız her yerde kısa sürede mikropları etkisiz hale getirebilirsiniz.

Kolonya fiyatlarının her geçen gün arttığı göz önünde bulundurulduğunda evde kolonya yapımı konusunda gerekli bilgilere sahip olmakta fayda var.

Tüm bunların yanında kolonya; Limon, misket limonu, biberiye veya lavanta gibi bitkilerin özleri ile aromatik hale getirilerek kozmetik alanında kullanılmış olsa da tarihte kas ve eklem ağrıları veya ağız ve yara temizliği alanında da kullanılmıştır.

Doğal malzemeler ve basit yöntemlerle koloninizi kendiniz, ekonomik ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Alkollü veya alkolsüz hazırladığınız doğal kolonya ile hem cildinizi mikroplardan arındıracak hem de anında tazelenmiş hissedeceksiniz. Ağız kapalıyken ve güneş ışığından korunduğunda evde doğal olarak hazırladığınız kolonya beş yıla kadar bozulmadan kalabilir.

Doğal kolonya tarifinin malzemeleri ve hazırlanışıyla ilgili detaylar şu şekildedir;

Alkollü limon kolonyası:

  • 400 ml beyaz alkol veya etil alkol
  • 100 ml damıtılmış su
  • 8 damla limon yağı (aynı miktarda doğal ıhlamur esansiyel yağı, portakal, lavanta yağı da kullanılabilir)

Alkol ve saf suyu bir cam şişeye alıp çalkalayın. Daha sonra içine limon özü damlatın ve tekrar durulayın. Bir gün kapalı tutun. Doğal limon kolonyası kullanıma hazır olacak.

Özellikle hassas ve kuru ciltler için tavsiye ettiğimiz alkolsüz ve hoş kokulu bir sirke kolonyası almak ister misiniz?

Evde doğal sirke kolonyası tarifi ile hem misafirlerinize hizmet edecek hem de tüm mikroplara ve virüslere karşı oldukça etkili bir dezenfektan yapacaksınız.

Alkolsüz sirke kolonyası için malzemeler:

  • 250 ml elma veya beyaz sirke
  • 10 damla greyfurt esansiyel yağı
  • 10 damla bergamot uçucu yağı
  • 250 ml damıtılmış su
OKU  Yumrukla Yapılan Kişilik Analizine Göre İnsanlar Sizin Hakkınızda Bunları Düşünüyor

Sprey şişesi

Hazırlanışı: Malzemeleri karıştırın. Sıvıyı bir sprey şişesine dökün. Özellikle çocuklarınız için el ve vücut hijyeni için son derece güvenli sirke kolonyası kullanabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.