Sağlık Olsun

Zencefil Çayının Faydaları

09.04.2020
4.688
Zencefil Çayının Faydaları

Zencefil çayının faydaları diğer bitki çayları gibi vücuda birçok faydası olan bir çaydır. Bitki olarak zencefilin de birçok faydası vardır. Zencefil baharat olarak da kullanılan bir bitkidir. Bir takım hastalıkların tedavisinde kullanılır. Bu bitki çayın dışında baharat özelliği ile yemeklerde de kullanılır.

Zencefil Çayı Neye İyi Gelir?

Zencefil çayı soğuk algınlığını hafifletir, terlemeye sebep olur buda ateşi olan kişilerin ateşinin düşmesini sağlar. Boğaz ağrılarına da iyi gelen zencefil çayı mide bulantısının geçmesine de yardımcı olur. Solunum yollarının açılmasını kolaylaştırır. Deniz tutan insanların zencefil çayı içmeleri bulantılarına ve baş dönmelerine iyi gelecektir. Romatizma tedavisini destekler ve kas ağrılarına çok iyi gelir. Kan şekerinin düşmesini sağlar ve kan dolaşımını hızlandırır.

Zencefil Çayı Nasıl Hazırlanır?

Bir adet zencefilin kabuğu temizlenir. Su kaynatılır ve kaynayan suyun içerisine zencefil dilimleri atılır. Yaklaşık 15-20 dakika demlendikten sonra süzülerek içilir. Eğer tadı acı gelirse bal kullanılarak tatlandırılabilir.

Zencefil Çayının Sağlığa Faydaları

Zencefil Çayı Neye İyi Gelir

Zencefil Çayı Neye İyi Gelir

Zencefilin son yıllarda son derece çoğalan kanser hastalığından koruduğu bilinmektedir. Özellikle mide bulantısını geçirme özelliği ile bilinir. Mide rahatsızlıkları, hazımsızlık gibi rahatsızlıkların tedavisine yardım eder. Kalp sağlığını koruyan zencefil çayı kemik sağlığını da korur. Sindirim sistemine olumlu etkileri olan bu çay böbrekleri de korur. Hamilelik döneminde mide bulantıları yaşayan veya hastalık döneminde mide bulantısı sorunu ile karşı karşıya kalanlarında zencefil çayı içmeleri bu sıkıntılarının geçmelerini sağlayacaktır.

OKU  Muz ve Bal İle Öksürüğe Son

Zencefil Çayının Yan Etkileri ve Zararları

Bitki çaylarının çok fazla yararı vardır fakat bazı durumlarda zararları da ortaya çıkabilir. Bu yüzden bitki çayları içilmeden önce doktora danışılması gerekmedir. Fakat zencefil çayı diğer bitki çaylarının aksine çok fazla yan etkisi olmayan bir çaydır. Tansiyon, şeker ve kalp hastalığı olanlar zencefil çayı kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdırlar. Eğer bu çay gereğinden fazla tüketilirse bir takım sorunlara yol açabilir. Bunlar ishal, göğüs yanması ve ağızda yanma hissidir. Kan inceltici özelliği olduğu için ameliyattan sonra kullanılmaması önerilir.

Diğer Bitki Çayları hakkında yazılarımızı da okumayı unutmayın.