Sağlık Olsun

Yaşlanmayı Hızlandıran Alışkanlıklar

07.12.2020
2.962
Yaşlanmayı Hızlandıran Alışkanlıklar

İnsanlar genellikle belirli bir yaştan sonra yaşlanmayı nasıl geciktirir gibi sorular sormaya başlarlar. Senden daha yaşlı göründüğünü mü sanıyorsun? Genetiğin yanı sıra yaşlanmaya neden olan birçok farklı faktör vardır.

Bu yüzden sizi daha genç gösterecek, botoks veya diğer kozmetik operasyonlara gerek kalmadan kurtulmanız gerekecek alışkanlıkları derledik. Unutma, hayatında değişiklik yapmak için asla geç değildir.

1- Az yağlı beslenme

Cildinizi gergin ve pürüzsüz hale getirmek ve dolayısıyla kırışıklıkları önlemek için omega 3 yağ asitleri tüketmelisiniz. Ne yazık ki, az yağlı yiyecekler bu bileşenden çok az içerir ve cildinizin erken yaşlanmasına neden olur.

2- Pipetin kullanılması

İçeceklerinizi bir pipetle içtiğinizde dudaklarınızı büzmeniz gerekir ve böyle bir alışkanlık sonunda ağzınızın etrafında ince çizgiler ve kırışıklıklar oluşmasına neden olur. Aynı şey sigara içmek içinde geçerlidir. En iyisi içkilerinizi hemen içmek ve sigara içseniz bile sigarayı bırakmaya çalışmaktır. Özellikle sigarayı bırakmak çok zor ve zaman alıcı bir süreç olabilir, ancak bundan elde ettiğiniz faydalar sağlığınız ve genç görünümünüz için çok önemlidir.

3- Yan Yatmak

Yüzünüzü yastığa gömmenizi sağlayan tarafta uyumak çene ve yanaklarda kırışıklıklara neden olur. Uzmanlar, uyumak, genç kalmak ve iyi dinlenmek için en iyi pozisyonun sırt üstü yatmak olduğunu söylüyor.

4- Kötü duruş

Kötü duruş, omurga hizalama sorunlarına yol açar ve bunun sonucunda kemikler ve kaslar anormal şekilde gerilir. Bu değişiklik vücudun hızlı yaşlanmasının yanı sıra kalıcı bozukluklarla birlikte yorgunluk ve ağrıya neden olur.

5- Güneş Kremi Kullanmamak

UV maruziyeti, cildin erken yaşlanmasının ana nedenlerinden biridir. Kendinizi güneşin zararlı etkilerinden korumak için bulutlu bir günde bile güneş kremi kullanmak çok önemlidir, çünkü bulutlar UV ışınlarının yalnızca% 20’sini engelleyebilir.

OKU  Evde Doğal Diş Beyazlatma Kürü

6- Isıtma cihazlarının aşırı kullanımı

Çok fazla yapay ısıtıcı kullanmak evinizdeki havanın kurumasına neden olur. Sonuç olarak, cildiniz ve saçınız kurur ve sonunda daha fazla kırışıklık yaşarsınız. Klimalar dahil bu ısıtıcıları evinizde olabildiğince az kullanmaya çalışmalısınız.

7- Hayatınızdan şekeri çıkarın

Hepimiz şekerin sağlığımız için kötü olduğunu biliyoruz, ancak stresin de sağlığımız üzerinde olumsuz bir etkisi var. Bazen, eğer seni mutlu ediyorsa, tatlı isteklere teslim olmalı ve kendini ödüllendirmelisin.

8- Çok fazla televizyon izlemek

Araştırmalar, TV izleyerek geçirdiğiniz her saat için yaşam sürenizin 22 dakika azaldığını göstermiştir. Uzmanlar, ister kanepede ister masanızda oturuyor olun, her saat kalkıp dolaşmanız gerektiğini söylüyor.

9- Az uyumak

Yetişkinler gecede en az 7 saat uyumalıdır. Yeterince uyumamak sizi sadece yormakla kalmaz, aynı zamanda hayatınızı da kısaltır. Uzmanlar, enerjinizin azaldığını ve algınızın azaldığını fark ettiğinizde, yatma zamanının geldiğini anlamanız gerektiğini söylüyor.

10- Stres

Bazı araştırmalar, kronik stresin hücrelere ciddi hasar verdiğini ve bu da yaşlanma sürecini kolayca hızlandırdığını göstermektedir. Ertelemeyi bırakın ve bugünün işini yarın için bırakma sloganıyla her şeyi zamanında yapmaya başlayın. Bu şekilde kronik stresten kurtulmaya başlayacaksınız.

Burada yaşlanmayı önlemek için yapabileceğiniz şeyler bu alışkanlıklardan kurtulmakla başlar. Bu alışkanlıklardan hangilerine sahipsiniz ve bugün kurtulmak için hangileri üzerinde çalışmaya başlayacaksınız? Fikirlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.