Sağlık Olsun

Vücutta İltihap Olduğu Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir?

01.04.2020
13.891
Vücutta İltihap Olduğu Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir?

Vücuttaki iltihabın belirtileri vücudun belirli bölgelerinde yanma ve kızarma ile kendini göstermektedir. Vücuttaki iltihap, bulunduğu bölgenin kızarmasına neden olurken, bedenin genelinde ateşe de yol açabilir. Ayrıca iltihabın yerleştiği bölgede ağrı durumunun gözlenmesi normal olsa da, her iltihap ağrılı olmayabilir. Vücudun iltihaplı bölgesine göre akıntı durumu meydana gelebilmekte, buna şişme de eşlik edebilmektedir. Örneğin kulak iltihaplarında kulak akıntısı görülebilir, kulaklarda şişme meydana gelebilir.

Vücutta İltihap Olduğunu Gösteren Beden Geneli Belirtiler

Bedenin genelinde iltihap durumunda gözlenebilecek belirtiler, şu şekilde sıralanabilir:

 • Kulak arkası, diz, dirsek, kalça kemiği gibi bölgelerde su toplanmasına bağlı ağrılı şişlik
 • Eklem ve kaslarda hareket sırasında ani tutulma ve acı
 • Kronik halsizlik, ağırlık hissi ve uyuma isteği
 • Yorgunluk
 • Ruhsal sorunlarda artış, depresyon ve mutsuzluk
 • Stresli ruh hali, kişinin işlerini zamanında yetiştirememekten ya da başka nedenlerden kaygı duyması ve kaygıyı kontrol edememe
 • Sindirim hareketlerinde değişiklik, dengesizlik, ishal ya da kabızlık
 • İştahta ani değişiklik, az yeme ya da gereksiz fazla yeme
 • Vücut ısısında ani yükselmeler, buna bağlı burun kanamaları ya da vücutta deri altı morlukları
 • Uçuk ve ağız içi aft
 • Ağız çevresinde yara benzeri oluşumlar, deride renk değişimi
 • Sıcak artışının fazla hissedilmesine bağlı kalp ritmi dengesizlikleri
 • Geçmeyen baş ağrısı ve davranış bozuklukları

Bu belirtiler, vücudun genelindeki iltihaplanma belirtileridir. Belirtilerin birkaçının aynı anda görülmesi durumunda doktora başvurulması gerekmektedir.

OKU  Bu Doğal Yöntemle Varislerden Kurtulun!

Vücutta İltihap Belirtileri

İltihabın Bölgesel Belirtileri

İltihabın bölgelere göre değişiklik gösteren belirtileri, vücudun geneline yayılmayan, bölgesel kalmış iltihaplar için geçerlidir. iltihabın bölgeye toplanması, bölgenin genel ısıya göre sıcaklığını arttırır. Örneğin kulak iltihaplanmalarında kulakta ısı artışı görülür. Tek kulağın iltihaplanmasında, yüzün yarısında kızarma, sıcaklık ve hafif şişme ortaya çıkabilir. Bunun yanında idrar yollarında iltihaplanma görülmesi halinde idrar yaparken şiddetli yanma ve ağrı ortaya çıkabilir.

İdrarın farklı bir kokuya sahip olması gibi durumlar gözlenebilir. İltihabın artması durumunda nadiren kanlı idrar ortaya çıkar. İltihabın bulunduğu organın görevini yapmasında sorunlar görülür. Kulak iltihabında işitmede kayıp, idrar yolu iltihaplarında idrar yapma sırasındaki ağrı ve kesintili idrar yapma bunların örnekleridir. Ayrıca sürekli idrara çıkma isteği de iltihabın belirtileri arasındadır.

İltihap Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Vücutta iltihap varlığında yapılması gereken, kesinlikle muayene olmaktır. Doktor tavsiyesi ile iltihap kurutucu ilaçlar alınabilir. ayrıca iltihabın nedenine bağlı olarak antibiyotik de alınabilir. sarımsak ve soğan tüketiminin artması, iltihabın vücuttan hızlı atımını sağlar. Bunun yanında su tüketimini arttırmak da özellikle idrar yolu iltihaplanmalarında etkilidir. Kişinin taze sebze ve meyve tüketimini arttırması, iltihabın hızlı atılmasına yardımcı olur. sigara kullanımı mevcutsa tütün ürünlerinin bırakılması gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.