Sağlık Olsun

Vücudunuzun D Vitaminine İhtiyaç Duyduğunu Gösteren 8 Belirti

09.04.2020
105.709
Vücudunuzun D Vitaminine İhtiyaç Duyduğunu Gösteren 8 Belirti

Vücut sisteminde önemli bir yere sahip olan D vitamini öncelikle bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca kemiklere kalsiyum takviyesi yapan D vitamini yağda çözünebilen bir vitamin olarak bilinir. Bu yazımızda sizlere vücudun D vitaminine ihtiyaç duyduğunu gösteren 8 belirti konusunu ele alıyoruz.

D Vitamini İhtiyacında Ortaya Çıkan Belirtiler

Vücutta D vitamini eksik olduğunda kas ağrıları ortaya çıkar. Ayrıca halsizlik, kas kayıpları ve kas kütlesinin azalması gibi belirtiler de yaşanabilir. Kemiklerin yanı sıra kasları da etkileyen D vitamininin vücutta eksik kalması, fibromiyaljiye davetiye çıkarır.

Kemik Ağrıları

Kas ağrılarının yanı sıra kemik ağrısı da vücudun D vitaminine ihtiyaç duyduğunu gösteren 8 belirti arasındadır. Kas ve iskelet sistemindeki ağrıların yanı sıra kemik dokusunun zedelenebileceği unutulmamalıdır. Üstelik osteoporoz ve kemik kırıkları gibi durumların da oluşabileceği bilinmektedir.

Terleme

Genelde baş bölgesinde görülen terlemelerin nedeni D vitamini eksikliğidir. Yetişkinlerde daha çok kendini belli eden baş terlemesi ile ilgili doktora başvurmanız tavsiye edilir.

Halsizlik

Kısa sürede yorumla ve halsizliğe eşlik eden uyku eksikliği aslında D vitamini eksikliği nedenleri arasındadır. Alınacak takviyeler ile bu durum sonlandırabilir. Fakat yorgunluk semptomları uzun bir süre daha devam edebileceğinden mutlaka doktor kontrolüne başvurulması gerekir.

OKU  Magnezyum Takviyesine İhtiyacınız Olduğunun 12 Belirtisi

Bağışıklık Sisteminin Zayıflaması

D vitamini eksikliğinde bağışıklık sistemi zayıflayacaktır. Ayrıca ortaya çıkabilecek enfeksiyonların da kısa sürede tedavi edilmesi gerekir.

Yaraların Yavaş İyileşmesi

D vitamini takviyesi almanın bireylerde yaraların yavaş iyileşmesi gözlemlenir. Özellikle de ayak ülseri olan hastalarda ortaya çıkan bu durum kolesterol seviyesinin dengesiz olmasından da kaynaklanabilir. Haliyle diyabet hastalarının yeteri kadar D vitamini takviyesi alması şarttır.

Depresyon

Günümüzde vücudun D vitaminine ihtiyaç duyduğunu gösteren 8 belirti arasında yerini alan depresyon aslında anksiyete ve hatta şizofreniye davetiye çıkarabilir. Beynin çalışmasını sağlayan salgıların azalması, D vitamini eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkar. Cildin sentezlediği vitamin ve minerallerin azalması, psikolojik durumların yaşanmasına neden olabilir. O halde D vitamini eksikliği bazen geri dönülemez sağlık sorunlarının yaşanmasını sağlayabilir.

Saç Dökülmesi

D vitamini, saçların daha gür ve sağlıklı olmasını sağlar. Eksikliği halinde de ciddi dökülmeler yaşanabilir. Bu süreçte şampuan tercihlerinizi D vitamini içerikli ürünlerden yana kullanabilirsiniz.

Görüldüğü üzere D vitamini vücut üzerinde pek çok etkiye sahiptir. Periyodik olarak D vitamini eksikliğine karşı test yaptırmalı ve takviyelerle eksikliği giderebilirsiniz.