Sağlık Olsun

Vücudunuzun D Vitaminine İhtiyaç Duyduğunu Gösteren 8 Belirti

09.04.2020
105.969
Vücudunuzun D Vitaminine İhtiyaç Duyduğunu Gösteren 8 Belirti

Vücut sisteminde önemli bir yere sahip olan D vitamini öncelikle bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca kemiklere kalsiyum takviyesi yapan D vitamini yağda çözünebilen bir vitamin olarak bilinir. Bu yazımızda sizlere vücudun D vitaminine ihtiyaç duyduğunu gösteren 8 belirti konusunu ele alıyoruz.

D Vitamini İhtiyacında Ortaya Çıkan Belirtiler

Vücutta D vitamini eksik olduğunda kas ağrıları ortaya çıkar. Ayrıca halsizlik, kas kayıpları ve kas kütlesinin azalması gibi belirtiler de yaşanabilir. Kemiklerin yanı sıra kasları da etkileyen D vitamininin vücutta eksik kalması, fibromiyaljiye davetiye çıkarır.

Kemik Ağrıları

Kas ağrılarının yanı sıra kemik ağrısı da vücudun D vitaminine ihtiyaç duyduğunu gösteren 8 belirti arasındadır. Kas ve iskelet sistemindeki ağrıların yanı sıra kemik dokusunun zedelenebileceği unutulmamalıdır. Üstelik osteoporoz ve kemik kırıkları gibi durumların da oluşabileceği bilinmektedir.

Terleme

Genelde baş bölgesinde görülen terlemelerin nedeni D vitamini eksikliğidir. Yetişkinlerde daha çok kendini belli eden baş terlemesi ile ilgili doktora başvurmanız tavsiye edilir.

Halsizlik

Kısa sürede yorumla ve halsizliğe eşlik eden uyku eksikliği aslında D vitamini eksikliği nedenleri arasındadır. Alınacak takviyeler ile bu durum sonlandırabilir. Fakat yorgunluk semptomları uzun bir süre daha devam edebileceğinden mutlaka doktor kontrolüne başvurulması gerekir.

OKU  Kalp Damarlarını Temizleyici 3 Malzemeli Kür

Bağışıklık Sisteminin Zayıflaması

D vitamini eksikliğinde bağışıklık sistemi zayıflayacaktır. Ayrıca ortaya çıkabilecek enfeksiyonların da kısa sürede tedavi edilmesi gerekir.

Yaraların Yavaş İyileşmesi

D vitamini takviyesi almanın bireylerde yaraların yavaş iyileşmesi gözlemlenir. Özellikle de ayak ülseri olan hastalarda ortaya çıkan bu durum kolesterol seviyesinin dengesiz olmasından da kaynaklanabilir. Haliyle diyabet hastalarının yeteri kadar D vitamini takviyesi alması şarttır.

Depresyon

Günümüzde vücudun D vitaminine ihtiyaç duyduğunu gösteren 8 belirti arasında yerini alan depresyon aslında anksiyete ve hatta şizofreniye davetiye çıkarabilir. Beynin çalışmasını sağlayan salgıların azalması, D vitamini eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkar. Cildin sentezlediği vitamin ve minerallerin azalması, psikolojik durumların yaşanmasına neden olabilir. O halde D vitamini eksikliği bazen geri dönülemez sağlık sorunlarının yaşanmasını sağlayabilir.

Saç Dökülmesi

D vitamini, saçların daha gür ve sağlıklı olmasını sağlar. Eksikliği halinde de ciddi dökülmeler yaşanabilir. Bu süreçte şampuan tercihlerinizi D vitamini içerikli ürünlerden yana kullanabilirsiniz.

Görüldüğü üzere D vitamini vücut üzerinde pek çok etkiye sahiptir. Periyodik olarak D vitamini eksikliğine karşı test yaptırmalı ve takviyelerle eksikliği giderebilirsiniz.