Sağlık Olsun

Üzerlik Tohumu Nedir, Faydaları Nelerdir? Üzerlik Çayı Nasıl Yapılır?

09.04.2020
11.908
Üzerlik Tohumu Nedir, Faydaları Nelerdir? Üzerlik Çayı Nasıl Yapılır?

Üzerlik, üst solunum yolu enfeksiyonlarını önlemek için tercih edilen bitkisel bir üründür. Antik çağlardan günümüze kadar hastalıklarda kullanılmıştır. Keskin bir kokusu olan Üzerlik tohumları da yakılarak tütsü olarak kullanılır. Herkesin bahsettiği bu Üzerlik çay olarak da tüketilebilir.

Üzerlik tohumları daha çok sıcak bölgelerde yetiştirilmektedir ve ülkemizde genellikle çay yapılarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda eski bir inanışa göre evde Üzerlik tohumunu yakmak kötü enerjiyi yok eder ve havayı temizler. Şifalı bitkilerde bilinen bir diğer isim de nazar tohumudur. Mevsim geldiğinde beyaz bir çiçek şeklinde çiçek açar. Üzerlik tohumunun bronşları temizlediği bilinmektedir. Bunun en büyük sebebi harmalin, harmalol, peganin ve harmin gibi glikozitler içermesidir. Diğer tüm bitki ve tohumlarda olduğu gibi, üzerlik tohumlarından elde edilen yağlar sağlık sektöründe sıklıkla kullanılmaktadır. Aynı zamanda yoğun bir afrodizyak olduğu için sinirleri, stresi ve gerginliği azaltmanız önerilir.

Üzerlik Tohumu Corona Virüsüne İyi Gelebilir mi?

Üzerlik tohumunun covid-19’a geldiğini gösteren resmi bir çalışma yok. Ancak üst solunum yolu ile ilgili en önemli rahatsızlıklardan biri olan bronşiyal hastalıklara oldukça iyi gelmektedir. Türkmenistan’da tütsü şeklinde yakılması ve salgından korunması istenmesine rağmen tıbbi bir temeli bulunmamaktadır. Tohum çay şeklinde tüketildiğinde antibakteriyel etkiye sahiptir ve sizi vücuda yerleşecek virüslerden korur. Astımı olan kişiler Üzerliku alternatif bir ilaç olarak kullanmayı tercih eder ve bu iyidir. Çok fazla tohum kullanmak da zarar verebilir, bu yüzden doktorunuza danışmanız iyi olabilir.

Üzerlik Otu Çayı

Üzerlik Çayı Nasıl Yapılır?

Malzemeler

 • 2 bardak su
 • 1 tatlı kaşığı isteğe bağlı bal
 • 1 çorba kaşığı Üzerlik tohumu

Hazırlanması

Üzerlik tohumlarını 2 bardak suya koyun ve yaklaşık 3 dakika kaynatın. Kaynattığınız çayı 7 dakika demlendirin ve son olarak süzerek içebilirsiniz.

OKU  Dilinizde Bunları Farkettiyseniz Vücudunuz Uyarı Veriyor Demektir

Not: Çayı sürekli kullanmayın. Astım hastaları, alerjik hastalar, saman nezlesi ve nefes darlığı olan kişiler için tavsiye edilir.

Üzerlik Tohumunun Faydaları

 1. Üzerlik çayı soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara iyi gelir ve kişinin bu mikropları yakalamamasını sağlar.
 2. Tütsü şeklinde yakıldığında ve koku burundan solunduğunda üst solunum yolunu açar ve sinüsleri temizler.
 3. Boğaz ağrısına iyi gelir ve boğazda iltihap varsa balgam yoluyla atılmasına yardımcı olur.
 4. Kalıcı bir öksürük varsa, onu rahatlatır.
 5. Bağırsakları temizler ve mide zehirlenmesine iyi gelir.
 6. Uyku probleminin giderilmesine yardımcı olur.
 7. Hem fiziksel hem de zihinsel olarak gerginliği giderir ve rahatlatır.
 8. Adet öncesi tüketildiğinde hormonların sağlıklı çalışmasını sağlar.
 9. Yaşlanmayı geciktirir.
 10. Gözlerdeki enfeksiyonlara ve iltihaplanmalara iyi gelir. (Rezene ile kaynatılarak ve pamuk kullanılarak tampon yapılabilir.)
 11. Ağız kokusunu önler. Tıpkı karanfil gibi tohumu ağzınızda ıslatın ve yumuşayınca atın.