Sağlık Olsun

ÜST BACAK İNCELTMEK MEĞER BU KADAR KOLAYMIŞ !

09.04.2020
95.633
ÜST BACAK İNCELTMEK MEĞER BU KADAR KOLAYMIŞ !

Artık zaman daha mı hızlı işlemeye başladı ne? Çoğumuz her yıl, en azından içimizden‘’keşke ocak, şubat ayı gibi başlasaydım şu spora’’ demez miyiz? Şortlar ve bikiniler meydana çıkar ve ilk günler bir afallama dönemidir. Genellikle kış aylarında kalınlaşmaya müsait olan üst bacak bölgenizi yaz ayları gelmeden formda tutmak, yaza hazırlanmak biraz da sizin elinizde. Bunu, periyodik olarak gerçekleştireceğiniz bir kaç basit egzersizle de sağlayabilirsiniz. Biz de sizinle böyle bir egzersiz paylaşmak istedik.

Yeni başlayanların ilk dört hareketi 15-20 kez, sporla uğraşıyor olanların 25 – 30 kez yapmaları daha yararlı olacaktır.

İlk Hareket

İlk hareket

A – Ayaklarınızı omuz genişliğinizden daha geniş olacak şekilde açın. Ayaklarınızın biri saat 10’a, diğeri saat 2’ye bakar gibi dışa doğru açılı bir şekilde kalsın.
B – Temel duruşunuzu bozmadan, yavaş yavaş ( ikiye kadar sayarak ) oturma pozisyonu ile aşağı hareket edin. O pozisyonda 1 saniye kalın. Ve yine ikiye kadar sayarak başlangıç pozisyonunuza geri gelin.

OKU  Karın Şişkinliği Olanların Kesinlikle Yememesi Gerekenler

ikinci-hareket

İkinci hareket

A – Ayak parmaklarınızın ucunda, bacaklarınız birbirine yapışık olarak kalkın. Zorlanıyorsanız sırtınızı duvara yaslayarak destek de alabilirsiniz.
B – Dizleriniz kırarak, resimdeki seviyeye kadar içinizden ikiye kadar sayarak yavaşca inin. Ve yine ikiye kadar sayarak başlangıç pozisyonunuza, bacaklar yine yapışık olacak şekilde geri gelin.
ucuncu-hareket

Üçüncü hareket

A – Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın ve ayak uçlarınız düz bir şekilde karşıya bakıyor olsun. Diz seviyenizden yukarıda, bacaklarınızın arasına futbol topu büyüklüğünde lastik bir topu ya da katlayarak topa benzettiğiniz havlunuzu alın.


B – Top ya da havlu düşmeyecek şekilde resimdeki gibi ikiye kadar sayarak aşağı hareket edin, aşağıda 1 saniye bekleyin ve yine ikiye kadar sayarak yavaşca başlangıç pozisyonunuza gelin.

dorduncu-hareket

Dördüncü hareket

A – Ayaklarınızı omuz genişliğinizden daha geniş olacak şekilde açın. Ayaklarınızın biri saat 10’a, diğeri saat 2’ye bakar gibi dışa doğru açılı bir şekilde kalsın. Bir dambıl alın ve karın bölgenizin önünde, dik bir şekilde tutun. ( Yeni başlayanlar için 2-3 kg, halihazırda spor yapanlar 5 kg’lik kullanabilirler )
B – Vücudunuzu resimdeki gibi aşağı doğru hareket ettirirken aynı anda dambılı da omuz seviyenize gelecek şekilde dik pozisyonu bozmadan ikiye kadar sayarak yukarı doğru kaldırın. O seviyede 1 saniye bekleyin. Aynı hareketin tersini yaprak, yine ikiye kadar sayarak başlangıç pozisyonunuza dönün.

besinci-hareket

Beşinci hareket

Resimdeki gibi yere uzanın. Dizleriniz kırın fakat ayak tabanınız mümkün mertebe yere basıyor olmasına dikkat edin. Dizlerinizin arasına lastik top ya da katlanmış havluyu alın. 30 saniye boyunca lastik topu ya da havluyu dizleriniz arasında fazla sert olmadan sıkın. 10 saniye kadar dinlendikten sonra tekrar devam edin. Toplamda 5 defa bu sıkma hareketini yapabilirsiniz.