Sağlık Olsun

Şişmiş Ayak ve Ayak Bileklerinizin Size Sağlığınız Hakkında Anlatmaya Çalıştığı 6 Şey

10.12.2020
10.698
Şişmiş Ayak ve Ayak Bileklerinizin Size Sağlığınız Hakkında Anlatmaya Çalıştığı 6 Şey

Şişmiş ayaklar ve ayak bilekleri çoğumuz için sık görülen semptomlardır. Bu hoş olmayan duruma genellikle uzun süre ayakta durma veya yürüme, rahatsız ayakkabılar giyme veya hamilelik neden olur. Ancak bazı durumlarda kabarık ayaklar ve ayak bilekleri, göz ardı edilmemesi gereken daha ciddi sağlık sorunları için kırmızı bayraktır.

Burada en Healthli biz ayak ve ayak bileği şişliği neden olabilir ve burada öğrendiklerimizi var olabilir yatan sağlık sorunları daha yakından bakmak geçtiniz.

Damarlarınız tıkanmış olabilir.

Venöz sisteminiz düzgün çalıştığı zaman, damarlarınızdaki valfler, bacaklarınızda kan birikmesine izin vermez. Yaşlandıkça, valfler daha az verimli çalışma eğilimindedir ve kanı ayaklarımızda tutabiliriz .

Derin ven trombozu, bacak şişmesine yol açabilen damarla ilgili başka bir sorundur . Kan pıhtıları , sıvıyı ayaklarınızda tutarak bacaklardan kalbe kanın geri dönüşünü engeller . Kan pıhtıları gibi Tedavi edilmezse, bu durum, tehlikeli alabilirsiniz seyahat vücudunuzda onlar gevşek alırsanız. Bu gezici kan pıhtıları akciğerlere ulaşarak pulmoner emboliye neden olabilir veya beyne kan sağlayan bir arteri tıkarlarsa iskemik felce yol açabilir.

Kalbiniz yanlış çalışıyor olabilir.

Bacak şişmesi veya ödem de kalp yetmezliğinden kaynaklanabilir . Kalp yeterli pompalama gücüne sahip olmadığında, kanı ayaklarınızdan vücudun üst kısmına itemez.

Sızdıran kalp kapakçıkları , ayakların ve ayak bileklerinin şişmesine neden olan kalp yetmezliği türlerinden biri olabilir. Göğüs ağrısı, yorgunluk ve nefes darlığı gibi başka herhangi bir kalp hastalığı belirtisi fark ederseniz özellikle dikkatli olun.

Böbrek hastalığınız olabilir.

Böbreklerimizin temel işlevlerinden biri vücudumuzdaki fazla sıvıyı atmaktır. Böbrekler bu işlevi yerine getiremediğinde, fazla sıvı ve sodyum vücutta durgunlaşarak şişmeye neden olur.

Bu duruma , böbreklerin drenaj sistemine (örneğin, piyelonefrit ) zarar veren idrar enfeksiyonları neden olabilir . Böbrek yetmezliğinin neden olduğu ödem genellikle bacaklarda ve göz çevresinde oluşur .

OKU  Corona (Korona) Virüsten Korunma Yolları

Karaciğerinizle ilgili sorunlar olabilir.

Karaciğer, diğer işlevlerinin yanı sıra albümin adı verilen bir protein üretir. Bu protein kan dolaşımımızda sıvı tutar ve dokularımıza sızmasına izin vermez. Bazı karaciğer hastalıkları kandaki albümin seviyesini düşürebilir ve sıvının kan dolaşımından vücut dokularına geçmesine neden olabilir. Bu durumda şişlik sadece ayak ve ayak bileklerinde değil vücudun diğer bölgelerinde de meydana gelebilir .

Lenfatik sisteminiz vücut sıvılarını boşaltamayabilir.

Birlikte, kan damarları ile, bizim lenfatik damarlar teslim doku ve organlar ve kaldır atık ve CO2 oksijen ve besin. Lenfatik damarlar tıkandığında ve drenaj işlevlerini yerine getiremediğinde, bu, lenfödem adı verilen anormal bir sıvı birikmesine neden olabilir . Lenfödem enfeksiyonlar, ameliyat, travma, radyasyon, kanser tedavisi ve diğer faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilir .

Aldığınız ilaçlar size uygun olmayabilir.

Çoğu zaman ayaklarda ve bileklerde şişme, aldığınız ilaçların bir yan etkisi olabilir. Bu ilaçlar arasında NSAID’ler, oral kontraseptifler, oral steroidler ve diğerleri bulunur. Bacaklarınız şişmişse, bunun belirli bir ilacı almakla bağlantılı olup olmadığını anlamaya çalışın .

Ayak ve ayak bileği şişmesi rahatsız ayakkabılar veya uzun süre ayakta durmaktan kaynaklanıyorsa, bu durum evde sadece uygun şekilde dinlenerek ve bacaklarınızı kaldırarak kolayca tedavi edilebilir. Semptomlar uzun bir dinlenmeden sonra kaybolmuyorsa veya arkasında daha ciddi sağlık sorunlarından şüpheleniyorsanız, derhal doktorunuzla bir randevu ayarlamalısınız .

Hiç ayak bilekleriniz veya ayaklarınız şişti mi? Bu semptomun arkasına saklanabilecek başka tıbbi durumlardan haberiniz var mı?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.