Sağlık Olsun

Sirke İle Ayak Mantarına Son

09.04.2020
23.010
Sirke İle Ayak Mantarına Son

Nemlilik, uzun süre ayakta kalma ve sıcaklıklar nedeniyle meydana gelen ayak tırnağı mantarı ciddi problemlere yol açabiliyor. Doğal yollarla tedavi etmenin, hastalığın iyileşme sürecine destek verdiğini ifade eden uzmanlar, özellikle beyaz sirke ve sarımsağın su sürece yardımcı olduğunu söylüyor. Dermatec Polikliniği Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, Yeni Asır’a verdiği bilgide, “Tırnak yavaş uzayan bir deri ekidir. Tırnak mantarı (onikomikozis) tırnağı kalınlaştırır, rengini bozar ve tırnak yatağından ayırır. Ülkemizde tırnak mantarı sorunu oldukça sık karşılaşılan bir problemdir. Sıklıkla erişkinlerde görülür. Tırnak mantar hastalıkları ağrı gelişimi, başka enfeksiyonlara yol açması ve bulaşıcı olması nedeni ile ciddi bir sağlık sorunudur. Özellikle yaşlı hastalarda, şeker hastalarında ve savunma sistemi problemli olan hastalarda daha dikkatli olunmalıdır. Bunun yanı sıra el ve ayak tırnaklarında ciddi estetik problemlere sebep olmaktadır” dedi.

PARMAĞA LAZER UYGULANIYOR

Tırnak mantarlarının en etkili tedavi yöntemlerinin başında lazer tedavisi geldiğini kaydeden Dr. Ata Nejat Ertek, “Lazer tedavileri; her yaş döneminde düşük risk ve geniş güvenli kullanım özelliği, yüksek hasta uyumu ve klinik iyileşmesi ile tırnak mantarlarında ilk tedavi seçenekleri arasına yer almaktadır. Ayak tırnağına uygulanan lazer ışığı, tırnak yatağına, tırnak ve etrafındaki yumuşak dokuya zarar vermeden yapılır. Mutlaka 5 parmağın tırnaklarına da uygulanmalıdır. Çünkü diğer parmaklardaki tırnaklarda da gizli mantar olabilir. Lazer tedavisi sırasında hafif ısınma hissi duyulur. Herhangi bir şekilde ağrı kesici veya anesteziye gerek yoktur. Uygulama sonrasında hemen günlük aktivitelerinize geri dönebilirsiniz” diye konuştu.

DOĞAL ÇÖZÜMLER

Tırnak mantarına karşı şu doğal yöntemleri kullanabilirsiniz:

■ Çay ağacı yağı: Aktarlarda veya marketlerde bulabileceğiniz çay ağacı yağını her akşam gece yatmadan önce pamuk yardımıyla sorunlu bölgeye uygulayın. Çay ağacı yağını sürdükten sonra ayağınızın hava almasını sağlamanız gerekir.

OKU  Kimler kolon kanserine yakalanır? Dışkıda kan varsa ishal, karın ağrısı, dikkat!

■ Beyaz sirke ve sarımsak: İki adet sarımsağı iyice ezin. Daha sonra iki yemek kaşığı beyaz sirke ile harmanlayın. Son olarak tırnağınıza sürün ve iyice kapatın. Tırnağınız yenilenene kadar bu işlemi yapmaya devam edebilirsiniz.

■ Sirkeli su yöntemi: Ayağınızı sokabileceğiniz bir kovanın içerisine bir yemek kaşığı veya suyun miktarına göre sirke ekleyin. Her gece uyumadan önce ayaklarınızı 20 veya 30 dakika bu suyun içerisinde bekletin. Son olarak ayaklarınızı temiz bir havluyla kurulayın. Gün içerisinde tırnaklarınız hava alacak şekilde ayakkabılar giymeye özen gösterin.