Sağlık Olsun

Mide Bulantısı ve Halsizliğin Nedenleri

05.12.2020
16.864
Mide Bulantısı ve Halsizliğin Nedenleri

Sürekli bulantı ve yorgunluk sadece bir hastalık olarak düşünülemez, aynı zamanda diğer önemli hastalıkların habercisi olabilir. Mide bulantısı, karın ağrısı, mide ekşimesi, sindirim sorunları ve kusmaya neden olabilir. Bu nedenle bu tür sorunlarla karşılaştığınızda mideyi dinlendirmeye ve kolay sindirilebilir besinler yemeye dikkat etmelisiniz.

Kalıcı Bulantı İçin Ne Yapmalısınız?

Mide bulantısı durumunda önlem olarak fazla su tüketebilirsiniz. Daha sonra sıvı yiyecekler, sulu meyveler gibi hafif yiyecekler, pirinç ve diğer yiyecekleri yiyebilirsiniz. Tüm önlemlere rağmen mide bulantısı devam ederse, bir uzmana danışın.

Bulantı, Yorgunluğa Ne Sebep Olur? Ne yapalım?

Yorgunluğun nedeni vücuttaki ağrı veya beslenme ve uyku bozuklukları veya vücuttaki anormal organ işlevi olabilir. Yorgunluğu gidermek için yapılması gereken ilke, uyku düzenini korumaktır.

İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu besin değerinin normal seviyeden düşük veya yüksek olması fiziksel halsizliğe yol açar. Çok az yerseniz yorgunluğa neden olur, çok yerseniz aynı kapıya gelirsiniz. İyi yemek en iyisidir.

Ayrıca sıcak havalarda bol su içmeli, egzersiz yapmalı ve bağımlılık yapıcı maddelerden uzak durmalısınız. Zayıflık kronikleştiyse ve devam ederse, işini bilen bir doktora görünmelisiniz. Her iki hastalığın da daha ciddi hastalıkların semptomları veya yan etkileri olabilir.

Örneğin mide bulantısı iç kulak problemlerine işaret ederken beslenme bozuklukları, mide ülseri / gastrit, kalp ve böbrek problemleri gibi hastalıkların habercisi olabilir. Yorgunluk; Uyku bozukluğu, depresyon, kalp ve akciğer hastalığı veya menopozdan kaynaklanabilir. Sağlıklı bir karar vermek için her zaman bir uzmandan yardım isteyin.

Aynı anda mide bulantısı ve halsizlik varsa bunun nedeni farklı nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Beyinden vücuda iletilen sinyallerdeki sorunlar, ağır egzersizler ve sindirim sistemi hastalıkları yorgunluk ve mide bulantısına neden olabilir. Buna farklı bir hastalık neden değilse, bulantı ve halsizlik ilaçlarla kontrol altına alınabilir. Alternatif olarak bitki çayı gibi doğal yöntemler de kullanılabilir.

OKU  Demir Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir? Hangi Yiyeceklerde Demir Var?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.