Sağlık Olsun

Közlenmiş Kapya Biberin Faydaları

31.12.2020
3.923
Közlenmiş Kapya Biberin Faydaları

Patlıcan ailesinin bir üyesi olan kırmızı biberin kökeni Güney ve Orta Amerika’dır. Burada kırmızı biber, yıllık biber diyorlar. Sebebi; Çünkü bitki bir yıl içinde büyüyor. Sıcak ve kuru iklimlerde yetişen ve bol güneş ışığı gerektiren kırmızı biber, tam bir D vitamini deposudur. Güneşten aldığı tüm faydalı ışınları depolayan kırmızı biber acılığını azaltmak için kavrulur. Ancak kavrulmuş olmasına rağmen özelliğini kaybetmeyen kırmızı biber, yoğurtla birlikte tüketildiğinde yemek borusu gibi ciddi kanser hastalıklarının önüne geçiyor. Ayrıca mide ekşimesi, hazımsızlık ve kabızlığa iyi gelir. İçerdiği kapsaisin maddesi ona acı özelliklerini verir. Bu madde ateşe maruz kaldığında etkisi azalır. Ayrıca direkt tüketildiğinde ciddi bir yanma hissine neden olur. Yetiştirme kültürünün bazı yörelerinde acısız bir şekilde yetiştirilmektedir.

KIRMIZI KAPYA BİBERLERİN FAYDALARI NELERDİR?

Yapılan araştırmalarda içerdiği maddelerin kanserli hücre oluşumunu engellediği tespit edilmiştir. Bazı nedenlerle mutasyona eğilimli hücrelerin yapısını koruyan kırmızı biber, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu hastalıklara karşı korur.

Antioksidanlar açısından zengin olan kırmızı biber, kan dolaşımını hızlandırır ve kötü kolesterol seviyelerini düşürür. Hızlanan kan dolaşımı, kan basıncının oluşmasını engeller ve felç dibinde ciddi hastalıkları önler.

Yüksek lif kaynağı olduğu için sindirimin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bağırsakları temizleyerek kabızlık riskini azaltır. Ayrıca prostat kanserini de önler. Bazı çalışmalarda mide asidini dengeleyerek ülser riskini azalttığı bulunmuştur.

Hormonların işleyişini destekleyerek stres ve uykusuzluk gibi sorunları önler.

Vücutta biriken yağları enerjiye dönüştürerek kilo vermeye yardımcı olur. Yoğurtla birlikte tüketildiğinde uzun süre tokluk hissi verir.

Kemik ve kesik ağrılarına faydalı besinler arasındadır. Kalsiyum yönünden zengin olduğu için ileri yaşlarda görülebilen kemik erimesi veya romatizma gibi hastalıkları önler.

A vitamini açısından zengin olan kırmızı biberler, göz sağlığı için ideal besinler arasındadır. Görme kaybına neden olan sarı lekenin sağlığını korur.

OKU  Kombu Çayı Nedir Kombu Çayı Faydaları

Mevsimsel değişimlerde üst solunum yolu hastalıklarından zarar gören boğaz ve sinüs yollarının onarımında etkili olan kırmızı biber, bronşları açarak solunum yollarının sağlığını destekler.

B kompleksi yönünden zengin kırmızı biber beyinde mucize bir besindir. Unutkanlık, konsantrasyon eksikliği gibi gelişimsel hastalıkları önler.

Vücudun günlük E vitamini ihtiyacının yüzde 50’sini karşılar. Bu sayede cildin yenilenmesine yardımcı olur. Virüs ve mikrop oluşumunu engellediği için sivilce ve sivilce olasılığını azaltır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.