Sağlık Olsun

Karpuz Kabuğu Faydaları

09.04.2020
4.275
Karpuz Kabuğu Faydaları

Karpuz yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden. Karpuzun faydaları saymakla bitmiyor. Hem yaz aylarında iyi bir serinletici olması hem de insan vücuduna faydaları ve lezzeti nedeniyle yaz aylarında evlerden eksik olmaz. Peki karpuz kabuğunun da bir çok hastalığa şifa olduğunu biliyor muydunuz?

Karpuz Kabuğu Faydaları Nelerdir?

Karpuz kabuğu antioksidan bakımından zengindir. Bunun yanında içerisinde flavonoid ve likopen barındırır. Bu maddeler ciltte ki kırışıklıkları önler ve yaşlanmayı geciktirici özelliği vardır.

Potasyum bakımından zengin olan karpuz kabuğu kan damarlarında ki gerilmeyi azaltarak kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

C vitamini bakımından oldukça zengindir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücudu zararlı organizmalara karşı korur. 1 porsiyon karpuz kabuğu günlük C vitamini ihtiyacının %30’unu karşılar.

Bol miktarda lif içermesi nedeniyle zayıflamak isteyenler için özellikle tavsiye edilir. Tokluk hissi verir ve kalorisi de oldukça düşüktür. Bu sayede hem pratik hem de sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyenlere tavsiye edilir.

Özellikle cinsel bölgenizde ki kan akışını düzenleyici etkisi sayesinde cinsel performansı artırıcı etkiye sahip. Sağlıklı bir cinsel yaşam için karpuz kabuğu tüketimine başlayabilirsiniz.

Güçlü bir antioksidan ve likopen kaynağı olan karpuz kabuğu bu özelliği sayesinde erkeklerin korkulu rüyası olan prostat kanserini önleyici özelliğe sahip.

OKU  Sağlıklı Diye Tüketiyoruz Ama Fazlası Öldürüyor

Karpuz Kabuğu Nasıl Tüketilir?

Sert yapısı nedeniyle tüketirken zorluk yaşayabilirsiniz. Bu nedenle dilerseniz karpuz kabuğundan reçel veya turşu yapabilirsiniz. Fakat zayıflamak isteyenler için bu şekilde kullanımı uygun değildir. O nedenle rendeleyerek salatalarınıza koyarak da tüketebilirsiniz. Bu şekilde hem daha pratik hem daha sağlıklı olmaktadır.