Sağlık Olsun

Karın Şişkinliği Olanların Kesinlikle Yememesi Gerekenler

09.04.2020
17.640
Karın Şişkinliği Olanların Kesinlikle Yememesi Gerekenler

İşte karın şişkinliğine neden olan şeyler:

  • Regl ya da hormonal değişikliğe neden olan geçici rahatsızlıklar
  • Fazla ekmek, süt ve süt ürünleri tüketimi
  • Alerji
  • Vücudunuzun proteini sindirmede yetersiz kalması
  • Stres
  • Susuzluk
  • Kabızlık

Nasıl önüne geçilir?

Limonlu su için

Günün erken saatlerinde sindirim sisteminizi uyarmanın bir yolu da kalkar kalkmaz limonlu su içmek. Limon, vücuttaki pH değerinin dengelenmesini sağlıyor. Öte yandan yiyeceklerin daha kolay parçalanmasını sağlayarak sindirime yardımcı oluyor. Limonun bir diğer alternatifi de yeşil çay. Kahvaltıda yeşil çay içmeyi deneyebilirsiniz.

Sıvıyı azaltın

Karın şişkinliğinin bir nedeni de karında toplanan fazla su veya sıvı. Muz gibi lif ve potasyum açısından zengin şeyler yemeyi deneyin. Böylelikle vücudunuzdaki fazlalık sıvıdan kurtulacaksınız.

Kinoa tüketin

Kinoada bulunan kalsiyum ve magnezyum oranı karın şişkinliği için iyidir. ‘Yanlış’ lifler tüketmeyin. Life karşı aşırı hassassanız karın şişkinliği hissedebilirsiniz. Aşırı ekmek, fasulye ve lahana tüketmek buna neden olabiliyor. Çözümlenebilir lifler içeren yiyecekler tüketmelisiniz. Yulaf ezmesi, baklagiller, sebzeler, kök sebzeleri, meyveler ve tanecikli meyveler karın şişkinliğini azaltır.

OKU  SADECE 3 GÜNDE GÖBEK, SIRT VE BACAK YAĞLARINI PARÇALAYARAK YOK EDER !

Süt ve süt ürünleri tüketiminizi azaltın

Süt ve süt ürünleri tükettikten sonra karnınızın şiştiğini hissediyorsanız, bunları çok az tüketin.

Tropikal meyveler tüketin

Papaya ve ananasın karın şişkinliğine iyi geldiği biliniyor. İki meyvede de protein sindirimini kolaylaştıran ve yiyeceklerin hızlıca parçalanmasına yardımcı papain ve bromelain ismindeki iki enzim bulunuyor.

Ürünlerin bilgilerini dikkatlice okuyun

Vitamin takviyelerinin bazılarında buğday ve laktoz bulunuyor. Laktoz ve glüten duyarlılığınız varsa bunlar sorunlara yol açıyor. Sorunlardan biri de karın şişkinliği. Aldığınız ürünlerde glüten, laktoz veya şeker olmadığından emin olun.

En önemlisi de stres yapmayın!

Karnınız strese karşı çok hassastır. Stresli bir yaşam tarzı da karın şişkinliğine neden olur. Stres yapmamaya dikkat edin! Karın şişkinliğiniz varsa bunu görmezden gelmeyin. Görmezden gelmek yerine karın şişkinliğine tükettiğiniz hangi yiyecek ve içeceklerin neden olduğunu gözlemlemeye çalışın.

Bir arkadaşınız karın şişkinliğinden şikayetçi olabilir. Yazıyı paylaşarak karın şişkinliği hakkında bilgilenmesini sağlayın.