Sağlık Olsun

Islak Saçla Yatmanın Zararları

09.04.2020
12.212
Islak Saçla Yatmanın Zararları

Islak saçla uyumak aslında pek çok sağlık problemini beraberinde getirir. Elbette geçe yatmadan önce duş almak uyku kalitesini artırır. Yine bu süreçte kas gerilimini azaltan duş sonrasında ıslak saçla yatmak, bağışıklık sistemi ve kaslar üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Bu yüzden ıslak saçla yatmanın zararları konusunda birtakım bilgilere sahip olmak önemlidir. Saç kurulamak çoğu zaman zahmetli bir iş olarak görülse de yeteri kadar kurulamalı ve aşağıda paylaşacağımız sağlık sorunlarına karşı tedbirler alınmalıdır.

Islak Saçla Uyumanın Zararları Nelerdir?

Islak saçla uyumak öncelikle kas ağrılarına davetiye çıkarır. Çünkü saçların ıslak olması kan dolaşımı problemlerine neden olurken vücut sıcaklığını değiştirir. Kas gerilimini ve spazmını artıran bu durum nedeniyle saçların kurutulması önemlidir. Islak saçla yatmanın zararları ayrıca aşağıdaki gibi sıralanacaktır.

Yağlı Saçlar

Saçların 1-2 saat nemli kalması, saçlarda yağ miktarının azalmasına neden olur. Ayrıca yapıştan bir tabaka oluşturan bu durumun asıl nedeni, yağ bezelerindeki değişikliklerdir. Çünkü saçların uzun süre ıslak kalması, kafa derisindeki pH seviyesinin dengesini bozar.

Soğuk Algınlığı

Vücut sıcaklığında değişimler yaşanması, soğuk algınlığına neden olacaktır. Ayrıca alerjiyi de tetikleyen ıslak saçlar, vücudun savunma mekanizmasını zayıflatmaktadır. Sonuç olarak bakteri ve virüsleri harekete geçirir ve bireyler de bu durumdan hızlı bir şekilde etkilenir.

OKU  Öksürük ve Grip İçin Bitki Çayı

Kaşıntı

Islak saçla uyumak, ciltte mantar oluşumuna neden olur. Mantar da iltihap ve kaşıntılara davetiye çıkarır. Bu yüzden uyumadan önce saçların yeteri kadar kurutulması her zaman tavsiye edilir.

Cilt Enfeksiyonu

Saçların ıslak bir şekilde yatılması, kafa derisinde tahrişe neden olur. Yukarıda da belirtildiği üzere cilt enfeksiyonlarının asıl kaynağı mantar oluşumudur.

Saç Kırılması

Saçların sağlıklı ve güçlü olmasını isteyenler ıslak saçla yatmanın zararları konusunda bilgi sahibi olmalıdır. Saç uçlarının kırılmasına neden olan ıslak saçlar ayrıca saç tellerini de güçsüzleştirir.

Baş Ağrısı

Bayanlar genelde saçlarını havluya sararak kurutmadan uyumayı tercih eder. Ancak nemin uzun süre hapsolmasına neden olan bu durum, kafa derisindeki kan dolaşımını etkilemektedir. Haliyle ciddi bir baş ağrısı ile karşılaşacağınız için uyumadan önce saçların kurutulması her zaman önemlidir.