Sağlık Olsun

Haftada Bir Sefer Bunu Kullanın ve Yüzünüz 10 Yaş Genç Görünsün

09.04.2020
4.433
Haftada Bir Sefer Bunu Kullanın ve Yüzünüz 10 Yaş Genç Görünsün

Mutfaklarda sıklıkla kullanılan pirincin maharetleri yemekleri lezzetli ve doyurucu bir hale getirmesiyle sınırlı değildir. Pirincin aynı zamanda cildin birçok sorununa da çözüm sağlayacağını biliyor muydunuz? Pirinç ile çok kolay bir şekilde harika bir cilt bakım maskesi yapmak mümkündür. Bu çok özel pirinç maskesini öğrenip bir kez deneyince bir daha vazgeçemeyeceksiniz.

Pirinç Maskesi Nasıl Yapılır?

Öncelikle kullanacağınız pirincin organik olmasına dikkat edin aksi halde cildinize zarar verebilirsiniz. Pirinç maskesi tarifine geçilecek olursa; Bir kâseye bir su bardağı pirinç koyun. Daha sonra pirinçlerin üzerini 2 cm geçecek kadar su ekleyin. Pirincin nişastasının ortaya çıkması için iyice karıştırın.

Nişastanın iyice ortaya çıkması için 5 dakika bekleyin. Daha sonra elde ettiğiniz nişastalı suyu başka bir kaba alın. 5 dakika bekledikten sonra nişastanın bir kısmı dibe çökecektir. Üstte biriken suyu alın. 5 dakika daha bekleyin ve tekrar kalan suyu alın. Elinizde nemli nişastalar kalana kadar bu işlemi 3 ya da 4 kez uygulayın. Elde ettiğiniz nemli nişastayı temizleniş cildinize sürün. Dilerseniz gece boyunca yüzünüzde kalabilir. Dilerseniz kuruyunca yıkayın ve kurulayın. Bu maske ile daha temiz ve parlak bir cilt elde etmiş olacaksınız.

Pirinç Maskesinin Yararları

Pirinç maskesi cildi beyazlatırken yüzdeki kahverengi lekelerin de açılmasını sağlar. Aynı zamanda bir peeling görevi gören bu maske ile birlikte cildiniz ölü derilerden arınacaktır. Bunun yanında gözenekleri temizlerken cilde yumuşaklık verir.

OKU  Doğal Saç Bakımı: Hint Yağı ile Saçınıza Canlılık Katın

Genişlemiş gözeneklerin küçülmesinde de etkili olan pirinç maskesi cildi bakterilerden temizler ve böylece cilt daha sıkı ve genç bir görünüme kavuşur. Ayrıca yaygın bir cilt sorunu olan siyah nokta ve sivilcelerin oluşumunu engeller ve var olan kızarıklıkların giderilmesinde etkilidir. İyi bir güneş koruyucu olan pirinç maskesi cilde sağlıklı bir görünüm kazandırır.
Pirincin faydaları ilk olarak uzak doğuda keşfedilse de hızla tüm dünya pirincin güzellik katan etkilerini öğrenmeye devam ediyor. Bütün bu faydaları sebebiyle her geçen gün daha fazla kullanılıyor ve güzelliklere güzellik katıyor.