Gün İçinde Sıkça Yaptığımız 9 Hijyen Hatası
![Gün İçinde Sıkça Yaptığımız 9 Hijyen Hatası](https://guzellik.horoscopeoftoday.com/wp-content/uploads/2020/03/el-yikamak.jpg)
Yaşam alanlarının yanı sıra kalabalık mekanlarda hijyen kurallarına uyulmadığı bilinmektedir. Bu nedenle gün içinde sıklıkla yapılan bazı hijyenik hataların hızla durdurulması gerekmektedir. Şimdi kesinlikle bilmeniz gerekenleri listelemeye başlıyoruz.
![Sifona Elle Basmak](https://www.corbatarifi.com/wp-content/uploads/2020/03/sifona-elle-basmak.jpg)
Çıplak Elle Sifona Basmak
Klozet kullanımının yaygın olduğu ülkemizde sifonu çıplak elle basmanın yanlış olduğu bilinmelidir. Özellikle parmak uçlarınızla sifonu çektiğinizde çok sayıda mikrop bulaşması mümkündür. Sonuç olarak, sifonu çekerken bir peçete kullanabilir veya parmak ekleminizi kullanabilirsiniz.
Sürekli Aynı Yastık Kılıfını Kullanmak
Yastık kılıfları da mikroplar için bir yuva haline gelebilir. Yüzünüzle temas ettiğiniz kirli yastık kılıflarının cilt hastalıklarına da davetiye çıkardığı bilinmelidir. Üst solunum yollarını tahriş eden yastık kılıfları sık sık değiştirilmelidir.
![El Yıkamak](https://www.corbatarifi.com/wp-content/uploads/2020/03/el-yikamak.jpg)
Tuvaletten Önce ve Sonra Elleri Yıkamamak
Çoğu insan tuvaleti kullandıktan sonra genellikle ellerini yıkar. Ancak virüs ve mikropların yayılma ortamı olarak bilinen tuvaletlerin steril olması önemlidir. Ayrıca tuvaleti kullandıktan hemen sonra ellerinizi yıkarsanız genital bölgeye bulaşacak mikropların önüne geçebilirsiniz. Çıkarken de aynı durumun tekrarlanması gerektiğini unutmayın.
![Sık Banyo Yapmak](https://www.corbatarifi.com/wp-content/uploads/2020/03/sik-banyo-yapmak.jpg)
Sık Sık Duş Almak
Aslında, ilk bakışta sık sık duş almanın mantıklı olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak uzmanlar, her gün duş almanın cildi çatlatıp kurutabileceğini belirtiyor. Bu, mikropların vücuda kolayca girmesine neden olur.
![Ortak Havlu Kullanmak](https://www.corbatarifi.com/wp-content/uploads/2020/03/ortak-havlu-kullanmak.jpg)
Kişisel Eşyaları Paylaşmak
Mikroplar ve virüsler, ortak kullanım öğeleriyle de bulaşabilir. Tırnak makası, havlu ve benzeri eşyaların bir arada kullanılmaması aile sağlığı açısından önemlidir.
![Hapşırırken ve Öksürürken Ağzı Kapatmak](https://www.corbatarifi.com/wp-content/uploads/2020/03/hapsirik-oksuruk-agzi-kapatmak.jpg)
Hapşırırken ve Öksürürken Ağzınızı Kapatmamak
Öksürdüğümüzde veya hapşırdığımızda ağzımızı kapatmayı öğrendiğimiz bir gerçektir. Ancak virüsler genellikle hava yoluyla bulaştığından, bu gibi durumlarda ağzı tek kullanımlık bir peçete ile kapatmak gerekir.
![Diş Fırçası](https://www.corbatarifi.com/wp-content/uploads/2020/03/dis-fircasi.jpg)
Aynı Diş Fırçasını 3 Aydan Fazla Kullanmak
Diş fırçalarının belirli bir ömrü vardır. Diş fırçaları ortalama 3 ayda bir değiştirilmelidir. Banyodaki diş fırçasını tuvaletten uzak tutmak da önemlidir.
![Ter Silmek](https://www.corbatarifi.com/wp-content/uploads/2020/03/ter-silmek.jpg)
Ter Silmek için El ya da Eşya Kullanmak
Terleme sırasında vücuttan çok sayıda bakteri ve mikrop çıkar. Elinizle veya bir nesneyle terinizi sildiğinizde doğal olarak bakteri yayabilirsiniz. Bu nedenle küçük bir havlu veya peçete kullanmak sağlığınız için önemlidir.
![Toplu Taşıma](https://www.corbatarifi.com/wp-content/uploads/2020/03/toplu-tasima.jpg)
Toplu Taşıma Araçlarından Çıktıktan Sonra El Yıkamama
Milyonlarca insan her gün toplu taşıma kullanıyor. Bu, virüslerin ve mikropların gerçekte ne kadar kolay dolaşabildiğini gösterir. Bu yüzden otobüsten, taksiden veya minibüsten iner inmez elleriniz en az 20 saniye sabunla yıkanmalıdır. Alternatif olarak sadece toplu taşıma araçlarında maske takmanın sağlıklı olduğu unutulmamalıdır.
Henüz yorum yapılmamış.