Sağlık Olsun

Gece terlemesinin sebepleri altta yatan hastalıklar olabilir

17.04.2021
1.809
Gece terlemesinin sebepleri altta yatan hastalıklar olabilir

Gece terlemeleri genellikle menopoz ve diğer hormon bozukluklarından kaynaklanır. Bunun dışında bazı ilaçlar, enfeksiyonlar, düşük kan şekeri, bazı nörolojik hastalıklar ve kanser de geceleri terlemeye neden olabilir.

Uykuda terlemenin nedenleri arasında kötü rüyalar veya gün içinde aşırı çay ve kahve tüketimi gibi çözülmesi kolay sorunlar yer alır. Ayrıca menopoz döneminde soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan antidepresanlar ve bazı ateş düşürücü ilaçlar uykuda terlemeye neden olabilir.

MENOPOZ

Menopoza giren kadınların neredeyse% 70’i “sıcak basması” adı verilen ani terleme yaşar. Vücut ısısındaki artışa bağlı terleme genellikle geceleri ortaya çıkar. Bunun nedeni gece terlemeleri, perimenopoz sırasında östrojen seviyelerinin azalması ve erken menopozdur. Menopoz döneminde oluşan sıcak basmaları ve gece terlemelerini azaltmak için özellikle öğleden sonra kafein, alkol, baharatlı yiyecekler tüketmeyin.

İLAÇLAR

Kan basıncını düşüren ilaçlar, alkol, eroin, antidepresanlar ve bazı antidepresanlar gece terlemelerine neden olabilir. Ayrıca gece terlemelerine neden olan başka birçok yan etki vardır.

DİYABET

Şeker hastalarında geceleri düşük kan şekeri (hipoglisemi) terlemeye neden olabilir. Bu, şeker hastalığı kontrol altına alınmayan ve gün içinde yüksek dozda insülin alan hastalarda daha yaygındır.

HORMONAL BOZUKLUKLAR

Birçok hormon bozukluğu gece terlemelerine neden olabilir. Adrenal bezde nadiren görülebilen bir tümör türü, nöroepinefrin ve epinefrin üretimine neden olur. Bu hormonlar kan basıncını ve kalp atış hızını kontrol eder ve bu nedenle aşırı üretimleri kalp atış hızı, kan basıncı ve gece terlemelerinde artışa neden olur.

Ayrıca tiroidin aşırı çalışması sonucu aşırı miktarda tiroid hormonu üretimi anlamına gelen hipertiroidizm de gece terlemelerine neden olabilir. Akciğerlerden ve bağırsak tümörlerinden aşırı hormon salınmasına neden olan karsinoid sendromu gece terlemelerine de neden olur.

OKU  İyot Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

ENFEKSİYONLAR

Çoğu enfeksiyon, bağışıklık sisteminin bulaşıcı organizmalara tepki verme şekline bağlı olarak gece terlemesine neden olabilir. Başta HIV olmak üzere birçok virüs ve bakteri türü gece terlemelerine neden olabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.