Sağlık Olsun

Faranjit Sebepleri ve Belirtileri Nelerdir?

31.12.2020
49.613
Faranjit Sebepleri ve Belirtileri Nelerdir?

Farenjit, burnun ve ağzın arka duvarında bulunan farenks (farenks) mukozasının iltihaplanmasıdır. Aslında bu hastalık insanlar arasında boğaz iltihabı veya ağrı olarak bilinir. Üst solunum yolu yoluyla boğazı enfekte eden virüs, bakteri ve mantar enfeksiyonundan kaynaklanır. Bu nedenle birçok tedavi yöntemi mevcuttur. Ağız yolunun sürekli açık olması ve hava ile temas etmesi nedeniyle yaşama riski artar. Ayrıca soğuk havanın hüküm sürdüğü için bu hastalık görülür. Farenjitin ciddi bir sorun olmasının ana nedeni bulaşıcı olmasıdır. Çünkü bakteri ve virüsler nedeniyle görüldüğü için bu riski taşır. Sıklıkla öğretmenlerde, spikerlerde, pilotlarda, yani sürekli konuşmak zorunda olan kişilerde görülür. Yaygın inanışın aksine farenjit, grip enfeksiyonlarının yaygın olduğu kış ayları dışında yaz aylarında da görülmektedir. Şiddetli iltihaplı enfeksiyon hastalıkları, kronik virüs hastalıkları, yüksek sesli konuşma, kuru hava, yemek borusu kanseri, ağız tümörleri, sigara ve sürekli tozlu hava gibi durumlar farenjite neden olur.

FARANJİT NEDEN OLUR?

Yukarıda sayılanlara ek olarak, farenjit aslında etki eden tüm virüsler ve bakteriler nedeniyle görülmektedir. Kızamık, suçiçeği, boğmaca ve grip virüsü de farenjite neden olur. Bakteriyel farenjit nadiren görülür. Bu kronik grip sorunları, yüksek alerji, reflü ve sinüzit olanlarda görülür.

FARANJİT BELİRTİLERİ

Boğaz ağrısı, burun akıntısı, öksürük, yutma güçlüğü, ateş, titreme ve halsizlik gibi semptomların yanı sıra ses kısıklığı, kas ağrıları, koyu balgam ve lenf bezlerinde şişlik gibi ciddi semptomlarla kendini gösterir.

FARANJİT TEDAVİSİ VAR MI?

Tedavide en önemli durum, virüs ve bakterilerin neden olduğu diğer sağlık sorunudur. Bakteriyel farenjitin iyileşme riski daha düşüktür. Buna evde müdahale edilmez. Bu nedenle bir uzmana danışmak gerekir. Çünkü bakteriler birçok durumdan dolayı çoğalabilir. Ancak virüslerin neden olduğu faktörler açıktır, bu nedenle sıcak içecekler, antibiyotik ilaçlar ve yiyecekler etkilidir.

OKU  Böbrekleri Temizlemenin Doğal Yolları

FARENJİTE İYİ GELEN DOĞAL KÜRLER …

KIRMIZI BİBER

Farenjitte etkili olan doğal tedavi yöntemlerinden biri de kırmızı biberdir. Kırmızı biberde bulunan antienflamatuvar madde, antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Bir bardak sıcak suya 1 yemek kaşığı toz kırmızı biber ve yarım yemek kaşığı limon suyu koyun. Bu iyi karıştırılmış karışımı gargara yaparak kullanın.

ZERDEÇAL

Bir başka etkili doğal çare zerdeçaldır. Antiinflamatuar zerdeçal tozu ve bir çay kaşığı tuzu bir bardak sıcak suya koyun ve iyice karıştırın. Bu karışımı gargara yaparak uygulayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.