Sağlık Olsun

Evde Doğal Diş Beyazlatma Kürü

03.01.2021
2.833
Evde Doğal Diş Beyazlatma Kürü

Ağız ve diş bakımı, sağlıklı beslenme vücut için olduğu kadar diş sağlığı için de önemlidir. Bazı besinler dişlerin renginin solmasına neden olur. Beyaz bir yapıya sahip olan dişler doğar doğmaz bu besinler nedeniyle zamanla deforme olur. Bu deformasyon hem estetik hem de sağlık açısından bazı sorunlara zemin hazırlamaktadır. Diş taşı çıkarma ve diş beyazlatma genellikle karıştırılır. Tartar, genellikle dişlerin arka veya iç yüzeyinde oluşan kalın bir tabakadır. Bu temizlendiğinde dişlerin gerçek yüzeyi ortaya çıkar. Ancak dişlerin beyazlatma isteği renk değişiminden kaynaklanmaktadır. Tamamen estetiktir. Günümüz teknolojisi bu konuda oldukça ilerlemiştir. Jel ve lazer tedavisi ile uygulanan ağrısız yöntemin yanı sıra farklı seçenekler mevcuttur. Dişin gerçek rengi bebekken bile zarar görür. Alınan ilaçlar dişlerin renginde bozulmaya neden olur.

BEYAZ DİŞLER İÇİN ÖNERİLER NELERDİR?

Düzenli fırçalamadan sonra diş ipi ile dişler arası temizlik, diş sağlığı açısından tamamlayıcı bir durumdur.

Kalsiyum ve potasyum yönünden zengin besinler tüketmek sadece kemik sağlığını değil diş sağlığını da korur.

Sert besinler tüketilerek dişin köküne zarar verilmemelidir. Aynı zamanda bu besinler diş etlerinin enfeksiyon kapmasına da neden olabilir.

Muz ve çilek gibi yiyecekler doğal diş fırçalama sağlar. Ağızdaki bakteri sayısını azaltarak ciddi hastalıkların oluşmasını engeller.

Yapılan araştırmalar şekersiz sakızın diş sağlığını olumlu etkilediğini ortaya koymuştur.

Bitkisel çaylar tüketerek diş sağlığını koruyabilir ve dişleri uzun süre beyaz tutabilirsiniz. Yapılan araştırmalar özellikle adaçayının dişlerde plak oluşumunu engellediğini ortaya koymuştur.

Ev yapımı içecekler daha fazla tüketilmelidir. Asidik içecekler diş minesinin sararmasına neden olur.

Ayda bir diş hekimi ziyaret edilerek diş röntgeni çektirilerek sinsice seyreden hastalıkların takibi yapılabilir.

Aşırı sıcak ve soğuk içecekler dişlerin çatlamasına neden olabilir.

OKU  Vücudunda Et Beni Olanlar Dikkat

En önemlisi onları çocuklukta alışkanlık haline getirmektir ve ergenlik döneminde ani vücut olaylarına karşı önlem alınır. Aksi takdirde bu dönemde ihmal nedeniyle çarpık dişler artar.

EVDE DİŞ BEYAZLATMA NASIL YAPILIR?

Bir tencerede 1 çorba kaşığı kekik ve bir çay bardağı su kaynatın. Karışımı süzdükten sonra diş fırçasına daldırın ve günde üç kez dişlerinizi fırçalayın.

En etkili yöntem zeytinyağı, karbonat ve limon kürüdür, bir kaşık zeytinyağı, bir kaşık dolusu karbonat, bir kaşık limon suyu karıştırın. Macuna benzer karışımla dişlerinizi günde iki kez fırçalayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.