Sağlık Olsun

Dut Yaprağının Faydaları

09.04.2020
46.500
Dut Yaprağının Faydaları

Ateş düşürücü etkiye sahiptir: Dut yapraklarından hazırlanan çayın tüketimi ateş düşürücü etkisini görmeye yetecektir.

Diüretik: Dut yaprağı çayı idrar söktürücü etkiye sahiptir ve vücudunuzdaki ödemin atılmasına yardımcı olur.

Kan şekerini dengeler: Dut yapraklarından yapılan çay içmek de kan şekerinizi dengelemeye yardımcı olur.

Kalp sağlığı için önemlidir: Dut yaprağının kalp rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Dut yapraklarının kalp için faydalarından yararlanmak isteyenler, dut yapraklarını alıç çiçekleri ile birlikte kaynatıp karışımın suyunu içmelidir.

Soğuk algınlığı, boğaz ağrısı: Dut yaprağının faydaları arasında boğaz ağrısı ve bronşit tedavisi yer alır.

Öksürük kesici: Dut yaprağının öksürüğü bastırıcı etkisinden yararlanmak için kahvaltı ve akşam yemeği öncesinde dut yaprağı çayı yapıp bu çayı aç karnına içmeniz önerilir.

Karaciğere Faydalı: Dut yaprağının karaciğerdeki hücreleri temizlemeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

Deri hastalıklarına iyi gelir: Dut yaprağının egzama hastalığında destek amaçlı kullanıldığı bilinmektedir.

Antioksidan kaynağıdır: Dut yaprağı orta miktarda tüketildiğinde vücutta serbest radikal oluşumunu engeller. Dut yaprağının içerdiği antioksidan miktarı serbest radikallerin gelişimini engeller.

Ağrı kesici: Ağrı kesici özelliği vardır.

Dut yaprağından yeterince yararlanabilmek için çayı tüketilmelidir. Dut yaprağı çayı sağlık açısından oldukça önemlidir. Dut yaprağı çayı nasıl yapılır merak ediyorsanız sizler için hazırladığımız tarife bir göz atabilirsiniz.

Dut Yaprağı Çayı Tarifi

Dut yaprağı çayı nasıl yapılır?

Malzemeler

  • 4 kuru dut yaprağı
  • 1 litre su

Önce suyu bir kapta kaynatın. Kaynayan suya 4 adet kuru dut yaprağını ekleyin. Bu şekilde yaklaşık 2 saat demlensin. Demleme işleminden sonra çayınızı günde iki bardak, akşam ve sabah tüketebilirsiniz. Yemeklerden önce dut yaprağı çayı içmek daha faydalı olacaktır.

Sağlığımıza dut yaprağının yanı sıra dut yaprağının birçok faydası vardır. Ayrıca dutun faydalarından da kısaca bahsedebiliriz.

OKU  Kalp Krizi Geçirmeden 1 Ay Önce Vücudunuz Sizi Böyle Uyarıyor

Dutun Faydaları

Sindirimi düzenler: Dut meyvesi ayrıca dut yaprakları gibi sindirimi düzenlemeye yardımcı olur. Dut karın bölgesindeki ani kramplara ve kabızlık sorunlarına çok iyi gelir.

Kansızlık tedavisinde kullanılır: Dut, içerisinde yüksek miktarda demir içermektedir. Dut tüketmek kansızlığınızı gidermenize yardımcı olacaktır.

Vitamin deposu: Dut bol miktarda A, C ve K vitamini içerir. Bu sayede antioksidan özelliklere sahiptir.

Kalsiyum deposu: Dutun yüksek K vitamini içeriği nedeniyle kemik sağlığına çok iyi geldiği bilinmektedir. İçerdiği yüksek miktardaki K vitamini de kemik erimesine iyi gelecektir.

Romatizmal ağrılarda: Dut meyvesi romatizmal ağrı, böbrek ağrısı, kansızlık, stres, yorgunluğun yanı sıra birçok hastalığa iyi gelir.